گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • پرویز امینی
  آقازاده و تناقض سیستماتیک در روایت از فساد
  فساد ساختاری است یعنی مجموعه مناسبات هنجاری و نهادی، تسهیل‌گر فساد است و برعکس پیشگیری و مبارزه با فساد، دشوار و یا با موانع اساسی روبروست. درواقع اگر کسی بخواهد سالم باشد و بخواهد اخلاقی و عادلانه زندگی کند، دشوارتر از این است که بخواهد فاسد بشود و غیراخلاقی زندگی...
 • علی جعفری
  ولایتی، برجام و مکانیسم ماشه
  آن زمانی که می‌گفتید اگر برجام نبود جنگ میشد و فضا را برای خسارت محض مهیا کردید به این فکر نکردید که مکانیسم ماشه هرچه باشد از جنگ بهتر است؟
 • علی خضریان
  میراث مصباح
  اگر علامه مصباح را صرفا یک عالم دینی و یک فیلسوف مسلمان بنامیم، از شناخت حقیقت او غافل شده‌ایم و در حق او جفا روا داشته‌ایم؛ میراث علامه مصباح یزدی برای مردم و ایران، چیزی فراتر از یک جهد و جهاد علمی است؛ او مرد میدان سیاست عقلانی و شرعی و کنشگری براساس منافع جمعی...
 • اکبر بهاری
  درباره ایستادگی رهبری مقابل موج خرید «واکسن بخریم»
  عقل معاصر تصریح دارد ملتی که روزانه ۴ هزار کشته می دهد و از ترس کرونای انگلیسی محدودیت مضاعف اعمال کرده، اول خودش را ایمن میکند ولی انگلستان و آمریکا تن به این کار ندادند. پس باید احتیاط کرد.
 • فاطمه بریمانی ورندی
  آتشی که به جان آمریکا افتاد!
  نکته قابل توجه این است که چطور برخی از مسئولان ما تمام این سال‌ها چشم امید به کشوری دوخته‌اند که حتی برای پیگیری مطالبات عمومی مردم خودش هم ارزشی قائل نیست و راهکاری غیر از فتنه و آشوب ارائه نمی‌دهد؟
 • سیدحسام الدین زندوی
  اندیشه‌های ناب برای شکل‌گیری ذهن
  علامه مصباح در مبانی بسیار دقیق و موشکاف بودند. این موشکافی در کنش های سیاسی و اجتماعی ایشان هم سرایت داشت و اصطلاحا آبشان با کسی که کوچک ترین مشکل تئوریک در او می دیدند در یک چوب نمی رفت.
 • محسن تقیانی
  معلمی دلسوز برای جمع دانشجویان
  کتاب‌ها و سخنرانی‌های او در دهه ۷۰ و "طرح ولایت" ایشان نسل جدیدی از جوانان انقلابی را تربیت کرد که در کوران حوادث و آشفتگی‌های سیاسی و اجتماعی آن‌ دهه‌ها، مبارزان هوشمند، تیزبین و فرهیخته‌ای در برابر جریانات شبه روشنفکری و غربزده شدند.
 • سیدمهدی حاجی‌آبادی
  شصت سال کادرسازی اسلامی
  آیت‌الله مصباح در اواسط دهه ۷۰ شمسی به عنوان یکی از روحانیون مورد وثوق رهبر انقلاب بود که ماموریت «تقویت» مبانی اعتقادی و سیاسی دانشجویان را برعهده گرفت و در یک دوره ۲۰ ساله توانست به بیش ۶۰ هزار نیرو به صرت مستقیم و صد‌ها هزار دانشجوی دیگر آموزش غیرمستقیم دهد؛ در...
 • پیام مرادی
  چرا درگذشت علامه مصباح خسارت است؟
  او در نقطه ی درستی از تاریخ و در روزگاری که چپ های سنتی با تکیه بر فرآورده های فکری غرب، در پی فتح سنگر به سنگر عرصه ی سیاست و قدرت بودند، علمِ روشنگری را در دست گرفت. و چه جفاها که در حق او نشد!
 • فاطمه عظیمی‌پسند
  شاد، اوج تبعیض
  خانواده این دانش‌آموزان اکثرا افرادی هستند که با بیرون از خانه و اجتماع، تعامل جدی دارند و نمی‌توانند کار‌های یدی و غالبا مرتبط با اجتماعات پرازدحام را، صرفا به خاطر ترس از کرونا کنار بگذارند.
 • محسن زنگنه
  چالش نفتی بودجه
  اگر فرض دولت را بر صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت بپذیریم پس در سال ۱۴۰۰ حداقل باید پنج میلیون بشکه تولید روزانه داشته باشیم. بنا به گفته وزارت نفت برای رسیدن به این رقم تولید، نیازمند سرمایه گذاری حدود ۶۰۰ میلیون دلارارزی و حدود ۸۰۰ میلیارد تومان خواهیم بود. به این...
 • حسین زینلیان
  سوریه نمونه دوگانگی مسیر سیاسی و اقتصادی روابط خارجی ما
  وقتی در نقد روابط خارجی مان می گوییم ریل گذاری حکمرانان اقتصادی ما متفاوت با حکمرانان سیاسی ما شده و موجب هدر رفتن ظرفیت های اقتصادی و تجاری پیرامونی کشور ماست یکی از نمونه های قابل لمس اش همین کشور سوریه است به گونه ای که بر اساس راهبرد صحیح سیاسی امنیتی رفته ایم و...
 • سعید تواناراد
  لوایح FATF تکه آخر پازل حصر اقتصادی ایران
  دبیر پویش «نه به FATF» گفت: پذیرش لوایح FATF باعث می‌شود راه‌های موجود برای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت و خرید از خارج کشور به صورت کامل قطع شود و این تکه آخر از پازل حصر اقتصادی ایران است.
 • زهره پورفرج
  پدرسالاری، با وسعت تخریب بالا!
  در بسیاری موارد زنان با تبدیل شدن به بلندگوی پدرسالاری، این سیستم را بازسازی می کنند. زنان به عنوان مادر در تربیت و آموزش سیستم نقشی اساسی را بازی می کنند. اکثریت آنان نیز بینش پدرسالاری را از خانواده و به خصوص از مادر به ارث می برند.
 • مصطفی ساجدی
  فردوسی‌پور-فروغی؛ نمونه‌ای از مدیریت فرهنگی!
  یعنی موضوعی که می‌توانست همبستگی ملی ایجاد کند، به راحتی تبدیل شد به یک دو قطبی آن هم به ضرر دستگاه‌های رسمی نظام.
 • سجاد فخرایی
  رسالت دانشجو در عصر انقلاب اسلامی
  دانشجویان در عصر انقلاب اسلامی باید با شناخت عرصه مبارزه و مجاهدت نقش کلیدی خود را به درستی ایفا کنند و با تحول و رشد خود در کشور نیز تحول ایجاد کنند.
 • علی پارسا
  اتحاد برای استیفای حقوق مردم
  وظیفه اصلی جنبش دانشجویی در زمان امروز امید افزایی در دل مردمان است امید افزایی که متناسب با اصول و آرمانهای انقلاب باشد و در نهایت به آرام شدن دل مردم و قلوب آنها بیانجامد.
 • محمد نوروزی
  گشایش مقطعیِ برجامی
  قضایای دو سه روز اخیر به وضوح اثبات کرد که مهره همان حلقه فرادولتی در مجلس که اتفاقا دستگاه محاسباتیش در «مسائل مبنایی و اصلی» در ظاهر متضاد با دولت و ‌در باطن هماهنگ با دولت است، رییس مجلس است که از قضا از قرائن مشهود، کاندیدای قطعی و نهایی برخی کانونهای تاثیرگذار...
 • سعید توانا‌ راد
  جدال بدیهیات و جفنگیات
  اما در یک سال گذشته با ترور فرمانده‌ی رشید مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و دانشمند هسته‌ای و دفاعی شهید محسن فخری زاده، خود را به شکل دو راهبرد کلان در مواجهه با جنایتکاران آمریکایی و صهیونیستی در صحنه‌ی سیاسی و رسانه‌ای کشور بروز داده است. یکی راهبرد انقلابی و...
 • محسن حقی
  کودکان کار مجازی را دریابید!
  این ماجرای پر غصه تا جایی پیش میرود که کسب و کارهای مربوط به لوازم آرایش و پوشاک این کودکان را عملا از اولیای آنها اجاره میکنند، چه بر سر کودکی که از ابتدا بجای کودکی درگیر مدلینگ و لوازم آرایش شده اند خواهد آمد؟
 • علی خضریان
  ‏درس واقع‌گرایی در سیاست‌خارجی
  ابتدا باید تاکید شود که در فضای ⁧‫روابط بین‌الملل‬⁩ روی آوردن یک یا چند کشور به ابزار تحریم نه تنها نشانه‌ی ⁧‫قدرت‬⁩ نیست، بلکه به معنای پذیرش قدرت کشوری است که امکان هرگونه تهدید سخت و نرم را با قدرت نظامی، منطق و استدلال منتفی کرده و واکنشی از روی استیصال و...
 • محمدرضا محمدی
  آه مظلوم و ماده ۱۰۰
  صورت مساله این است که چند مامور شهرداری آشیانه ۸ متری خانواده‌ای مستضعف را روی سرشان خراب کرده‌اند اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان چرایی و چگونگی بحران‌آفرینی‌های نیرو‌های اجرائیات شهرداری را در ابعاد سه‌گانه زیر بررسی کرد.
 • علی بزرگخو
  جمهوری مصلحان
  جمهوری پویا نیازمند مصلحانی است تا بتواند با تکیه بر آرای نظری ایشان در جهت انقلاب‌های جدید گام بردارد، نقش اساسی مردم در همین مقطع یعنی ایجاد بستر نظری مناسب و بعد مطالبه‌ی آن در جهت ورودش به بعد عملی برای اجرایی شدن، بسیار مهم است.
 • مبین لطفی‌زاده
  منتخب ملت، متهم به خیانت
  موضع رئیس دولت که اظهر من الشمس بود. اما از رئیس قوه قضاییه و رئیس مجلس توقعات دیگری می‌رفت؛ آقای لاریجانی به عنوان نماینده نمایندگان مردم حداقل باید با مطرح کردن آن در صحن علنی مجلس، این موضوع را به طور جدی با نمایندگان در میان می‌گذاشت، نه اینکه سه روز قبل از...
 • حسین زینلیان
  آزادسازی قره باغ در چند اپیزود
  کشور ترکیه که توانست بعد از شکست در بحران سوریه، در قضیه بحران لیبی و بحران قره باغ نقش موثر خود را ایفا و به عنوان یک بازیگر مهم منطقه ای پرستیژ پیروز خود را تقویت نماید.
 • رضا غلامی
  انتخابات آمریکا و چند نکته
  ترامپ چه رای بیاورد و چه نیاورد نه فقط محصول رای مردم امریکا در دوره قبل است، بلکه در این دوره هم فاصله چندانی با رقیب خود بایدن ندارد و این، یعنی جامعه امریکایی (نه لزوماً نخبگان) چندان هم از سیاست ها و اقدامات ترامپ ناراضی نیست.
 • تورهای مسافرتی آفری