گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 387035

بازگشت به پروتکل الحاقی نیازمند مصوبه مجلس است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی معتقد است حتی اگر آمریکا به برجام بازگردد و تعهدات را اجرا کند، موضوع پروتکل الحاقی به حالت سابق برنخواهد گشت و نیازمند تصویب در مجلس خواهد بود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ علی علی زاده با اشاره به ضرورت خروج ایران از پروتکل الحاقی در تاریخ مصوب، طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، گفت: نکته مهم این است که پروتکل الحاقی بخشی از یک نقش راه بزرگ تر است و نمی توانیم به تنهایی به آن بپردازیم.

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه از سال ۱۳۹۴ سیاست و اقتصاد ایران در بند قرارداد برجام است و خوب یا بد، دو طرف تعهداتی را پذیرفته اند، اظهار داشت: واقعیت روشن آن است که اصل برجام نه تنها اجرا نشده بلکه به عاملی برای تضعیف صنعت هسته ای و اقتصاد ایران تبدیل شده لذا وقتی قرار است برجام هیچ سودی برای ایران نداشته باشد، چرا باید به آن پایبند بمانیم؟

وی افزود: قانون اقدام راهبردی مجلس با عنایت به همین مسأله تصویب شد و خوشبختانه دولت و ملت هم بر آن اجماع کردند و امروز به سخن واحد ما در جهان و در مقابل طرف های برجام تبدیل شده است.

علیزاده در ادامه با بیان اینکه در ماده ۶ قانون مزبور مقرر شد اگر تا ۵ اسفند کشورهای متعهد، به تعهدات خود برنگردند ایران پروتکل الحاقی را متوقف کند، یادآور شد: کارشناسان به خوبی می دانند، مردم عزیز هم بدانند ایران در مواد ۶۴، ۵۲، ۱، ۱۳ و جاهای دیگر از متن برجام به صراحت گفته است که پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه و موقت می پذیرد و البته فلسلفه آن شفاف سازی مضاعف است و ایران را به یک کشور خاص با شدیدترین نظارت ها تبدیل کرده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه ایران از ۵ اسفند نظارت های فراپادمان را نمی پذیرد و دولت نیز باید آن را به طور کامل عملیاتی کند، اذعان داشت: حتی اگر آمریکا به برجام بازگردد و تعهدات را اجرا کند، موضوع پروتکل الحاقی به حالت سابق برنخواهد گشت و اصل بازگشت پذیری تعهدات ایران شامل پروتکل الحاقی نخواهد شد و هر تصمیم جدیدی در این زمینه نیازمند تصویب در مجلس است، کما اینکه در ماده ۸ و ۲۲ برجام هم به صراحت به آن اشاره شده است.

وی اضافه کرد: همچنین ظرف ۴، ۵ سال گذشته و علیرغم سیاست فشار حداکثری آمریکا، اقتصاد و روحیه سیاسی دولت و ملت ایران مقاومت خوبی را از خود نشان داده و نشانه های رشد اقتصادی، عدم وابستگی اقتصاد به نفت و بی اعتبار شدن گفتمان غرب گرا در ایران باعث شده تا دولت و جامعه ایران دیگر چندان منتظر نتایج شرط و شروط آمریکا و اروپا نباشد چرا که اگر توافق بر انجام تعهدات هم بشود معلوم نیست چند روز دوام بیاورد و تحت تأثیر محور عبری-عربی چه جهتی پیدا کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بدین ترتیب ایران امروز همان ایران سال ۹۴ نبوده و آمریکای امروز نیز توان و نفوذ اعمال فشار حداکثری قبل را ندارد و هرچه فشار و ظلم در توان داشته، تا کنون اعمال کرده است از این رو ایران از ۵ اسفند یک عضو عادی آژانس با دسترسی های پادمانی خواهد بود و حتما این اقدام به نفع ملت است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری