تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/10/22 - 13:21
کد خبر: 457471

دهقانی: ایجاد صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین

دهقانی: ایجاد صندوق اختصاصی بانوان کارآفرین

معاون علمی، فناوری رییس جمهوری در آستانه میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در «نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» حاضر شد و با آن‌ها به گفتگو نشست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در آستانه روز زن و گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در «نشست هم‌اندیشی و هم افزایی بانوان کارآفرین شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» حاضر شد و با آن‌ها به گفتگو نشست.


این نشست ۳ ساعته که ۲۰ نفر از بانوان فعال در زیست‌بوم فناوری و نوآوری در عرصه مختلفی، چون هوش مصنوعی، زیست‌فناوری، صنایع خلاق، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات پزشکی، انفورماتیک، کشاورزی و ... در آن حضور داشتند؛ دغدغه‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی فعالیت بانوان و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور مطرح شد.

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در این نشست خطاب به این بانوان ضمن تبریک روز زن، با بیان اینکه من اعتقادی به یکسانی زن و مرد ندارم؛ گفت: به نظر بنده بانوان و زنان در قبال آقایان ماموریت‌ها و مسوولیت‌های بیشتری در جامعه بر عهده دارند و یک زن برای فعالیت در جامعه با مشکلات و موانع بیشتری مواجه است.

وی افزود: اگر به زنان توجه ویژه‌تری داریم به دلیل ضعیف بودن آن‌ها نیست بلکه معتقدیم که بانوان ارزشمندترند و در زمینه کارآفرینی موفق‌تر و بهتر عمل می‌کنند. چون زنان ذاتا آفریننده و زاینده‌اند به همین دلیل و این موهبت خدادادی بهتر می‌توانند کارآفرینی و از آن مراقبت کنند. البته نباید از ارتباطات اجتماعی موثرتر، دلسوزی و تیم‌سازی بهتر بانوان هم غافل بود. به همین دلیل معتقدم زنان در عرصه کارآفرینی سرآمدتر هستند.

دهقانی ادامه داد: امروز حدود ۶۰ درصد جمعیت دانشگاه‌های برتر کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، اما تنها ۱۰ درصد آن‌ها به کار گرفته می‌شوند که این یک ضعف بزرگ است و باید بر روی این قشر ارزشمند؛ سرمایه‌گذاری ویژه تری کنیم و آن‌ها را ارج نهیم.

تا زمانی که نیازی در کشور با توان بخش خصوصی قابل رفع است؛ بخش دولتی ورود نکند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری همچنین بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مطرح شده از جانب شما؛ رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است که این نوید را به شما می‌دهم در دومین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان مصوب شد که تا زمانیکه نیازی در کشور با توان بخش خصوصی قابل رفع است؛ بخش دولتی ورود نکند و تامین این نیاز‌ها به زیست بوم نوآوری و کارآفرینی سپرده شود.

دهقانی افزود: در این جلسه قانون منع رقابت بخش خصوصی و دولتی مورد تاکید و تصویب قرار گرفت که یک ابزار ارزشمند برای توسعه کسب و کار‌های دانش بنیان و فناور محسوب می‌شود. پس شما هم برای بهره‌گیری درست از این قانون سعی کنید استاندارد‌ها و کیفیت محصولات خود را حفظ کنید.

قانون جهش تولید دانش‌بنیان به اقتصاد منجر می‌شود

وی با اشاره به قانون جهش تولید دانش بنیان، گفت: این قانون بسیار مترقی است و نمونه آن در کشور‌های بسیار کمی وجود دارد. به شما توصیه می‌کنم حتما این قانون را یک بار مطالعه کنید. من اعتقاد دارم که اگر این قانون به شکل کامل اجرایی شود ما به یک مدل اقتصادی خواهیم رسید.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه قانون جهش تولید دانش‌بنیان در حوزه اعتبار مالیاتی و سرمایه گذاری مالیاتی هم ظرفیت‌های بالایی دارد، بیان کرد: مصوب شده است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند هزینه مالیاتی خود را در حوزه تحقیق و توسعه هزینه کنند و این یک فرصت ویژه برای شما است.

وی افزود: افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی از ۳ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم نوید دیگری است که در این جلسه به شما می‌دهم و به جرات می‌توانم بگویم که همه این اتفاقات از نگاه خاص و توام با حساسیت مقام معظم رهبری به حوزه علم و فناوری نشات می‌گیرد.

سامانه یکپارچه، شفاف و هدفمند از خدمات تعریف می‌کنیم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معتقد است که حوزه علم و فناوری یکی از معدود عرصه‌هایی است که همه طیف‌ها و گروه‌ها بر آن اتفاق نظر دارند بنابراین تلاش‌ها به سمت و سوی رفع موانع و تسهیل توسعه علمی کشور سوق یافته است.

دهقانی به فعالان حوزه زیست بوم فناوری و نوآوری ۲ ماموریت داد و گفت: شما تلاش کنید در دو زمینه خود را توانمند کنید. یکی اینکه برای توسعه فعالیت‌های خود تلاش کنید و دوم اینکه، چون پیش قراول حوزه علمی و فناوری هستید، فضا را برای فعالیت نسل آینده در این عرصه فراهم کنید. چون شما با تحمل بسیاری از کمبود‌ها و سختی‌ها؛ مسیر را برای آیندگان هموار می‌کنید و این نقش بسیار ارزشمند و بزرگی است.

وی ادامه داد: یکی از گلایه‌های شما عدم یکپارچگی نهاد‌های ارائه دهنده خدمات به شرکت‌های دانش بنیان بود که معاونت علمی در تلاش است تا یک سامانه یکپارچه، شفاف و هدفمند از خدمات را طراحی کند تا مخاطبان خود را از این سردرگمی و دریافت خدمات پراکنده رها کند.

باید دنیا جدید بسازیم

دهقانی گفت: ما نیاز داریم که دنیای جدیدی بسازیم. وقتی می‌دانیم و به این باور رسیده‌ایم که دنیای معمولی حرف ما را متوجه نمی‌شود؛ باید به دنبال ساخت دنیای جدیدتری باشیم. این کار در معاونت علمی دنبال می‌شود، اما برای انجام بهتر آن به کمک شما نیاز داریم.

وی با اشاره به دو مفهوم دانش‌بنیان و خلاق، بیان کرد: نمی‌توان چندان تفاوتی میان آن‌ها قائل شد. من معتقدم تا محصولی دانش‌بنیان نباشد نمی‌تواند در بازار بماند. پس محصول خلاق هم به نوعی دانش‌بنیان است. مگر می‌شود اقتصاد خلاق، دانش‌بنیان نباشد؟ امروز در دنیا بزرگ‌ترین بازار‌ها در اختیار خلاق‌ها است. از نظر من بالا بودن صرف فناوری نمی‌تواند تقدس ایجاد کند بلکه ارزش افزوده است که ارزشمند است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: باید کاری کنیم که دانش‌بنیانی یک افتخار باشد نه یک مجوز برای فعالیت؛ بنابراین نیاز داریم که لوکوموتیو‌هایی که معمولا ابر شرکت‌ها هستند را در نظر بگیریم تا واگن‌های ایجاد شده در زیست بوم فناوری و نوآووری که همان شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها هستند را راهبری کنند. باید تلاش کنیم شرکت‌های مهارت محور در کشور ایجاد شوند.

وی همچنین بیان کرد: یکی دیگر از تلاش‌های معاونت علمی ایجاد صندوقی اختصاصی بانوان کارآفرین است که از شرکت‌های دانش‌بنیانی که عناصر کلیدی یا درصد بالایی از کارمندان آن را بانوان تشکیل می‌دهند حمایت کند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
آغاز ثبت‌نام وام قرض‌الحسنه بازنشستگان تأمین‌ اجتماعی
فیلم| فریادهای خشم آلود نماینده زن ترکیه بر سر شهردار استانبول
امکان ارسال توییت با ۴ هزار کلمه فعال شد
لحظه وقوع دومین زلزله بالای ۷ ریشتری ترکیه/ برج به یکباره فرو ریخت +فیلم
استقلال نه، سپاهان رقیب پرسپولیس برای قهرمانی است
فیلم| گریه ستاره سینمای لبنان برای دیدار با رهبر انقلاب
برف و باران از ابتدای هفته آتی در کشور
فیلم| بارش شدید برف در تهران
شیطنت آذربایجان در صادرات کالا از مرز آستارا
انتقاد یکجانشین‌ها به مدیران میدانی/ بانیان وضع موجوددر صدد تخریب دولت
احتمال نوسان زمانی در شاخص کل بورس
فیلم| تخریب هتل محل اسکان ورزشکاران ایرانی درترکیه
وزیر کار: حقوق کارمندان ۲۵ درصد افزایش می‌یابد
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید چمران انتخاب شد
۶۰میلیون تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان خوی پرداخت می شود
رئیسی در مراسم یوم‌الله ۲۲ بهمن در تهران سخنرانی می‌کند
هفت پاسخ به تحریفات جدید مجید انصاری/ عقده گشایی رفقایتان علیه حاج قاسم یادتان رفت؟
کاهش ۲.۵ درصدیِ قیمت ربع سکه بورسی
روز هشتم/ دومین فیلم خوشبخت درباره دفاع مقدس
تحلیل فاکس نیوز از رونمایی پایگاه هوایی زیرزمینی ایران
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شهید چمران انتخاب شد
لزوم توجه به سه مؤلفه اعتقادی، علمی و اخلاقی اساتید
انتشار فهرست ۹۳۵ دانشگاه خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت
بازخوانی ۴ جنایت رژیم پهلوی در دانشگاه‌ها/ شاه چه برخوردی با مطالبات دانشجویان داشت؟
شرایط پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
حق الزحمه معلمان طرح جبران و تثبیت یادگیری پرداخت می‌شود
بازگشت ۱۰۰ نفر از دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه به کشور
فرصت مجدد به جاماندگان رتبه‌بندی معلمان
آمار نگران‌کننده ترک تحصیل در اول ابتدایی
اجرایی شدن اولین طرح خدمات بیمه ای فرهنگیان
بهره برداری از ۲۸۰۰ تخت خوابگاهی جدید
بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت یوم الله ۲۲ بهمن
آماده سازی ظرفیت جدید خوابگاهی برای دانشجویان علوم پزشکی تهران
جزئیات پرداخت عیدی ۱۴۰۲ کارکنان و هیأت علمی دانشگاه آزاد
فراخوان جذب امریه سربازی ارتباط با صنعت در دانشگاه پیام نور
عکس| تفکیک جنسیتی در فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد
حسینی: دشمنان از اینکه نقشه‌هایشان با فرمان عفو رهبر انقلاب نقش بر آب شده، عصبانی هستند
تاکید وزیر علوم بر توانمندسازی دانشجویان در دوران دانشجویی
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان شاهد
حداقل نمرات مدرک زبان برای صدور معافیت تحصیلی اعلام شد
نظرسنجی
آیا سهمیه اعضای شورای شهر تهران برای جذب 2 نفر بدون در نظر گرفتن مدرک و سابقه کار همانند یک دختر دهه هشتادی را درست می‌دانید؟
مشاهده نتایج
go to top