تاریخ انتشار: سه شنبه 1401/07/05 - 00:12
کد خبر: 445062

تلاش نخست وزیر انگلیس برای انتقال سفارت کشورش به قدس

تلاش نخست وزیر انگلیس برای انتقال سفارت کشورش به قدس

هفته گذشته تراس در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک در دیدار با لاپید از بررسی انتقال سفارت انگلیس از تل‌آویو به قدس صحبت به میان آورد که تاکنون واکنش‌های مختلفی را شاهد بودیم. روزنامه گاردین در همین باره نوشت که «تعهد لیز تراس به یائیر لاپید اسرائیلی برای بررسی مکان [سفارت] فلسطینی‌ها را وحشت زده کرده است.» روزنامه گاردین در ادامه از خوشحالی تراس برای به وحشت انداختن فلسطینیان نوشت و ادامه داد که تراس انحصار نقض قوانین بین‌المللی که تاکنون به دست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود را با این صحبت شکست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، «غیر اخلاقی، غیر قانونی، غیر مسئولانه» عنوان‌هایی است که «حسام زملط»، سفیر فلسطین در لندن اظهارات لیز تراس، نخست وزیر انگلیس درباره بررسی انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس را با آن‌ها توصیف کرد. مشاور رییس تشکیلات خودگردان فلسطین از «وعده نقض قوانین بین‌المللی» تراس در دیدار با یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابراز تأسف فراوان کرد.

هفته گذشته تراس در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک در دیدار با لاپید از بررسی انتقال سفارت انگلیس از تل‌آویو به قدس صحبت به میان آورد که تاکنون واکنش‌های مختلفی را شاهد بودیم. روزنامه گاردین در همین باره نوشت که «تعهد لیز تراس به یائیر لاپید اسرائیلی برای بررسی مکان [سفارت] فلسطینی‌ها را وحشت زده کرده است.» روزنامه گاردین در ادامه از خوشحالی تراس برای به وحشت انداختن فلسطینیان نوشت و ادامه داد که تراس انحصار نقض قوانین بین‌المللی که تاکنون به دست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود را با این صحبت شکست.

سیدهادی سیدافقهی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره صحبت‌های تراس با لاپید درخصوص بررسی انتقال سفارت انگلیس از تل‌آویو به بیت‌المقدس، گفت: «رابطه انگلیس در تسلط صهیونیست‌ها به سرزمین‌های فلسطین، رابطه کهنی است. از وعده بالفور، وزیر امور خارجه وقت انگلیس گرفته که در آن به یهودیان وعده ایجاد یک خانه ملی داده شده بود تا خروج انگلیسی‌ها از سرزمین‌های تحت اشغال آن‌ها و واگذاری این سرزمین‌ها به یهودیان مهاجر، همچنین، انگلیسی‌ها در سازمان ملل در سال ۱۹۴۷ یعنی قبل از به رسمیت اعلام کردن تأسیس دولت غاصب صهیونیستی نقش‌آفرینی کرده‌اند. انگلیسی‌ها قطعنامه‌هایی که علیه جنایت‌های صهیونیستی نسبت به مردم مظلوم فلسطین صادر می‌شد را در شورای امنیت بارها وتو کرده‌اند.»

وی افزود: تکلیف شهر قدس در بیانیه‌های سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت کاملا روشن است. بعد از به رسمیت شناختن این کیان غاصب در سال ۱۹۴۸ اعلام شد که شهر قدس به صورت بلاتکلیف و بدون تسلط کامل نه فلسطینی‌ها و نه صهیونیست‌ها قرار شد باقی بماند. این موضوع ادامه پیدا کرد تا جنگ ۱۹۶۷ که در طول این جنگ فلسطینی‌ها بخش شرقی شهر قدس را به اشغال خود درآوردند. این موضوع گذشت تا زمان روی کار آمدن آقای ترامپ که حرکت او باعث شد تا انگلیسی‌ها گستاخ شوند و در این برهه از زمان تراس موضوع بررسی انتقال پایتخت از تل‌آویو به قدس را مطرح کند. اما آنچه که مسلم است در اساس قوانین بین‌المللی خانم تراس حق ندارد که سفارت این کشور را از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال دهد.»          

اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ بود که ترامپ، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه تک‌دوره‌ای آمریکا، انتقال رسمی سفارتخانه این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس را رسما اعلام کرد. این اعلام یکسال بعد از معامله‌ای که رسانه‌ها آن را «معامله قرن» نامیدند صورت گرفت.

این کارشناس امور خاورمیانه اظهار کرد: «گرچه برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند که هنجارشکنی و شکستن قوانین بین‌المللی از سوی خانم تراس به دلیل رقابت با آمریکا است اما به نظر من این موضوع فراتر از یک رقابت ساده در جامعه بین‌المللی است. در حال حاضر موقعیت صهیونیست‌ها بسیار شکننده شده است. آنان در بحران سیاسی تشکیل کابینه جدید قرار دارند. همچنین رژیم غاصب صهیونیستی به لحاظ نظامی نیز در برهه‌ای خاص به سر می‌برد و موقعیت آن شکننده است؛ چرا که هر زمان امکان دارد که میان حزب‌الله لبنان و این رژیم غاصب بر سر موضوع میدان گازی کاریش در دریای مدیترانه جنگی رخ دهد.»

ترامپ در آذرماه سال ۱۳۹۶ از کاخ سفید اعلام کرد که «اکنون زمان آن فرار رسیده که رسما اورشلیم (قدس شریف) را به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنیم. امروز من این خبر را اعلام می‌کنم.» این اظهارات ترامپ که رسما نقض قوانین بین‌االمللی به شمار می‌رفت انتقادهای فراوانی را به دنبال داشت. امانوئل ماکرون، رییس‌ جمهوری فرانسه اقدام یکجانبه ترامپ را «تاسف‌بار» خواند و اعلام کرد که از این اقدام حمایت نمی‌کند. نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت رژیم اشغالگر قدس از سخنان شجاعانه ترامپ قدردانی کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز با انتقاد از ترامپ ابراز کرد که این تغییر سیاست آمریکا درباره اعلام پایتخت تازه رژیم صهیونیستی بحران تازه‌ای بر آلام دنیا می‌افزاید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از «لحظه اول برعهده گرفتن دبیر کلی سازمان ملل متحد، مخالفتم را با هرگونه تصمیم یک جانبه که مساله صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را به خطر بیندازد، اعلام داشته‌ام.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو «خط قرمز مسلمانان» دانست و گفت که کشورش ممکن است تا سر حد قطع روابط با این کشور واکنش نشان دهد.

علاوه بر این اتحادیه اروپا، کشورهای عربی مانند عربستان سعودی، اردن، اتحادیه عرب، مصر، یمن، چین و... نیز نسبت به این موضوع واکنش جداگانه‌ای داشتند و نسبت به خطرات احتمالی این تصمیم به آمریکا هشدار دادند. انگلیس هم اعلام کرد که با این موضوع همکاری نخواهد کرد. در واقع یک اجماع جهانی علیه این اقدام یکجانبه ترامپ شکل گرفت که تا امروز این اجماع جهانی پابرجا مانده است.

 تنها کشور عربی که نسبت به این موضوع ابراز رضایت کرد کشور امارات متحده عربی بود که بعدها در ذیل توافقات آبراهام روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی کرد و پس از آن نیز به گسترش روابط با این رژیم مبادرت ورزید.

گروه‌های مختلف فلسطینی هم نسبت به این موضوع واکنش‌های مختلفی نشان دادند. حماس اعلام کرد که«این اقدام به مثابه باز کردن جهنم به روی منافع آمریکا در منطقه است.»

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز نسبت به «پیامدهای خطرناک چنین تصمیمی برای فرآیند صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان» به آمریکا اخطار داد.

در همین زمان فلسطینیان نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و اعتراضات خود را از طریق اجتماع در مرزهای فلسطین اشغالی نشان دادند. در این اعتراضات تعداد زیادی از مبارزان فلسطینی شهید و مجروح شدند.

افقهی در توضیحی دیگر درباره انگیزه سخنان اخیر تراس  عنوان کرد: «در جنگ اخیر که میان جنبش جهاد اسلامی و رژیم صهیونیستی صورت گرفت بسیاری از موشک‌های این گروه مقاومت از گنبدآهنین عبور کرد. به همین دلیل به نظر می‌رسد که تراس برای آنکه موقعیت تزلزل یافته رژیم صهونیستی را بهبود ببخشد، این صحبت را انجام داده است، در نهایت باید منتظر واکنش‌های جامعه جهانی نسبت به این موضوع بود. زمانیکه ترامپ به صورت یکجانبه شهر قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد اجماعی در جهان بر علیه این اقدام شکل گرفت.»

در جنگ اخیر که میان جنبش جهاد اسلامی و رژیم اشغالگر قدس به وقوع پیوست موشک‌های جهاد اسلامی از گنبد‌ آهنین این رژیم گذشت و به مناطقی از سرزمین‌های اشغالی برخورد کرد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
مجوز استخدام در وزارت بهداشت نهایی شد
انحراف اتوبوس در سیرجان ۷ مصدوم برجا گذاشت
«اخلاق نوشتن» نقد و بررسی می‌شود
عقد قرارداد یک فصل و نیم پرسپولیس با مهاجم دلخواه گل‌محمدی
سازمان ملل: امیدی به صلح در اوکراین در آینده نزدیک نیست
انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی « اتحاد »+ دانلود
توافقنامه پرسپولیس با مهاجم برزیلی امضا شد
فیلم| آرزوهای فرزندان شهدای امنیت در شب لیلة‌الرغائب
فیلم| سر دادن شعار «خلیج فارس ایران» در ورزشگاه آزادی
توصیه رسمی تهران به بغداد درباره نام «خلیج فارس»
قایدی: امید به قهرمانی داریم
بازتاب برد آبی پوشان در رسانه پرتغالی
ناتو: روسیه از ایران درخواست کمک کرد
جایگاه یک میلیون تومانی استقلال بدون تماشاگر ماند
جایگاه یک میلیون تومانی استقلال بدون تماشاگر ماند
امت اسلام در مقابل اسلام‌هراسی و عادی‌سازی اهانت به مقدسات مسلمانان بایستد
زلنسکی: پوتین ارزش مذاکره ندارد
سعودی‌ها سه قایق گشتی پرسرعت از فرانسه تحویل گرفت
دوحه: رژیم صهیونیستی می‌داند که بازخواست نخواهد شد
تشدید فشار آمریکا بر مردم لبنان
دلار در کانال ۴۱ هزار تومان‌
امت اسلام در مقابل اسلام‌هراسی و عادی‌سازی اهانت به مقدسات مسلمانان بایستد
بیانیه مجمع دانشجویی انصار دانشگاه آزاد واحد شهریار درپی هتک حرمت به قرآن
آغاز رقابت ۴ هزار دانش‌آموز در مرحله اول المپیاد نانو
اعلام منابع آزمون کارشناسی‌ارشد علوم‌پزشکی
شیطنت چند دانش‌آموزان یک جنجال رسانه‌ی به‌پا کرد
انقلاب دهه هشتادی‌ها در دانشگاه
اعلام فراخوان پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه تهران
انتشار کلید اولیه سوالات نوبت اول کنکور سراسری سال ۱۴۰۲
فاجعه در دانشگاه های غیرانتفاعی
فعال شدن اینترنت بدون فیلتر برای اساتید دانشگاه
معرفی طرح توسعه هسته‌های مسئله‌محور پژوهشی و فناورانه بنیاد ملی نخبگان
سلف غذاخوری دانشجویان و خسارت ۲۵۰ میلیونی! +توئیت
مکاتبه وزیر علوم با رئیس جمهور در باره دانشگاه پیام نور
ثبت درخواست انتقالی جدید دستیاران تخصصی بالینی تا ۲۶ بهمن
فعال دانشجویی: اقدام پارلمان اروپا مفتضحانه و از روی استیصال است
نه‌تنها جهان اسلام، بلکه دنیا شاهد پوچی شعار آزادی بیان در غرب است
اینترنت اساتید دانشگاه بدون فیلتر شد +عکس
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) اهانت به قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد
برگزاری لیگ ملی دانشجویان در سه رشته ورزشی
برگزاری مرحله دستگاهی جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت
برگزیدگان جشنواره ایثار از تسهیلات ویژه استعداد درخشان بهره‌مندی می‌شوند
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top