گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 373533

ابهامات جنجالی تخصیص ۱۲۰ میلیاردی نوبخت

رئیس سازمان برنامه وبودجه ابلاغیه نخست خود برای تخصیص ۱۲۰ میلیارد تومان از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه برای احداث یک دانشکده در تهران را اصلاح کرده است. در این بین ابهامات فراوانی ایجاد شده که لازم است هرچه سریع تر شفاف سازی لازم انجام شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، اخیرا ابهامات جدی در خصوص تخصیص نقدی 120 میلیارد تومان در شرایط تنگنای مالی و کسری گسترده بودجه برای احداث یک دانشکده در تهران خبرساز شده است.

ابهامات جنجالی تخصیص ۱۲۰ میلیاردی نوبخت

ابتدا در 30 تیر ماه رئیس سازمان برنامه و بودجه طی ابلاغی به وزارت بهداشت تخصیص مذکور را از محل اعتبارات یک میلیارد یورویی تامین هزینه های مدیریت کرونا ابلاغ میکند ولی ظاهرا بدلیل گلایه برخی مقامات ارشد دولتی تنها یک هفته بعد تخصیص مذکور لغو و ابلاغیه دیگری جایگزین می شود.

در توضیحات تخصیص اولیه نوبخت اینگونه تصریح شده است: حسب دستور رئیس جمهور در تاریخ 30 تیر ماه بابت «خرید» ساختمان و بهسازی دانشکده فناوریهای نوین،  120 میلیارد تومان نقدی با تخصیص 100 درصدی و از محل منابع صندوق توسعه ملی.

اما این ابلاغ با واکنش  مسئولان وزارت بهداشت و  کش و قوس با برخی مقامات ارشد اجرایی مواجه میشود که منشأ اصلی این اختلاف نه بر سر اصل موضوع پرداخت 120 میلیارد تومانی بلکه در خصوص منبع و منشأ تخصیص مذکور بوده است.

به همین دلیل حدود یک هفته بعد نوبخت تخصیص اولیه خود را اصلاح می‌کند،‌ در این اصلاحیه مبلغ تخصیص یافته همان 120 میلیارد تومان قبلی با میزان تخصیص 100 درصدی است اما این بار عنوان ردیف تخصیص به کمک به «طرحهای تملک داراییهای سرمایه ای ملی و استانی که امکان اتمام آنها در سال 1399 »وجود دارد تغییر میکند.

در توضیحات تخصیص جدید نوبخت به وزارت بهداشت آمده است: حسب دستور رئیس جمهور در تاریخ 30 تیر ماه بابت «خرید» ساختمان و بهسازی دانشکده فناوری‌های نوین. اما در عنوان طرح در جدول تخصیص ابلاغی ذکر شده است: «احداث» دانشکده  فن آوری های نوین.

ابهامات جنجالی تخصیص ۱۲۰ میلیاردی نوبخت

همان‌طور که اشاره شد بعد از ابلاغ اولیه کش و قوسها و یا به عبارت ساده تر اعتراضهایی به این نوع تخصیص وارد میشود. در همین راستا و بر اساس میثاق دسترسی آزاد به اطلاعات با توجه به غیر محرمانه بودن مکاتبه وزیر بهداشت، لازم است تا رئیس سازمان برنامه و بودجه در اولین گام برای شفاف سازی حداکثری جزئیات مکاتبه مذکور را اعلام نماید.

در این بین چند ابهام و سوال اساسی ایجاد می‌شود، که با توجه به حساسیت موضوع لازم است تا سازمان برنامه و رئیس این سازمان جناب آقای نوبخت شفاف سازی لازم را صورت دهند.

در این بین چند ابهام و سوال اساسی ایجاد میشود، که با توجه به حساسیت موضوع لازم است تا سازمان برنامه و رئیس این سازمان جناب آقای نوبخت شفاف سازی لازم را صورت دهند:

1- ضرورت پرداخت 120 میلیارد تومان نقد در شرایط کمبود و کسری شدید بودجه در شرایط تحریم اقتصادی و فشار معیشتی چیست؟ درحالی که اولویتهای جدی و مهمتری در نظام درمان وجود دارد.
2-ضروری است در راستای اجرای دسترسی آزاد به اطلاعات متن نامه درخواست وزیر بهداشت(که در متن تخصیصها به آن اشاره شده و دارای طبقه بندی نیست) منتشر شود چرا که به سوالات و ابهامات پاسخ خواهد داد. لازم به ذکر است مهمترین ابهام تغییر سریع تخصیص ابلاغی است.

3- دلیل تناقض در عناوین ذکر شده در جدول تخصیص های ابلاغی چیست؟ بالاخره دستور رئیس جمهور برای خرید ساختمان و بهسازی آن است یا برای احداث دانشکده؟ توضیحاتی که در تخصیصهای مورد اشاره ذکر شده از شفافیت کافی برخورد دار نیست.  در واقع رابطه شفافی بین احداث، خرید و بهسازی به عنوان عبارتهایی که در ابلاغیه نوبخت آمده وجود ندارد. به صورت ساده تر اینکه بالاخره قرار است ساختمانی جدید خریداری شود و یا یک ساختمان  و تجهیزات آن بهسازی شود.

4- اگر تخصیص حسب دستور رئیس جمهور برای خرید ساختمان است، مگر خرید ساختمان جدید بر اساس ضوابط اجرایی بودجه ممنوع نیست؟

5- اگر تخصیص برای احداث ساختمان دانشکده است، با توجه به ماهیت ردیفی که کمک از آن هزینه شده یعنی کمک به طرحهای تملک سرمایه ای که در سال 1399 قابلیت اتمام و بهره برداری دارد می بایست اولا گزارشی از میزان پیشرفت ساخت دانشکده با مستندات ارایه شود و ثانیا مشخص شود که ایا این دانشکده قابلیت تکمیل در ماههای باقیمانده را دارد یا خیر؟

6- در متن ابلاغیه نوبخت به از محل نقدینگی «حساب خاص» با تایید رئیس جمهور  اشاره شده است، ماجرای حساب خاص چیست؟ چه تعداد حساب خاص در کشور وجود دارد و منابع ورودی این حسابها چیست و محل مصرف این منابع کجاست؟

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری