گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 387083

در نامه شورا‌های صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال کشور مطرح شد؛

تجمع دانشجویان برای شرکت در آزمون‌های غیرضروری درصد ابتلا به کرونا را بالا می‌برد

در قسمتی از این نامه آمده است: عدم وجود خوابگاه‌های مناسب که در آن‌ها تراکم به حد غیرمجاز می‌رسد و یا مراجعه به منزل اقوام و ... زمینه دیگری برای افزایش شیوع این بیماری و ضربه به نظام سلامت، دانشجویان و البته همه مردم خواهد بود.

به گزارش خبرنگار صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ شورا‌های صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی قطب شمال (منطقه مازندران، بابل، گیلان، گلستان، سمنان، شاهرود) در نامه‌ای به ریاست شورای کلان منطقه یک کشور نوشتند: تجمع دانشجویان جهت شرکت در آزمون حین قبل و بعد از آن مخصوصا در شهر‌های پرجمعیت مانند اهواز، خرم آباد، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و ... عاملی مهم در تشکیل کانون‌های کرونا خواهد بود. همین مسئله بعد از بازگشت دانشجویان شهر‌های اطراف به محل زندگی شان به اوج گیری موج بعدی منجر خواهد شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر موسوی، ریاست محترم شورای کلان منطقه یک کشور (منطقه مازندران، بابل، گیلان، گلستان، سمنان، شاهرود)؛ با سلام و تحیات. نظر به آغاز و شدت یافتن موج چهارم ویروس کرونا در سطح کشور و همچنین شیوع موتاسیون جدید انگلیسی ویروس (با سرعت ابتلا و کشندگی بالاتر) در سطح کشور بنا به گفته دکتر نمکی، وزارت محترم بهداشت و با توجه به آگاهی میدانی جنابعالی و روسای دانشگاه‌های مستقر در منطقه از وخامت وضعیت کرونایی، شورا‌های صنفی منطقه یک کشوری، به نمایندگی از دانشجویان، به دلایل زیر خواهان لغو یا تعویق آزمون‌های غیرضروری (با آمار قبولی بالای ۹۵ درصد) اسفند ماه شامل پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی و جامع داروسازی هستند:

۱. اساسا دور اندیشی بشر بر پایه محاسبه موازنه سود و زیان هر کار صورت می‌پذیرد و در این مورد در یک کفه ترازو جان دانشجویان و خانواده هایشان و به طور کلی سلامت ایران عزیز قرار دارد، و در کفه دیگر آزمونی که با تجربه‌های گذشته برگزار شدن یا نشدنش هیچ تاثیری در روند پرورش دانشجو ندارد!

۲. از آنجایی که این آزمون در همه شهر‌های کشور برگزار نمی‌شود، تردد بین شهری هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت احتمال انتقال این بیماری در زمان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، پایانه‌های مسافربری و ... که در آن‌ها تراکم به شدت بالا را بیشتر می‌کند که باعث افزایش شیوع بیماری بین افرادی که با آن‌ها مواجهه نزدیک هم در مسیر و هم در محل اتراق و آزمون وجود داشته می‌شود و به خطر افتادن سلامت دانشجویان و از طرفی تقویت موج جدید همه گیری ویروس را به دنبال خواهد داشت.

۳. عدم وجود خوابگاه‌های مناسب که در آن‌ها تراکم به حد غیرمجاز می‌رسد و یا مراجعه به منزل اقوام و ... زمینه دیگری برای افزایش شیوع این بیماری و ضربه به نظام سلامت، دانشجویان و البته همه مردم خواهد بود.

۴. تجمع دانشجویان جهت شرکت در آزمون حین قبل و بعد از آن مخصوصا در شهر‌های پرجمعیت مانند اهواز، خرم آباد، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و ... عاملی مهم در تشکیل کانون‌های کرونا خواهد بود. همین مسئله بعد از بازگشت دانشجویان شهر‌های اطراف به محل زندگی شان به اوج گیری موج بعدی منجر خواهد شد.

۵. برخی آزمون‌ها مانند کنکور و آزمون دستیاری به دلیل نبود روش جایگزین مناسب برای پذیرش دانشجو و همچنین ایجاد وقفه در تحصیل آنها، آزمون‌های ضروری به شمار می‌روند و لغو یا تعویق آن‌ها ممکن است به آسانی مقدور نباشد. این در حالی است که آزمون مانند علوم پایه پزشکی و دندان، پره انترنی و جامع داروسازی از این چنین ضرورتی برخوردار نیستند و با توجه به تجارب کسب شده در چند ترم قبل لغو آن نه باعث ایجاد وقفه در تحصیل می‌گردد نه خللی در روند آموزشی و تربیتی دانشجو ایجاد می‌کند لذا با توجه به امکان استفاده از روش‌های جایگزین مانند در نظر گرفتن معدل دانشجو، در شرایط کنونی و با شدت گرفتن سیر صعودی بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهت یافته لغو یا تعویق آزمون‌های غیرضروری مانند علوم پایه و پره انترنی به جهت حفاظت از جان دانشجویان و خصوصا خانواده آن‌ها ضرورت می‌یابد.

۶. از سویی دیگر حضور کارآموزان پزشکی در آزمون پیش کارورزی ۹۹ است پاندمی کرونا کارآموزی حضوری دانشجویان در بیمارستان‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار داد و باعث شد دوره کارآموزی دانشجویان پزشکی ورودی ۹۴ پیش از آزمون پیش کارورزی به اتمام نرسد و با توجه به اینکه طبق ماده ۱۶ آئین نامه آموزش پزشکی امتحان پیش کارورزی باید در پایان دوره کارآموزی برگزار شود و نه در میانه آن؛ متاسفانه امسال این مهم محقق نمی‌شود و لذا داوطلبان از دوره مطالعاتی یکسان و کافی محروم شده‌اند و این مسئله برخلاف عدالت آموزشی است.

آزمونی که در نهایت اغلب پذیرفته شده و به عنوان کارورز در بیمارستان‌ها حضور خواهند داشت و می‌توان با معیارهایی، چون اعمال سوابق تحصیلی از تجمع این عزیزان در این شرایط سخت جلوگیری کرد؛ لذا از جنابعالی، روسا و معاونین آموزشی محترم منطقه یک کشوری خواهشمندیم با دقت نظر و توجه ویژه به این شرایط نسبت به رایزنی با وزارت بهداشت در خصوص لغو و یا تعویق این آزمون‌ها اقدام فرمایید.

پیشایش از حسن توجه و همکاری شما سپاسگزاریم.

علی آهی‌فر، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی مازندران
میلاد قنبرزاده افروزی، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی بابل
علیرضا کاظمی، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی گیلان
عاطفه شریفی نیا، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی گلستان
احمد رحیمی، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی سمنان
جواد مظفری، دبیر کل شورای صنفی علوم پزشکی شاهرود

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری