• خبرهای ویژه
  ادامه
 • در نشست خبری پیرامون زندانی شدن «مسعود سلیمانی» در آمریکا مطرح شد؛
  اعتراض رسمی به موسسه دعوت‌کننده پرفسور سلیمانی/ سکوت نهادهای بین‌المللی قابل تامل است
  معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه سکوت نهادهای بین‌المللی در موضوع بازداشت پروفسور مسعود سلیمانی اقدامی قابل تامل است، گفت: هنوز بعد از گذشت یکسال از بازداشت این دانشمند هیچ جرم رسمی و حتی جرمی با عنوان نقض تحریم‌ها از سوی دولت آمریکا به جمهوری اسلامی...
 • حواشی صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ادامه دارد؛
  دکتر شدن با صندلی‌های پولی
  ماجرای صندلی فروشی که مدتی پیش با حواشی ایجاد شده در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دوباره بر سر زبان ها افتاد همچنان ادامه دارد. در این مدت افراد مختلف وقوع صندلی فروشی در این دانشگاه ها را تایید و برخی از انان تعداد این افراد را 200 نفر اعلام کرده اند.
 • بررسی پوشش دانشجویی در دانشگاه‌ها، معضلات و راه حل‌ها؛
  فشن شویی با عنوان «استایل دانشجویی»
  با این وجود فضای دانشگاهی در ایران دچار تناقضات فراوانی در پوشش خود است، تناقضاتی که هم ریشه های درونی و هم ریشه هایی از غرب زدگی در دانشگاه های ایران است، البته غرب زدگی نشات گرفته از رسانه های غرب است و نه واقعیت جامعه غربی!
 • نگاهی به ۴ ابهامی که داوطلبان کنکور سراسری سال آینده را نگران کرده است؛
  کنکور ۹۹ همچنان بر موج استرس
  داوطلبان هر ساله نگران تغییراتی هستند که ممکن است در فاصله کمتر از 12 ماه به برگزاری آزمون سراسری ایجاد شود؛ نگرانی‌هایی که عملا امکان برنامه‌ریزی بلندمدت را از دانش‌آموزان گرفته است، اتفاقی که باعث شده داوطلبان حتی در سال آخر نیز نتوانند بدون دغدغه صرفا به مباحث...
 • نقد و بررسی نشریات دانشجویی در هفته چهارم مهرماه؛
  سوژه‌های ناامید کننده در روزهای پُرحاشیه +دانلود
  به هر حال اگر همین چند تجمع در دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت و امیرکبیر طی روزهای گذشته نبود، می‌توان تحلیلی ناامید کننده از اتمسفر جریانات دانشجویی طی یک ماه اخیر ارائه داد. همین فضا بدون شک روی نشریات دانشجویی نیز تاثیرگذار بوده و جمع بندی ها نشان از کاهش شماره...
 • در نامه جمعی از تشکل‌های عدالتخواه دانشجویی به رئیس شورای نگهبان؛
  حذف تنوع مدارس ناقض عدالت آموزشی است
  اجرای این مصوبه به دلیل حذف مدارس آموزش از راه دور، شبانه روزی، اقلیت‌های مذهبی، مجتمع‌های آموزشی تطبیقی و بزرگسالان که مختص گروه های مخاطب خاص تأسیس شده‌اند، نظام آموزشی را با اختلال در ارائۀ همگانی خدمات‌ آموزشی مواجه می سازد.
 • دانشجویان به کمک مردم سیل زده رفتند؛
  حمایت ۴ اتحادیه دانشجویی از پویش «خشت آخر» +فیلم
  چهار تشکل دانشجویی دانشجویی شامل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت در ویدیویی از پویش «خشت آخر» حمایت کردند. هدف این پویش جلب کمک‌های مردمی برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده از سیل است.
 • گزارشی از چرخش ۱۸۰ درجه‌ای این روزهای تشکل‌های یکبار مصرف؛
  تادا، دولت ساخته‌ای علیه دولت
  تشکل‌های دانشجویی یکبارمصرف یا دولت ساخته گروه‌هایی هستند که چند وقت قبل از انتخابات توسط برخی از گروه‌های سیاسی خاص ایجاد می‌شوند و هدفی جز تلاش برای پیروزی جریان سیاسی حامی خود در انتخابات ندارند و تقریبا همه آنها بعد از اتمام انتخابات به فعالیت خود پایان می‌دهند.
 • در گزارشی بررسی شد؛
  جدیدترین آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان/ آشنایی با رشته‌های اشتغال‌زا
  مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم از میزان اشتغال فارغ التحصیلان ۸۹ دانشگاه، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه براساس جدیدترین پایش وزارت علوم خبر داد و گفت: بر اساس نتایج استخراج شده، رشته‌های فنی و مهندسی در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت اشتغال پذیری بهتری...
 • عضو مرکز پژوهش های مجلس در گفت و گو با «خبرنامه دانشجویان ایران» مطرح کرد؛
  اکثر مواد لایحه تامین امنیت زنان تکرار مکررات است/ نسخه غربی درمان جامعه اسلامی نیست
  سراج گفت: اشکال اساسی این لایحه عدم تفکیک عرصه اجتماعی از عرصه خانوادگی است. ماده 31 تا 33 لایحه به بحث تجاوز به همسر پرداخته است. این به لحاظ حقوقی ایراد دارد زیرا خانواده چارچوبی است که قبل از اعمال لایحه امنیت تشکیل شده و زن و مرد با امضای قرارداد ازدواج درواقع...
 • گزارش تفصیلی از مصوبه 21 مهر 1398 مجلس شورای اسلامی در مورد تنوع مدارس؛
  چالش‌های مصوبۀ «حذف تنوع مدارس»
  مبتنی بر قانون فوق باید مجموعۀ متنوعی از مدارس که هر یک کارکرد مخصوص به خود را در نظام آموزشی دارد حذف شوند؛ از جمله مدارس هیئت‌امنایی، شاهد، ایثارگران، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، آموزش از راه دور، اقلیت‌های مذهبی، شبانه‌روزی، عشایری و تطبیقی.
 • چهار روز پس از سخنرانی یک طرفه رئیس جمهور منتشر شد؛
  روایتی تازه از اتفاقات مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران
  چهارشنبه هفته گذشته بود که رئیس جمهور به دانشگاه تهران رفت تا آغاز سال جدید تحصیلی را به کارمندان و اساتید تبریک بگوید؛ در این مراسم جمعی از دانشجویان به دلیل عدم اختصاص تریبون دست به اعتراض زدند که همین مسئله با حواشی زیادی همراه شد، آنچه که در ادامه آمده گزارش...
 • کارخانه «قطعه‌سازی خودرو» مازندران در آستانه تعطیلی؛
  ۱۶۰۰ کارگر بیکار می‌شوند!
  این کارخانه در سال‌های گذشته بنا به درخواست «ایران خودرو» اقدام به خرید تجهیزات و خطوط مدرن در راستای افزایش تیراژ تولید و جذب نیرو کرده که در ماه‌های اخیر با حجم کاهش سفارشات مواجه شده است.
 • یک پایش دانشجویی مقابل دانشگاه تهران؛
  با کدام شهید حاضری بری کربلا؟ +فیلم
  «ما باید غیرت داشته باشیم و یاد اونها رو زنده نگه داریم»، دوربین این هفته آرمان تی وی مقابل درب دانشگاه تهران رفته است و از دانشجویان درباره پیاده روی اربعین به گفتگو نشسته است، گفتگوهای رد و بدل شده در این گزارش قابل توجه است.
 • سخنرانی منتشر نشده از رحیم‌پور ازغدی در کربلا؛
  حضرت زینب در تاریخ‌سازی اربعین حسینی +فیلم
  نشست «مذهب، زن، زینب» با سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی در اربعین حسینی در کربلای معلا برگزار شد؛ این استاد حوزه و دانشگاه در این سخنرانی ضمن اشاره به پیاده‌روی اربعین به ویژگی های حضرت زینب در حوادث بعد از شهادت امام حسین در روز عاشورا اشاره می‌کند.
 • حرف های نماینده دانشجویان در صحن دانشگاه تهران؛
  دانشجوها مقابل روحانی چه سوالاتی داشتند؟ +فیلم
  روز گذشته جمعی از دانشجویانی که اجازه حضور و سخنرانی مقابل رئیس جمهور نداشتند با تجمع در صحن دانشگاه تهران اقدام به بیان دیدگاه های خود کردند، یکی از نمایندگان تشکل ها می گوید: "مساله‌ای که می‌خواستم بگویم این بود که 6 سال گره زدن مسائل مملکت به مذاکره چه...
 • بررسی چالش‌های مصوبه جنجالی «حذف تنوع مدارس»؛
  حذف تنوع مدارس به‌جای ساماندهی آن‌ها
  در تاریخ 21 مهر 98، مجلس مصوب کرد تا وزارت آ.پ مدارس را منحصراً به دو صورت دولتی و غیردولتی اداره کند، به‌گونه‌ای که به جز مدارس استثنایی، مدارس دولتی متنوع در کشور نباشد و ملاک ثبت‌نام در مدارس دولتی متناسب با فاصله محل سکونت با مدرسه باشد.
 • گزارشی از ده مورد مسمومیت‌های پر حاشیه دانشجویان در سال‌های اخیر؛
  سریال بی‌پایان مسمومیت‌های دانشجویی
  مسئولین دانشگاه‌های مختلف در ابتدا سعی میکنند که کلیت ماجرا را تکذیب و یا انکار کنند که این موضوع باعث تحصن و تجمع دانشجویان در برهه‌های اخیر شده است. مسمومیت‌هایی با دلایل مختلف که اکثریت قریب ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی در سلف سرویس‌های دانشجوئی است.
 • در میزگرد «جنبش دانشجویی و پیگیری مشکلات کارگران هفت تپه» مطرح شد؛
  کارگران هفت‌تپه برای حل مشکلات به رئیسی امید بسته‌اند/ اعتماد کارگران به دانشجویان
  پیگیری مطالبات کارگران هپکو، آذراب، هفت‌تپه، ماشین‌سازی تبریز از جمله اقداماتی است که بسیج دانشجویی و دیگر تشکل‌های دانشجویی انقلابی در کارنامه خود دارند و این پیگیری‌ها نیز نتیاج مثبتی را به همراه داشته است تا آنجایی که رهبر معظم انقلاب از این اقدامات ابراز خرسندی...
 • حواشی مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رئیس جمهور؛
  صحبت‌های نمایندگان تشکل‌های معترض مراسم امروز دانشگاه تهران
  اعتراض برخی از دانشجویان به رئیس جمهور و ترک جلسه در آئین بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در همان ابتدا،فضای برنامه را تحت الشعاع قرار داد، البته با توجه به فضای چند روز اخیر دانشگاه و گزینشی بودن مهمانان چنین اتفاقی دور از انتظار نبود.
 • صوت و فیلم
  ادامه
  تصاویر
  ادامه