تاریخ انتشار: چهارشنبه 1403/01/15 - 13:49
کد خبر: 500408

آوسبیلدونگ آلمان ۲۰۲۴؛ بهترین راه مهاجرت کاری به آلمان

آوسبیلدونگ آلمان ۲۰۲۴؛ بهترین راه مهاجرت کاری به آلمان

پیش از آن که به سوال "آوسبیلدونگ چیست؟" پاسخ بدهیم و به تشریح انواع کارآموزی در آلمان بپردازیم، بهتر است بدانیم که کشور آلمان به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته و پیشرو از نظر اقتصاد و تجارت در دنیا شناخته می‌شود و سالانه مهاجران زیادی به قصد کار به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در این مطلب قصد داریم تا درباره آوسبیلدونگ آلمان، انواع آن و همچنین رشته‌های آوسبیلدونگ به همراه هرآنچه که نیاز دارید تا راجب دوره‌های آموزش حرفه‌ای آلمان بدانید را برای شما شرح دهیم.

پیش از آن که به سوال "آوسبیلدونگ چیست؟" پاسخ بدهیم و به تشریح انواع کارآموزی در آلمان بپردازیم، بهتر است بدانیم که کشور آلمان به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته و پیشرو از نظر اقتصاد و تجارت در دنیا شناخته می‌شود و سالانه مهاجران زیادی به قصد کار به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند.

رشد جمعیت در کشور آلمان رو به کاهش است و درواقع جمعیت آن رو به پیری است. به همین دلیل کشور آلمان تمایل دارد تا برای فرصت‌های شغلی موجود در آلمان، متخصصان و نیروی کار ماهر در دنیا را به کشور خود جذب کند و یا بتواند جوانانی که علاقه دارند در آلمان مشغول به فعالیت شوند را در دوره‌های کارآموزی کوتاه مدت، آماده‌ی ورود به بازار کار نماید.

آوسبیلدونگ آلمان؛ همان مسیری است که می‌توانید بدون نیاز به سابقه کاری و یا مدرک دانشگاهی، به مهاجرت کاری به آلمان فکر کنید. بخاطر داشته باشید که گذراندن یک دوره آموزش حرفه‌ای در آلمان؛ شما را واجد شرایط برای رسیدن به بسیاری از موقعیت‌های شغلی جذاب در کشور آلمان خواهد کرد.

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی در آلمان است که دو نوع متفاوت دارد و معمولا بین 2 تا 4 سال طول می‌کشد. در این مدت علاوه بر آموزش نظری، شما به صورت عملی نیز آموزش می‌بینید و پس از گذراندن این دوره آموزش حرفه‌ای در آلمان، می‌توانید به راحتی به بازار کار آلمان وارد شوید و حتی در بزرگترین کمپانی‌های آلمان همانند فولکس واگن، دایملر، الیانز، بی ام دبلیو و زیمنس فعالیت کنید.

همچنین در برخی از دوره‌های آوسبیلدونگ، حقوق دریافت می‌کنید و معمولا این حقوق برای هزینه‌های زندگی شما در آلمان کفایت می‌کند.

اگر می‌خواهید در محیط کمپانی‌های برتر آلمانی آموزش دیده و تجربه عملی کسب کنید؛ بدون شک "آوسبیلدونگ" سریعترین و ارزان‌ترین مسیر شما برای رسیدن به هدفتان است. در این مسیر نه تنها دستمزدی متناسب با هزینه‌های زندگی در آلمان دریافت می‌کنید، بلکه بدون دغدغه به یک متخصص با اعتبار جهانی تبدیل می‌شوید.

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام در آوسبیلدونگ:

آوسبیلدونگ آلمان 2024؛ بهترین راه مهاجرت کاری به آلمان

جهت اقدام برای آوسبیلدونگ آلمان؛ مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سن شما اهمیت دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:
 

 • از نظر تحصیلی شما باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشید.
 • از نظر مدرک زبان در حال حاضر قوانین بدین صورت است که باید حداقل مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید.
 • مورد بعدی که باید مدنظر قرار بدهید این است که سن شرکت در دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) از سن 18 سال تا 30 سال می‌باشد.

