گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 370180

واکنش یک فعال دانشجویی به احتمال اجرای مکانیسم ماشه

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان لرستان گفت: آمریکا با توسل به مکانیسم ماشه قصد دارد تحریم‌ها را تثبیت و حتی تحریم‌های جدیدی را تصویب کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مهدی هداوند، دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان لرستان در گفتگو با خبرگزارى دانشجو، گفت: پس از توافق ایران با کشور‌های ۵+۱ یا به تعبیر دقیق‌تر توافق ایران و آمریکا (موسوم به برجام)، شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ را به انضمام برجام به تصویب رساند. طبق این قطعنامه، تحریم‌های هسته‌ای شورای امنیت علیه ایران به حالت تعلیق درآمده و طی یک بازه زمانی پنج ساله تحریم‌های تسلیحاتی و پس از هشت سال از انعقاد قطعنامه، تحریم‌های موشکی باید لغو شود.

هداوند افزود: یکسال و چند ماهی می‌شود که سخن منتقدان برجام مبنی بر اینکه در صورت تغییر دولت آمریکا، امکان خروج این کشور بدون هزینه از معاهده وجود دارد، به تحقق پیوسته و آمریکا عملا زمین بازی را به هم زده است.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان لرستان اضافه کرد: دولت ایران هم مستاصل از این شرایط، دل از کدخدا کند و زلف برجام را به اروپا گره زد. در این ایام در آستانه زمان اجرایی شدن لغو تحریم‌های تسلیحاتی، آمریکا با توسل به مکانیسم ماشه قصد دارد تحریم‌ها را تثبیت و حتی تحریم‌های جدیدی را تصویب کند.

وى گفت: هر چند سایر اعضای برجام در ظاهر مخالف این امر هستند و برای آمریکای خارج شده از برجام، طبق حقوق بین الملل امکان این امر وجود ندارد. اما آمریکا بار‌ها نشان داده، مسیر نقض قوانین بین الملل برایش هموار است. آمریکا با سلاح نفوذ و قلدری همیشگی و برخی طرق ممکن که در ساختار ظالمانه مجامع بین الملل وجود دارد، بنا دارد نظرش را جهت حفظ و استمرار تحریم‌ها تحمیل کند.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان لرستان ابراز کرد: حال، تصمیم با ایران است که مثل این چند ساله، منفعلانه نظاره گر ماجرا باشد یا کنشگرانه برای تحقق حقوق مسلم خود اقدام کند، در حالی که امکان و لوازم این کار را دارد. از دولت فعلی انتظاری نیست، اما مجلسی که نام انقلابی را یدک می‌کشد، امروز وارد عرصه آزمونی سرنوشت ساز شده است و باید رسالت خود را در دفاع از حقوق ملت انجام دهد. بخش بزرگی از دلیل معیشت و اقتصاد لنگان این روز‌ها که سخت مردم را در تنگنا و فشار حداکثری قرارداده، نتیجه اقتصاد و تفکر برجامی و معطل نگه داشتن اقتصاد به نتیجه مذاکرات است.

وى خاطرنشان کرد: مجلس باید در این فرصت طرحی را ارائه داده و به وضوح ابراز دارد که در صورت عملی نشدن لغو تحریم‌های تسلیحاتی و یا به شرط فعال شدن مکانیسم ماشه، ایران به طور خودکار از قرارداد برجام که معیشت مردم را به مسلخ برده خارج می‌شود و با احیای عزت خدشه دار شده ایران، ادامه مسیر تسلیم و ذلت پذیری و بی عملی در برابر قلدری آمریکا و پایمال شدن منافع ملی را خاتمه دهد. معطل نگه داشتن اقتصاد کشور و وضعیت برجام به نتیجه انتخابات آمریکا، بدترین حالت ممکن برای مواجهه با فرایند برجام است.

هداوند یادآور شد: نمایندگان لرستان باید ورود جدی در این مسئله حیاتی داشته و فلسفه حضوری خود در مجلس در جهت احقاق حقوق مردم را عملی کنند. عدم واکنش حضرات در قبال این مسئله به هیچ وجه پذیرفته نیست. نمایندگان لرستان نباید عوامانه در کنار این مسائل مهم بی توجه بگذرند و بى عملی را پیشه کنند. جنبش دانشجویی استان، قطعا مجدانه پیگیر نمایندگان خواهد بود، عملکردشان را در قبال این مسئله رصد خواهد کرد و در صورت عدم واکنش متناسب، نسبت به آن‌ها بی تفاوت نخواهد بود و اجازه نمی‌دهد در صورت چنین برخوردی، این عملکرد برایشان بدون هزینه بماند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری