گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 352738

حذف ترم در دانشگاه شریف مجاز شد

چنانچه به دلایل موجه امکان تصویب موضوع پایان نامه تا قبل از مهلت ثبت نام نبمسال سوم وجود نداشته باشد، لازم است درخواست ثبت‌نام با تاخیر در پایان نامه در نیمسال سوم بعد از موافقت دانشکده از طریق سامانه آموزشی برای بررسی برای مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارسال می‌شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دانشگاه شریف اعلام کرد، سیاست‌های جاری کشور در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تغییراتی را در برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های کشور از جمله این دانشگاه  به دنبال داشته که از جمله آن اشاعه و استفاده از روش‌های آموزش مجازی و غیرحضوری بوده است.

در دستورالعمل جدید آموزشی دانشگاه شریف آمده است: به‌رغم بعضی کاستی‌های روش آموزش مجازی، شرایط پیش آمده فرصت مناسبی را برای توسعه زیر ساخت‌ها برای آموزش مجازی و استفاده آنها در آینده به عنوان روش‌های کمک آموزشی فراهم نموده و این دانشگاه تلاش خواهد نمود تا ضمن حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای آموزشی از این فرصت به بهترین وجه ممکن برای اشاعه روش‌های نوین آموزشی در آینده استفاده کند.

در همین راستا و پیرو ابلاغیه مورخ ۱۱ فروردین ۹۹ معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ارائه رهنمودهایی برای نحوه ادامه فعالیت‌های آموزشی و در نظر گرفتن تسهیلاتی برای دانشجویان دانشگاه‌ها در نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ با توجه به شرایط خاص پیش آمده، موضوع در چندین جلسه شورای آموزش و شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به شرایط خاص دانشگاه صنعتی شریف و در راستای رفع مشکلات آموزشی دانشجویان این دانشگاه تغییرات موقت زیر در مورد مقررات آموزشی مقاطع مختلف به شرح زیر به تصویب رسید.

همچنین لازم به ذکر است که این تغییرات صرفا برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ در نظرگرفته شده و در صورت عادی شدن شرایط به تشخیص مراجع ذی‌صلاح در نیم سال‌های بعد موثر نخواهند بود.

تغییرات مرتبط با دوره کارشناسی
این دانشگاه تاکید کرد، در صورت عادی شدن شرایط و رفع محدودیت‌های مرتبط با شیوع بیماری کوید-۱۹، تعداد محدودی هفته(در حد یک- دو هفته) به طول نیم‌سال جهت اجرای فشرده دروس عملی اضافه می شود و برگزاری با امتحانات پایان نیمسال با تاخیر صورت می‌گیرد.

امکان حذف اضطراری
همچنین امکان حذف اضطراری(w) دو درس در بازه زمانی مشخص شده در تقویم ترم به شرط باقی ماندن حداقل هشت واحد درسی فراهم شد.

در واقع تعداد مجاز حذف w از یک درس به دو درس(نظری و عملی) افزایش یافته است. شرط نظری بودن درس برداشته شده و حذف درس عملی نیز امکانپذیر شده است. کف واحد باقی مانده به هشت واحد کاهش یافته است.

حذف ترم
بر اساس تصمیم دانشگاه شریف امکان حذف نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸ در بازه زمانی مشخص شده در تقویم ترم برای دانشجویانی که قبلا حداکثر دو مورد حذف نیمسال با احتساب در سنوات داشته‌اند فراهم شد.

در واقع تعداد مجاز حذف نیم سال از دو به سه افزایش یافته است و پس از انجام حذف نیمسال، بدون احتساب شدن آن در سنوات همچنان نیاز به ارایه دلایل و مستندات کافی و موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه دارد.

تمدید مهلت دریافت نمره
 در این دستورالعمل آمده است، مهلت دریافت نمره دروس پروژه کارشناسی و کارآموزی برای دانشجویانی که در این نیمسال در این دروس ثبت نام دارند تا ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ تمدید می‌شود و نیازی به ثبت‌نام مجدد یا تمدید در تابستان ندارند.

همچنین برای دانشجویی که تا پایان نیمسال اول ۹۹-۱۳۹۸ حداکثر ۲۶ واحد درسی باقیمانده جهت دانش‌آموختگی داشته باشد تسهیلات زیر در نظر گرفته می‌شود که بر این اساس امکان استفاده از معرفی به استاد دو درس به شرط آن که اولا در طول تحصیل(شامل نیم سال دوم ۹۹-۱۳۹۸) حداقل یک بار این دروس را اخذ کرده باشد و ثانیا سایر دروس لازم برای احراز دانش‌آموختگی را گذرانده باشد و با گذراندن دروس معرفی به استاد حداکثر تا پایان تابستان امسال دانش آموخته شود.