حقوق دریافتی آوسبیلدونگ چقدر است؟

دستمزد دریافتی شما در آوسبیلدونگ آلمان با توجه به اینکه چه رشته‌ای را می‌گذرانید و در کدام منطقه از آلمان هستید و موارد دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

حقوق دریافتی شما در این دوره‌ها در حدود 500 یورو تا 1200 یورو در ماه می‌تواند متفاوت باشد که همانطور که پیش‌تر اشاره شد به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما نگران نباشید؛  چرا که این مبلغ برای هزینه‌های زندگی شما در آلمان کافی است.

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ دارای دو نوع متفاوت است که هر کدام شرایط و مزیت‌های خود را دارا می‌باشند. در ادامه به دو نوع آن؛ یعنی آوسبیلدونگ با تحصیلات مدرسه‌ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) می‌پردازیم.

· آوسبیلدونگ با تحصیلات مدرسه‌ای (schuliche ausbildung)

نوع اول دوره‌های کارآموزی آلمان، آوسبیلدونگ مدرسه‌ای یا شولیشه آوسبیلدونگ نام دارد. این دوره‌ها توسط دانشکده‌های فنی حرفه‌ای و یا کالج‌های حرفه‌ای برگزار می‌شود. مراکز برگزارکننده دوره‌های شولیشه آوسبیلدونگ هم می‌توانند دولتی باشند و هم مدارس خصوصی. به خاطر داشته باشید که در صورت ثبت نام در مراکز خصوصی برای این دوره، باید شهریه آن را بپردازید.

· آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung)

برای شرکت در این نوع از آوسبیلدونگ که به آن آوسبیلدونگ دوگانه (دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ) اطلاق می‌شود، باید در یک شرکت استخدام شده باشید تا بتوانید فرآیند دوره خود را شروع کنید. در دوره‌های کارآموزی دوگانه معمولا حدود 40% از هفته خود را به آموزش تئوری در مدرسه فنی اختصاص می‌دهید و باقی هفته را به صورت عملی در شرکتی که در آن استخدام شده‌اید به کارآموزی می‌پردازید.

همچنین کارآموز در این نوع از دوره‌ها؛ حقوق دریافت می‌کند که به آن Ausbildungsvergütung می‌گویند.

آوسبیلدونگ دوگانه؛ پرطرفدارترین نوع دوره‌های کارآموزی در آلمان می‌باشد. داشتن دستمزد کافی، وجود فرصت‌های شغلی پس از پایان دوره، امکان استخدام در کمپانی‌های برتر آلمان و در نهایت اخذ اقامت دائم آلمان بعد از 5 سال، مهم‌ترین مزایای این نوع از دوره‌های آوسبیلدونگ می‌باشند.

آوسبیلدونگ دوگانه یا تحصیلات مدرسه‌ای؛ کدام را انتخاب کنیم؟

این موضوع کاملا به هدف آینده و علاقه شما بستگی دارد. با این حال معمولا افراد آوسبیلدونگ دوگانه را به دلیل اینکه از ابتدا می‌توانند مشغول به فعالیت در یک شرکت یا کمپانی معتبر شوند، ترجیح می‌دهند.

رشته‌های آوسبیلدونگ و تنوع آنها در آلمان

پیش‌تر اشاره کردیم که تنوع دوره‌های ارائه شده در آوسبیلدونگ زیاد است. در حال حاضر چیزی حدود 320 تا 400 رشته برای کارآموزی آلمان ارائه شده است. برخی از رشته‌های آوسبیلدونگ که تقاضای بالایی برای آن‌ها وجود دارد عبارتند از:

 • آوسبیلدونگ مکانیک خودرو
 • آوسبیلدونگ مالی و حسابداری
 • آوسبیلدونگ آی تی
 • آوسبیلدونگ دستیار دندان پزشک و تکنسین
 • آوسبیلدونگ مدیریت
 • آوسبیلدونگ آرایشگری
 • آوسبیلدونگ شیمی و فیزیک
 • آوسبیلدونگ پرستاری

چطور میتوانم آسبیلدونگ مناسب خودم را پیدا کنم؟

در آلمان، افرادی‌که به دنبال کار یا آسبیلدونگ هستند، از طرف ادارات دولتی کمک و حمایت میشوند. اداره فدرال کار Bundesagentur für Arbeit در این مورد در آلمان مسئول است.

