خبرنامه دانشجویان ایران

خبرنامه دانشجویان ایران

امروز : 05 شهريور 1393

اخبار

 
 
انتخاب رشته دانشگاهی
عکس روز
تاریخ: 
آرشیو
معاون دانشجویی دانشگاه شیراز در گفتگو با «خبرنامه دانشجویان ایران»:
جدیدالورودها فضای باز سیاسی و با نشاطی را در این دانشگاه تجربه خواهند کرد/ افزایش پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد
معاون دانشجویی دانشگاه شیراز در رابطه با فعالیت تشکلهای سیاسی در این دانشگاه گفت: انواع تشکلهای سیاسی با خطوط فکری متفاوت در این دانشگاه فعالیت می کنند و دانشجویان جدیدالورود فضای باز سیاسی و با نشاطی را در این دانشگاه تجربه خواهند کرد.
وحید یامین‌پور در گفتگو با «خبرنامه دانشجویان ایران»؛
فرهنگ در دولت خاتمی حداقل یک مبنای فکری داشت، رویکرد فرهنگی دولت یازدهم «باری به هر جهت» است
ما تا سال 82 در محاق بودیم، نه رسانه داشتیم، نه حنجره داشتیم، نه ادبیات داشتیم ونه اصلا می‌توانستیم از کلمه گفتمان استفاده کنیم، چون نداشتیم؛ ولی الان فضا کاملا برعکس است، یعنی ما یک گفتمانی داریم که مبانی و مفصل بندی‌های ادبیات و همه چیز آن روشن است،
غذای دانشجویی گران شد/ در دانشگاه چه غذایی بخوریم؟
قیمت ژتون غذای دانشجویان سنوات غیرمجاز بر اساس میزان هزینه بین 15500 ریال تا 22000 ریال ابلاغ می گردد. قیمت ژتون دانشگاه ها و مرکاز آموزش عالی غیرانتفاعی نیز مطابق تذکر فوق محاسبه می شود.تعیین چه غذایی کم هزینه یا پرهزینه است بر عهده دبیران شورای معاونین مناطق است.
در نامه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل بیرجند به سخنگوی دولت مطرح شد؛
استیضاح صورت گرفت تا روند اشتباه وزیر علوم اصلاح شود/ دولت درباره فساد کرسنت پاسخگو باشد/ تشکر از اقدامات مثبت
با انتخاب آقای زنگنه به عنوان وزیر نفت دوباره مسئله ی کرسنت و فسادی که در این پرونده رخ داده است به در ذهن ها تازه گردید. از طرفی دادگاه لاهه با رای خود علیه ایران بیشتر توجه ها را به خود جلب کرده است. اما متاسفانه از طرف دولت هیچ گزارش و نسبت به این پرونده و فساد آن...
«العـــــزه للغـــــزه»
زیباترین تصویر از 52 روز مقاومت
اما بنا به آمارهای موثق تعداد شهدای ایران در 8 سال دفاع مقدس بین 190000تا 250000 نفر برآورد شده است یعنی بین 3000 تا 4000 شهید در هر بازه‌ی 50 روزه! جالب است نه یعنی تعداد شهدای جنگ تحمیلی به طور متوسط 1/5 تا 2 برابر شهدای جنگ غزه است.
در هم‌اندیشی بررسی راهکارهای خروج غیر تورمی از رکود مطرح شد؛
اصل 31 قانون اساسی تعطیل شده است/ دولت خود را مکلف به تامین مسکن نمی‌داند!
اول باید حاکمیت و مدیریت شهری وارد شود، دوم developerها شکل گیرد و سوم یک طرح منسجم پولی اعمال شود. در حال حاضر هرم سنی کشور رو به کاهش است و تقاضای بازار مسکن کاهش خواهد یافت و از این پس باید از طریق احیای بافت های فرسوده تقاضا را مدیریت کرد.
انقلاب اسلامی در فضای مجازی؛ مشکل اما ممکن
طبیعی است که به خاطر تاخر جریان های اصیل اسلامی در سینما و حوزه های رسانه ای و فضای مجازی، رسانه های ما عقب مانده تلقی شوند، حال آنکه تعریف سکولار از پیشرفت و فناوری، ابزار آلات رسانه ای را نیز تحت تاثیر قرار داده به طوری که سنخیتی با پدیده های انقلابی ندارند.
در نامه بسیج دانشجویی به محمدباقر نوبخت مطرح شد؛
اینکه گفته می‌شود محکومیت ایران در پرونده کرسنت، به مسئولیت آقای زنگنه برمی گردد، چقدر صحت دارد؟
بیان می­شود محکومیت جمهوری اسلامی ایران در دادگاه بین المللی در مرحله سوم، به مسئولیت آقای زنگنه در وزارت نفت و انتصاب های ایشان در این وزارتخانه برمی گردد. این گزاره چقدر صحت دارد و چرا دولت در این زمینه شفاف سازی نمی‌کند؟
اینفوگرافیک:
مروری بر شکست‌های آمریکا در اقدام علیه انقلاب ایران
این اینفوگرافیک، به مرور برخی از اقدامات آمریکا علیه انقلاب اسلامی پرداخته است که نه تنها به هدفش نرسیده بلکه نتیجه آن پیشرفتی است که برای ملت ایران حاصل شده است.این اقدامات برگرفته از بیانات حضرت آیت الله خامنه‌ای در ۲۸ سال گذشته است
یک حــــرفِ درست یک کارِ غلط!
با وجود این امید است اصلاحات مدنظر نمایندگان مجلس در وزارت علوم هرچه زودتر در دستور کار دولتمردان معتدل قرار گیرد چرا که به تأخیر انداختن آن، زمینه ساز تکرار خاطرات تلخ عصر 15 بهمن ماه 91، موسوم به «یکشنبه سیاه» خواهد بود!
مروری بر تغییر ادبیات دختران در سال‌های گذشته؛
دختران؛ از ادبیات لوسی تا داش‌مشتی حرف زدن!
شاید ما گذشته را به یاد نیاوریم اما ادبیات مادران ما و نسل‌های قبل‌تر نشان می‌دهد که زبان بیش از هر چیزی دستخوش تغییر شده است. ضمن اینکه نسل‌های گذشته با ادبیات دختران در این چند سال ارتباط برقرار نکردند و یک فاصله زبانی بین نسل امروز و گذشته ایجاد شده است.
خاطرات یک دانشجو در اردوی جهادی؛ از پختن نان تا گرفتاری در طوفان نوح!
دوستان پس از پناه بردن به خانه یکی از اهالی، وضو گرفتنشان را هم از یاد برده بودند!/ تلویزیون که روشن شد، پنبه‌های ما هم رشته شد
از همان ثانیه های ابتدایی که تلویزیون روشن شد در این فیلم نوروزی، یک زوج پایتخت نشین در حال نزاع ، با شدت تمام، همدیگر را به باد ناسزا گرفته بودند. چشمان پر از سوال بچه ها، هر از گاهی زیر چشمی عکس‌العمل ما را می‌پایید. ما هم فقط سرخ و سفید می‌شدیم.
گزارشی مستند از مواضع دولت در برابر اسرائیل/ پیش از جنگ غزه
رویه ناشی از راهبرد «دوری از تنش» و «اعتمادسازی» به کجا ختم می‌شود؟!
این احتمالات بسیار مهم و مخاطره‌انگیز، در حالی شدت می‌گیرد که دشمنی اسرائیل با ایران به شدت عمیق و جدی است و ذره‌ای از آن کاسته نشده است. به قول یکی از نشریات اسرائیلی: «نتانیاهو تصمیم داشت به ایران حمله کند اما به جای آن اکنون در غزه گیر افتاده است».
پای درد و دل های دانشجویان پزشکی؛
ادغام آموزش و درمان فقط به نفع اساتید است/ فرآیند آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی، دانشجوی تک بعدی تربیت می‌کند
شما به یک انترن بگویید چرا مرتکب اشتباه شدی؟ می گوید: اصلا شما که ماهی 300 هزار تومان به من می دهید، نباید چنین سوالی از من بپرسید. وقتی فلان رئیس دانشگاه می گوید: این حقوق نیست، کمک هزینه است، یعنی هیچ وقت قرار نیست بازخواست شوی. ادغام آموزش و درمان فقط به نفع...
چرا تکریم بانوان؟
نزدیک به 1 میلیون زن انگلیسی کار کم درآمد و پرخطر دارند
در حالی که این روزها طرح تکریم بانوان در شهرداری تهران با واکنش های تلخی از سوی دولتی ها روبه رو شده است و متاسفانه مسئولان مدل های غربی را برای کار زنان ایرانی الگو قرار می دهند؛ واقعیت تلخی از اشتغال زنان در غرب به چشم می آید.
روایت سایت توکلی از «سنگ تمام» لاریجانی برای فرجی دانا‬‬
با پایان اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح و سخنان وزیر علوم و ابراز دکتر لاریجانی مبنی بر حکمیت، و در فاصله رای گیری یک مقام عالی رتبه اجرایی در تماس با یک معاونت پارلمانی از چند و چون فضا برای رای گیری سوال می کند که معاون پارلمانی از سنگ تمام خوب و عالی رییس مجلس...
پیرامون سخنان روز گذشته هاشمی رفسنجانی؛
آیت‌الله چند چیز گفت و چند صد چیز را نگفت!
هاشمی گفت امام راحل یک میلیون تومان کمک کردند برای تاسیس دانشگاه آزاد و حمایت کردند از تاسیس این دانشگاه؛ اما حرفی از داستان اعتراضات علیه دانشگاه آزاد در سال 65 و عدم حمایت امام(ره) از دانشگاه آزاد و هاشمی به میان نیاورد!
روایتی متفاوت از رابطه آیت الله خامنه ای و مهدی اخوان ثالث؛
اخوان ثالث دوستی رقیق برای رهبری
چهارم شهریور سالروز وفات مهدی اخوان ثالث بهانه ای شد برای تورقی اندر احوالتش تا شاید با خواندن اشعارش فاتحه ای نثار روحش کنیم. دیری نپایید که اولین سرچ در گوگل کسالت بعد از ظهر تابستانی را برهم زد و ساعت ها در جستجوی حقیقت! مرا پای لپ تاپ نشاند.
نگاهی به فیلم «بخشنده»
جامعه آرمانی! بدون درد و رنج در یک «آخر الزمانی» دیگر
«وقتی مردم حق انتخاب داشته باشند، آنها «هر بار» مسیر اشتباه را انتخاب می‌کنند». شاید او تا حدی راست می‌گوید. ما تک‌تک یا به عنوان یک جامعه اشتباه می‌کنیم، تقریبا همیشه انتخاب‌هایمان غلط از آب درمی‌آید. این طبیعت ماست، طبیعتی غرق در گناه. اما با این حال خدا به ما...
بخش اول//
مشروح جلسه مهم دانشجویان با وزیر نفت سابق پیرامون کرسنت
آقای مظاهری وزیر اقتصاد وقت در دولت اعتراض می کند که این شرکت خیلی قرار داد دارد و خواستار لغو این قرارداد می شود. بعد از لغو قرارداد با یک شرکت ایرانی دیگر قرارداد می بندند. قرارداد این شرکت هم لغو می شود و با کرسنت قراداد بسته می شود.
کتابخانه دانشجویان ایران/ کتاب صد و دوم
حسینِ غلام چگونه «غلام حسین» شد؟
و یا آنجایی که اشک مخاطب را در چشمانش جمع می کند و به نمازهای شبانه رزمندگان ویا مجلس های دعا و استغفار آن ها می پردازد. حسین رفیعی به خوبی نقش همسرش را بازگو می کند و نشان میدهد زن های پشت جبهه چه نقش پر رنگی در جنگ داشته اند.
وحید محرابیان؛
چالش سطـل آب امـام خـمـینـی(ره) +فیلم
آغاز این حرکت خیرخواهانه وخلاقانه باعث شد بسیاری از چهره‌های سرشناس و غیرسرشناس دنیا به بیمارانی که نیازمند کمک‌های مالی هستند کمک کنند. در کنار این جریان، هنرمندان عرب با خلاقیتی دیگر تلاش کردند تا به اینحرکت نمادین رنگ و بویی جدید دهند و ذهن مردم را به موضوع غزه و...
مروری بر تحولات آموزشی در ایران؛ بازخوانی تجربه دوره پیش‌دانشگاهی
تجربه پیش دانشگاهی در نظام آموزش و پرورش
در این میان، دکتر حسن حبیبی با این استدلال که هزینه هر صندلی در وزارت علوم وقت، ۵ برابر آموزش و پرورش است، مصمم شد که برای کاهش هزینه‌های آموزش عالی، تا حد ممکن از واحدهای درسی دوره کارشناسی کم کند.
در دانشگاه امام صادق مطرح شد؛
ابزارهای نجس اقتصاد سرمایه‌داری را در حوض کوثر اسلام می‌زنید و می‌گویید اسلامی شده!/ ما شدیم مسئول تطهیر این ابزارها
یکی از دلایل بحران ما در حوزه ی اقتصاد این است که ما عنصر مهم ابزارهای اقتصاد سرمایه داری که همان ربا و دیگر موارد است را حذف کردیم و از این ابزارها انتظار نتیجه داریم. البته به ظاهر ما ربا را حذف کردیم. من معتقدم که نه تنها نگرش ربوی را حذف نکردیم بلکه تقویت کردیم.
نگاهی به افزایش ترویج داروینیسم در رسانه های کشور؛
حمله به اعتقادات کودکان و نوجوانان با لشگر میمون ها!
این رویکرد در بخش وسیعی رو به گسترش است. مجله «دانشنامه علوم و فناوری» یکی از این انواع است که نشر تفکرات داروینیستی یکی از بخش های مهم آن محسوب می شود. این نشریه همانند بسیاری از نشریات متعدد دیگر که در دولت جدید به یکباره مجوز نشر گرفتند.
جزییات اعزام به خدمت برای دانشجویانی که از کارشناسی ارشد بازماندند
مشمولان یک سال پس از فراغت از تحصیل مهلت دارند/ اخباری برای سربازانی که دانشگاه قبول شدند
سردار «سیدحمید صدرالسادات» درباره مهلت افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند، افزود: افرادی که وارد سن مشمولیت می شوند، اگر حین تحصیل باشند، براساس قانون، یک سال پس از فارغ التحصیلی برای ادامه تحصیل و یا اعزام به خدمت، مهلت دارند.
مسئولین واحدهای اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان انتخاب شدند
حسین زینلیان بروجنی به عنوان قائم مقام دبیرکل اتحادیه و مسئول واحد سیاسی، امیر فتوتی به عنوان مسئول واحد تشکیلات، محمدجواد نوری به عنوان مسئول واحد بین‌الملل، سعید نبی‌زاده مسئول واحد آموزش، سعید طلوعیان مسئول واحد روابط عمومی فعالیت خواهند کرد.
رئیس بانک مرکزی در برنامه پایش مطرح کرد؛
جریمه دیرکرد حرام اما برای مکانیزم انضباط مالی ضروری است/ بانکی که حقوق ذینفعان را رعایت نکند جریمه می‌شود
از تمامی مردم می خواهم تا با همت جمعی خود در کنار ما با این نوع فساد مقابله کنند چرا که فساد مالی (رشوه) مخرب بوده و موریانه وار اقتصاد کشور را نابود می کند. مردم هر گونه اطلاعات و اخباری در این زمینه دارند از طریق سایت بانک مرکزی به ما انعکاس دهند.
اولین فیلم و تصاویر از پهپاد اسرائیلی سرنگون‌ شده توسط سپاه
در این پهپاد سنسورهایی طراحی شده که از آشکارسازی آن برای سیستم‌های راداری جلوگیری می‌کند، همچنین در طراحی این پهپاد از مواد کامپوزیت و آلیاژهای خاصی استفاده شده است که امواج رادار را جذب می‌کند و حتی در اطراف موتور پهپاد نیز جاذب‌های حرارتی تعبیه شده است.
واکنش ابوالقاسم طالبی به اظهارات «مازیار میری» در خصوص «مریلا زارعی»:
این‌ها عددی نیستند که بخواهند ما را دلسرد کنند
اینها عددی نیستند که بخواهند حرفی بزنند، چون حرف این‌ها عملا تاثیری در روند فعایت یک سینماگر ارزشی ندارد، اگر کسی بخواهد فعالیت و کار کند، کاری به این حرف‌ها ندارد چون اصلا این‌ها در اندازه‌ای نیستند که بخواهند تاثیری در کار کردن و یا کار نکردن ما بگذارند.
خبر های ویژه
آخرین اخبار
کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرنامه دانشجویان ایران می باشد.