تعداد مجاز معرفی به استاد از یک به دو درس افزایش یافته و شرط این که قبلا از درس افتاده باشد حذف شده است.

براساس اعلام دانشگاه شریف امکان ارسال نمره دروس این گونه دانشجویان به صورت تکی توسط استاد زودتر از ارسال لیست کامل نمرات فراهم شد.

امکان حذف بیش از یک درس
ضمن اینکه تغییرات مرتبط با کلیه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و حذف دروس آن برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ ایجاد شده است. همچنین حذف بیش از یک درس و یا حذف بدون احتساب نیمسال صرفا با دلایل موجه و مستدل و در طول سنوات مجاز دانشجو قابل بررسی بوده و تصمیم گیری در مورد آن منوط به موافقت مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه و تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه خواهد بود.

در واقع دانشجویان تحصیلات تکمیلی حداکثر تا تاریخ ۱۵ اردیبشهت ۱۳۹۹ مهلت خواهند داشت درخواست خود را مبنی بر حذف یک درسِ مازاد و یا حذف نیمسال از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال نمایند. بدیهی است، حذف تک درس در موعد مقرر کماکان از اختیارات دانشجو است که مستلزم تایید استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده خواهد بود.

حذف دروس عملی
 حذف دروس عملی و آزمایشگاه در قالب حذف تک درس برای دانشجویان امکانپذیر خواهد بود. در واقع دروس عملی و آزمایشگاهی، بنا به تشخیص استاد درس و دانشکده در صورت فراهم شدن شرایط، می توانند در تابستان ادامه یافته و تا قبل از شروع نیمسال بعدی نسبت به ارسال نمرات آنها اقدام شود. در غیر اینصورت این دروس می‌توانند بصورت ناتمام در کارنامه دانشجو درج و در نیمسال بعدی ادامه یابند و یا توسط دانشگاه از برنامه درسی ۲-۹۸ حذف گردند.

در ادامه آمده است، چنانچه کلاس‌هایی به هر علت تشکیل نشوند، این گونه دروس با تشخیص معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه از برنامه آموزشی ۲-۹۸ حذف شده و ثبت نام در این دروس از کارنامه دانشجویان حذف خواهد شد.

تغییرات مرتبط با دوره کارشناسی ارشد
 سقف سنوات مجاز فقط در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که به تشخیص کمیسیون موارد خاص دانشگاه، با حذف بیش از یک درس و یا حذف نیمسال بدون احتساب در سنوات موافقت گردیده باشد.

دفاع غیرحضوری پایان نامه
همچنین با توجه به اینکه دانشگاه شریف زیر ساخت‌های لازم برای برگزاری جلسات دفاع بصورت غیرحضوری را فراهم نموده و شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مجوز برگزاری جلسات دفاع بصورت غیرحضوری را صادر نموده است، لذا تعویق در برگزاری جلسات دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خارج از سنوات مجاز تحصیلی و سنوات مصوب کمیسیون موارد خاص، صرفا با دلایل موجه و مستدل قابل بررسی بوده و نهایتا به تشخیص و تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه خواهد بود.

در واقع  دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۱۳۹۶ که مطابق حکم کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۹ مهلت دفاع داشته‌اند، می‌توانند با ثبت نام ترم تابستانی حداکثر تا پایان تیر ماه از پایان نامه خود دفاع کنند و در اینصورت از پرداخت شهریه ترم تابستانی معاف خواهند شد.

در صورتیکه دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۹۶ به دلیل ماهیت تجربی و یا لزوم انجام کار میدانی و شرایط بوجود آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا، نتوانند تا قبل از پایان تیر ماه از پایان نامه خود دفاع نمایند، حداکثر تا تاریخ ۱۵ اردیبشهت ۱۳۹۹ مهلت خواهند داشت درخواست خود را مبنی بر تمدید سنوات از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال نمایند. در اینگونه موارد چنانچه دانشجو در نیمسال دوم سالی تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ فقط در پایان نامه ثبت نام داشته باشد، بنا به تشخیص کمیسیون موارد خاص می توانند مشمول حذف نیمسال بدون احتساب گردند و چنانچه تا قبل از نیمه آذر ماه ۹۹ از پایان نامه خود دفاع نمایند از پرداخت شهریه ترم تابستانی و نیمسال هفتم معاف خواهند شد.