همچنین برای اینکه آسان‌تر بتوانید دوره آوسبیلدونگ خود را در آلمان انتخاب کنید؛ می‌توانید با مراکز خدمات مشاوره برای مهاجران جوان Jugendmigrationsdiensts و یا Migrationsberatungen für Erwachsene برای افراد بزرگسال ارتباط بگیرید تا آنها در پیدا کردن آسبیلدونگ به شما کمک ‌کنند.

زمانبندی شروع دوره‌های آوسبیلدونگ

به صورت کلی، دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) در دو نوبت که نوبت اول در حدود ماه‌های فوریه و مارچ و نوبت دیگر در ماه‌های آگوست و سپتامبر است، شروع می‌شوند.

مزایای آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ آلمان را نمی‌شود معادل فنی و حرفه‌ای در ایران دانست. زیرا علاوه بر کیفیت بالای این دوره‌ها در پرورش نیروی ماهر و طیف گسترده رشته‌های آن، این دوره‌ها مزیت‌هایی دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دریافت دستمزد در حین گذراندن دوره و اعتبار جهانی مدرک آوسبیلدونگ آلمان.
 2. تقاضای بالا برای استخدام نیروی کار ماهر در آلمان
 3. شما می‌توانید پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری؛ برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید
 4. از دیگر خصوصیات مهم دوره‌های آسبیلدونگ؛ داشتن ویزای کار است که بعد از ۵ سال می‌توانید درخواست اقامت دائم بدهید.

مهاجرت از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ

دوره‌های آوسبیلدونگ این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بدون اینکه در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید، بتوانید در بازار کار این کشور فرصت‌های شغلی خوبی را بدست بیاورید.

بنابراین اگر در فکر مهاجرت کاری به آلمان هستید؛ می‌توانید بجای اخذ جاب آفر آلمان، با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان فرصت تحصیل و کسب تجربه واقعی در یک دوره آموزش حرفه‌ای را بدست آورید و سپس به صورت قانونی و نامحدود وارد بازار کار فوق‌العاده کشور آلمان شوید.

منبع: برگرفته از مجله گروه بین‌المللی آمیس

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول است
حمایت ۴ میلیارد تومانی بخش صنعتی از پژوهشگران امیرکبیر
شلیک داماد خشمگین به ۴ عضو خانواده همسرش
بالاگرفتن اختلافات داخلی میان مقامات تل آویو
ناتو هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین ندارد
سقوط پهپاد اسراییلی در جنوب لبنان بر اثر اصابت موشک
نقدی مومنانه بر خط رسانه‌ای غیرمومنانه فرهیختگان
بررسی جزییات طرح تشکیل «سپند» وزارت دفاع در دستور کار مجلس
استقبال از رئیس جمهور در فرودگاه اسلام آباد +فیلم
استقبال پاکستان از رئیس جمهور ایران
حزب‌الله عراق از آغاز مجدد حملات به نیروهای آمریکایی خبر داد
تیم لیگ برتری دست روی ۴ ستاره نامدار پرسپولیس گذاشت
هشدار هواشناسی برای بارش‌های فراگیر اردیبهشتی در ۱۷ استان کشور
آیا جهان‌گیری ویروسی دیگری در چشم‌انداز قرار دارد؟
ادعاهای رئیس رژیم صهیونیستی علیه ایران
اسپوتنیک: موشک‌های ایران به حفاظت‌شده‌ترین نقطه اصابت کرد
اولین گروه زائران عمره پس از ۹ سال عازم حج شدند
شرق: هیبت اسرائیل در حماسه حمله ایران فرو ریخت
اصابت ۵ موشک از ۷ موشک ایران یعنی نابودی قوی‌ترین سامانه دفاعی دنیا
حضور سفیر عربستان در فرودگاه امام خمینی(ره) +فیلم
خواستگاری مهران مدیری از نعمیه نظام‌دوست +فیلم
نظرسنجی
بنظر شما باتوجه به حوادث اخیر فلسطین چقدر احتمال فروپاشی رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
مشاهده نتایج
go to top