تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/10/22 - 13:21
کد خبر: 457471

دهقانی: ایجاد صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین

دهقانی: ایجاد صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین

معاون علمی، فناوری رییس جمهوری در آستانه میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در «نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» حاضر شد و با آن‌ها به گفتگو نشست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در آستانه روز زن و گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در «نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» حاضر شد و با آن‌ها به گفتگو نشست.


این نشست ۳ ساعته که ۲۰ نفر از بانوان فعال در زیست‌بوم فناوری و نوآوری در عرصه مختلفی، چون هوش مصنوعی، زیست‌فناوری، صنایع خلاق، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات پزشکی، انفورماتیک، کشاورزی و ... در آن حضور داشتند؛ دغدغه‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی فعالیت بانوان و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور مطرح شد.

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در این نشست خطاب به این بانوان ضمن تبریک روز زن، با بیان اینکه من اعتقادی به یکسانی زن و مرد ندارم؛ گفت: به نظر بنده بانوان و زنان در قبال آقایان ماموریت‌ها و مسوولیت‌های بیشتری در جامعه بر عهده دارند و یک زن برای فعالیت در جامعه با مشکلات و موانع بیشتری مواجه است.

وی افزود: اگر به زنان توجه ویژه‌تری داریم به دلیل ضعیف بودن آن‌ها نیست بلکه معتقدیم که بانوان ارزشمندترند و در زمینه کارآفرینی موفق‌تر و بهتر عمل می‌کنند. چون زنان ذاتا آفریننده و زاینده‌اند به همین دلیل و این موهبت خدادادی بهتر می‌توانند کارآفرینی و از آن مراقبت کنند. البته نباید از ارتباطات اجتماعی موثرتر، دلسوزی و تیم‌سازی بهتر بانوان هم غافل بود. به همین دلیل معتقدم زنان در عرصه کارآفرینی سرآمدتر هستند.

دهقانی ادامه داد: امروز حدود ۶۰ درصد جمعیت دانشگاه‌های برتر کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، اما تنها ۱۰ درصد آن‌ها به کار گرفته می‌شوند که این یک ضعف بزرگ است و باید بر روی این قشر ارزشمند؛ سرمایه‌گذاری ویژه تری کنیم و آن‌ها را ارج نهیم.

تا زمانی که نیازی در کشور با توان بخش خصوصی قابل رفع است؛ بخش دولتی ورود نکند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری همچنین بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مطرح شده از جانب شما؛ رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است که این نوید را به شما می‌دهم در دومین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان مصوب شد که تا زمانیکه نیازی در کشور با توان بخش خصوصی قابل رفع است؛ بخش دولتی ورود نکند و تامین این نیاز‌ها به زیست بوم نوآوری و کارآفرینی سپرده شود.

دهقانی افزود: در این جلسه قانون منع رقابت بخش خصوصی و دولتی مورد تاکید و تصویب قرار گرفت که یک ابزار ارزشمند برای توسعه کسب و کار‌های دانش بنیان و فناور محسوب می‌شود. پس شما هم برای بهره‌گیری درست از این قانون سعی کنید استاندارد‌ها و کیفیت محصولات خود را حفظ کنید.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان به اقتصاد منجر می‌شود

وی با اشاره به قانون جهش تولید دانش بنیان، گفت: این قانون بسیار مترقی است و نمونه آن در کشور‌های بسیار کمی وجود دارد. به شما توصیه می‌کنم حتما این قانون را یک بار مطالعه کنید. من اعتقاد دارم که اگر این قانون به شکل کامل اجرایی شود ما به یک مدل اقتصادی خواهیم رسید.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه قانون جهش تولید دانش‌بنیان در حوزه اعتبار مالیاتی و سرمایه گذاری مالیاتی هم ظرفیت‌های بالایی دارد، بیان کرد: مصوب شده است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند هزینه مالیاتی خود را در حوزه تحقیق و توسعه هزینه کنند و این یک فرصت ویژه برای شما است.

وی افزود: افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی از ۳ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم نوید دیگری است که در این جلسه به شما می‌دهم و به جرات می‌توانم بگویم که همه این اتفاقات از نگاه خاص و توام با حساسیت مقام معظم رهبری به حوزه علم و فناوری نشات می‌گیرد.

سامانه یکپارچه، شفاف و هدفمند از خدمات تعریف می‌کنیم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معتقد است که حوزه علم و فناوری یکی از معدود عرصه‌هایی است که همه طیف‌ها و گروه‌ها بر آن اتفاق نظر دارند بنابراین تلاش‌ها به سمت و سوی رفع موانع و تسهیل توسعه علمی کشور سوق یافته است.

دهقانی به فعالان حوزه زیست بوم فناوری و نوآوری ۲ ماموریت داد و گفت: شما تلاش کنید در دو زمینه خود را توانمند کنید. یکی اینکه برای توسعه فعالیت‌های خود تلاش کنید و دوم اینکه، چون پیش قراول حوزه علمی و فناوری هستید، فضا را برای فعالیت نسل آینده در این عرصه فراهم کنید. چون شما با تحمل بسیاری از کمبود‌ها و سختی‌ها؛ مسیر را برای آیندگان هموار می‌کنید و این نقش بسیار ارزشمند و بزرگی است.

وی ادامه داد: یکی از گلایه‌های شما عدم یکپارچگی نهاد‌های ارائه دهنده خدمات به شرکت‌های دانش بنیان بود که معاونت علمی در تلاش است تا یک سامانه یکپارچه، شفاف و هدفمند از خدمات را طراحی کند تا مخاطبان خود را از این سردرگمی و دریافت خدمات پراکنده رها کند.

باید دنیا جدید بسازیم

دهقانی گفت: ما نیاز داریم که دنیای جدیدی بسازیم. وقتی می‌دانیم و به این باور رسیده‌ایم که دنیای معمولی حرف ما را متوجه نمی‌شود؛ باید به دنبال ساخت دنیای جدیدتری باشیم. این کار در معاونت علمی دنبال می‌شود، اما برای انجام بهتر آن به کمک شما نیاز داریم.

وی با اشاره به دو مفهوم دانش‌بنیان و خلاق، بیان کرد: نمی‌توان چندان تفاوتی میان آن‌ها قائل شد. من معتقدم تا محصولی دانش‌بنیان نباشد نمی‌تواند در بازار بماند. پس محصول خلاق هم به نوعی دانش‌بنیان است. مگر می‌شود اقتصاد خلاق، دانش‌بنیان نباشد؟ امروز در دنیا بزرگ‌ترین بازار‌ها در اختیار خلاق‌ها است. از نظر من بالا بودن صرف فناوری نمی‌تواند تقدس ایجاد کند بلکه ارزش افزوده است که ارزشمند است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: باید کاری کنیم که دانش‌بنیانی یک افتخار باشد نه یک مجوز برای فعالیت؛ بنابراین نیاز داریم که لوکوموتیو‌هایی که معمولا ابر شرکت‌ها هستند را در نظر بگیریم تا واگن‌های ایجاد شده در زیست بوم فناوری و نوآووری که همان شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها هستند را راهبری کنند. باید تلاش کنیم شرکت‌های مهارت محور در کشور ایجاد شوند.

وی همچنین بیان کرد: یکی دیگر از تلاش‌های معاونت علمی ایجاد صندوقی اختصاصی بانوان کارآفرین است که از شرکت‌های دانش‌بنیانی که عناصر کلیدی یا درصد بالایی از کارمندان آن را بانوان تشکیل می‌دهند حمایت کند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
قاچاق ۱۰ میلیاردی لوازم بهداشتی و آرایشی در تهران
حمله مجدد ائتلاف متجاوز آمریکا و انگلیس به الحدیده یمن
ناامیدی بایدن بعد از حمله وحشیانه رژیم اشغالگر
ابلاغ بودجه ۱۴۰۳ تا یک هفته دیگر
گلزن پرسپولیس بازی با استقلال را از دست داد؟
قیمت نفت روند نزولی در پیش گرفت
سکانسی زیبا از فیلم اخراجی‌ها +فیلم
نماینده شیرجه ایران در تخته یک متر طلا گرفت
کیفیت هوای تهران قابل قبول است
بارش نیم‌متریِ برف در تهران +فیلم
گرفتار شدن بیش از ۱۵ هزار نفر در برف
خودداری بایدن و هریس از ملاقات با بارزانی
بیت کوین به بالاترین رقم در بیش از دو سال اخیر رسید
بازیکنان کلیدی استقلال در خطر از دست دادن دربی
دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) رونمایی شد
۸۵ درصد زائران تمتع کاروان خود را انتخاب کردند
شرکت ۱۰ هزار دانشجو در آزمون های گروه پزشکی و دندانپزشکی
چند روایت معتبر از صیانت رهبر انقلاب از رأی ملت
تخلیه پایگاه‌های ترویست‌های تجزیه‌طلب در کردستان عراق +فیلم
کارنامه عملکرد نمایندگان البرز/ بالاترین و پایین‌ترین آمار مشارکت در مجلس متعلق به کیست؟
رای نهایی درباره حرکت جنجالی رونالدو اعلام شد
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top