شهریه حذف تک درس
حذف تک درس و یا دروس(که با تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه باشد) در نیمسال ۲-۹۸، مشمول پرداخت شهریه نخواهد شد و دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۹۸ باید با برگزاری جلسات مجازی با استاد راهنما تلاش نمایند طرح و تصویب پیشنهاد پایان نامه خود را پیگیری نموده و تا قبل از شروع نیمسال سوم تحصیل نسبت به درج آن در سامانه آموزشی اقدام نمایند تا بتوانند در نیمسال سوم تحصیلی در پایان نامه ثبت نام کنند.

چنانچه به دلایل موجه امکان تصویب موضوع پایان نامه تا قبل از مهلت ثبت نام نبمسال سوم وجود نداشته باشد، لازم است درخواست ثبت‌نام با تاخیر در پایان نامه در نیمسال سوم بعد از موافقت دانشکده از طریق سامانه آموزشی برای بررسی برای مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارسال می‌شود.

تغییرات مرتبط با دوره دکتری
دانشگاه شریف اعلام کرد دانشجویان دکتری که در نیمسال ۲-۹۸ فقط در دروس امتحان جامع، پیشنهاد پژوهشی و یا رساله دکتری ثبت نام داشته باشند، می‌توانند در صورت داشتن دلایل موجه (مانند عدم برگزاری امتحان جامع و یا عدم دسترسی به امکانات سخت افزاری و آزمایشگاهی برای امکان‌سنجی یا پیشبرد رساله) درخواست خود را مبنی بر حذف نیمسال بدون احتساب از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال نمایند. کلیه درخواست‌ها باید با تایید و موافقت استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده باشند.

همچنین دانشجویان دکتری که در نیمسال ۲-۹۸ علاوه بر دروس امتحان جامع یا پیشنهاد پژوهشی در دروس دیگری ثبت نام داشته باشند، می‌توانند در صورت داشتن دلایل موجه (مانند عدم برگزاری امتحان جامع و یا عدم دسترسی به امکانات سخت افزاری و آزمایشگاهی برای امکان‌سنجی ) و ارسال مستندات درخواست خود را مبنی بر حذف درس (خارج نمودن ثبت نام) برای امتحان جامع و یا پژوهشی از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال نمایند. این گونه درخواست‌ها باید با تایید و موافقت استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده باشد. در صورت موافقت با درخواست، ثبت نام دانشجو در سایر دروس در نیمسال دوم ۹۸ در کارنامه باقی مانده و بنا به تشخیص مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دانشجو برای یک نیمسال از پرداخت شهریه های مصوب، مرتبط با تعویق در برگزاری امتحان جامع یا دفاع از پیشنهاد پژوهشی معاف خواهد گردید.

مطابق مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اولویت با برگزاری جلسات دفاع از رساله های دکتری بصورت حضوری و موکول نمودن آن به بعد از رفع نگرانی از شیوع بیماری کرونا می‌باشد. جلسات دفاع از رساله‌های دکترا فقط به تشخیص شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده و در صورت عدم امکان تعویق در برگزاری جلسه دفاع به دلیل شرایط خاص دانشجو، می‌توانند بصورت غیرحضوری برگزار گردند.

این مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه در صورت ادامه نگرانی از شیوع بیماری کرونا تا ابتدای تیرماه، مجددا توسط این شورا مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

برای دانشجویانی که رساله دکترای ایشان جنبه تجربی و آزمایشگاهی نداشته و یا دانشجو بخش تجربی و آزمایشگاهی خود را قبلا به پایان رسانده و سنوات تحصیلی مجاز آنها به پایان رسیده باشد(سنوات مجاز تحصیل در دوره دکتری ۱۰ نیمسال است)، چنانچه به هر دلیلی تاکنون موفق به ثبت نام در نیمسال ۲-۹۸ نشده اند و تاکنون درخواست خود مبنی به ثبت نام با تاخیر را برای این مدیریت ارسال ننموده‌اند؛ لازم است با ارائه گزارش پیشرفت سالیانه به اعضای کمیته ممتحنین(بصورت مجازی) نسبت به ارسال درخواست ثبت نام با تاخیر در نیمسال جاری بهمراه مستندات مربوطه از طریق سامانه آموزش (مطابق اطلاعیه مورخ ۱۸ اسفند ۹۸) اقدام کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری