گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 387619

کنکور باید بر اساس مفاهیم استعدادیابی نوین جهانی برگزار شود

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر تجربه دنیای توسعه یافته نشان می‌دهد روش فعلی کنکور منسوخ شده و باید در اسرع وقت نسب به حذف کنکور ا قدام شود تا بتوانیم بر پایه مفاهیم استعدادیابی نوین جهانی اقدام کنیم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، عادل نجف‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی  درباره اثرات مثبت و منفی کنکور، اظهار داشت: ارزیابی‌ها و مزیت‌های رقابتی بین افراد از طریق روش‌ها و آنالیزهای مختلفی صورت می‌گیرد که در دنیا هم مرسوم است. اما در حقیقت می‌توان گفت ما از طریق کنکور، مزیت افراد را نسبت به یکدیگر و استعدادهایشان می‌سنجیم.

کنکور باید بر اساس مفاهیم استعدادیابی نوین جهانی برگزار شود

وی افزود: کنکوری که در ایران انجام می‌شود پکیجی از ارزیابی کامل استعدادها و توانمندی‌های یک فرد نیست؛ بلکه برایندی از نوع رفتار سازمانی کنکور در ایران است که به دانش‌آ‌موزان تحمیل شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چه بسا استعدادهای بسیار قدرتمند و پوشیده‌ای در دانش‌آموزان وجود دارد که پشت سد کنکور می‌مانند. در حال حاضر برگزاری چنین روشی از کنکور در دنیای فعلی منسوخ شده است؛ بنابراین یک بازنگری جدی و اساسی در حوزه کنکور نیاز داریم.

نجف‌زاده افزود: باید بتوانیم به یک ارزیابی جامع‌الطیفی از توانمندی‌ افراد برسیم تا کشور در گردونه سخت تحریم‌ها و بی‌تدبیری‌های درونی بتواند از توانمندی‌ استعدادهای جوانان برای نجات ظرفیت‌های کشور به معنای واقعی بهره‌مند شود.

وی با بیان اینکه کنکور فعلی آسیب‌های روانی و اجتماعی را در پی دارد، گفت: استفاده حاشیه‌ای عده‌ای از ابزاری به نام کنکور با گردش مالی نجومی را در کشور شاهد هستیم که اگر این پول در چرخه زیرساخت‌های آموزشی هزینه شود، قطع به یقین ‌آسیب‌ها از بین می‌رود.

این نماینده مجلس ادامه داد: تعدد و نوع مدارسی که در کشور ایجاد شده، عدم عدالت را در پی دارد زیرا ظرفیت‌ها در پایتخت با نقاط دوردست یکسان نیست و دسترسی بسیاری از دانش‌آموزان به ابزارهای آموزشی کنکور کم است.

نجف‌زاده گفت: بنده عزم جدی در دولت برای رفع مشکل و انسداد کنکور را نمی‌بینم. در حال حاضر تجربه دنیای توسعه یافته نشان می‌دهد روش فعلی کنکور منسوخ شده و باید در اسرع وقت نسب به حذف کنکور اقدام شود تا بتوانیم  بر پایه مفاهیم استعدادیابی نوین جهانی اقدام کنیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری