تاریخ انتشار: سه شنبه 1401/05/11 - 01:19
کد خبر: 439977

بررسی جراحی دولت بر اقتصاد بیمار؛

پرونده ویژه "فصلنامه دانشجویان مستقل" منتشر شد

پرونده ویژه "فصلنامه دانشجویان مستقل" منتشر شد

در این شماره گفتگو و یادداشت هایی از اساتید و کارشناسان مختلف اقتصادی در حوزه های بانک ها، حذف ارز ترجیحی، مسکن، بازار آزاد و وزارت بازرگانی میخوانید. از جمله مطالبی که در این شماره منتشر شد می توان از جراحی اقتصادی باید از بانک ها شروع شود، نقدینگی از ابتدای انقلاب ۱۲۶۰۰برابر شد، دولت به منطق بازار اعتنایی ندارد، تفکیک وزارت صمت به آشفتگی ها دامن می زند و ... نام برد.

به گزارش سرویس باشگاه نشریات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ فصلنامه "دانشجویان مستقل" با بررسی پرونده ویژه جراحی دولت بر اقتصاد بیمار با عنوان "اقتصاد ویلچرنشین" منتشر شد. در این شماره از فصلنامه دانشجویان مستقل، گفتگوها و یادداشت هایی از  چهره های برجسته دانشگاهی و اقتصادی منتشر شده است.

پس از موافقت مجلس با حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی طرح اقتصادی دولت سیزدهم با عنوان جراحی اقتصادی کلید خورد. طرحی که هدف خود را توجه و توانمندسازی اقشار ضعیف و محروم جامعه و نیز جلوگیری از رانت، فساد و قاچاق کالاهای اساسی به کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه عنوان کرد. از اهداف این طرح اقتصادی با اجرای آن بهبود وضعیت معیشتی مردم و ایجاد آرامش معیشتی با عادلانه کردن نظام پرداخت یارانه‌ها در صورت اجرای دقیق مصوبات مجلس بود.

استمرار تأمین به موقع کالاها و اقلام مورد نیاز مردم در بازارهای هدف امری ضروری است که باعث آرامش خاطر مردم و جلوگیری از تقاضای بی مورد می‌شود. به گفته مسئولین قوای سه‌گانه در تمام دستگاه‌ها با اراده قوی و به طور هماهنگ برای حل مشکلات و جراحی اقتصادی یک‌دل و یک صدا شده‌اند و به مردم اطمینان داده اند تمام مسئولان کشور در همه دستگاه‌ها بر حفظ قدرت خرید مردم و ایجاد آرامش معیشتی تاکید ویژه دارند.

اما به گفته کارشناسان اقتصادی در حدود 40 روز که از اجرای این طرح اقتصادی می گذرد یارانه‌های مستقیم پرداختی هم به جبران کاهش قدرت خرید عمومی و جلوگیری از سقوط معیشتی مردم کمکی نکرده و سیاست‌های پولی و مالی دولت به عامل تشدید واگرایی روزافزون تبدیل شده است. از این رو در این شماره از فصلنامه دانشجویان مستقل با همراهی اساتید دانشگاه و کارشناسان اقتصادی به بررسی طرح دولت با عنوان جراحی اقتصادی و عوامل تاثیرگذار بر معیشت مردم پرداختیه شد که می توانید در این فصلنامه بخوانید: