گروه های خبری
آرشیو
یادداشت
 • محمد ذوقی
  ماجراهای آقا مرتضی، ما و دیگران
  رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از پیشنهاد افزایش سقف وام دانشجویی برای سال تحصیلی ۱۴۰۱_۱۴۰۰خبر داد.
 • محمدمهدی فراهانی
  کلاب‌هاوس، منبری برای مردم یا سلبریتی‌ها؟!
  کلاب هاوس بستر گفتگو هست اما نه بستر گفتگو برای ما مردم عادی، مردم عادی تنها میتوانند به صحبت‌های افراد مشهور و معروف فارغ از سوادهایشان گوش بدهند.
 • محمد رمضانی
  «آقا مرتضی»، روایت‌های گوناگون از شخصیت شهید
  نکته‏ جالب توجه و برجسته‏ در قسمت اول این مستند اشاره به روحیه‏ عدالت طلبی شهید داشت. اوایل انقلاب او با دوربین به سراغ کار رسانه ‏ای خاصی رفته بود که تا آن موقع مورد توجه کسی قرار نگرفته! روایت قصه‏ آدم ‏های فراموش شده و در حاشیه آن هم بی ‏پرده!
 • صادق فرامرزی
  کرونا، مرز میان اجبار و انتخاب
  مرز میان اقتدار و اجبار با آزادی و حق انتخاب کجاست؟ احتمالا ملموس بودن سوژه کرونا و عوارضش همه را به سمت انتخاب اقتدار ببرد، اما در فردای کرونا به این پرسش چگونه می‌توان اندیشید؟
 • علی خضریان
  مدار سلطه
  خطر بزرگ پذیرش این دو کنوانسیون، فراهم کردن شرایط برای اعمال دقیق تحریم‌هاست و سوابق امر حاکی از این است که در صورت الحاق به این کنوانسیون‌ها، اقدامات ایران برای دور زدن تحریم‌ها مصداق ⁧‫پولشویی‬⁩ قلمداد شده و علیه کشور در ⁧‫شورای امنیت‬⁩ سازمان ملل پرونده تشکیل...
 • حسین صمصامی
  ریل اقتصاد را به نفع تولید برگردانیم
  یکی از اشکالات اصلی در اقتصاد ما تولید است. الآن فعالیت‌های تولید در اقتصاد جذابیت ندارد،‌ ولی فعالیت‌های سفته‌بازی جذاب است؛ چون وقتی تولیدکننده می‌خواهد منابعش را وارد فعالیت‌های تولیدی کند، این‌قدر موانع مثل انواع و اقسام مجوزها بر سر راهش هست که منصرف می‌شود.
 • متین منتظمی
  نگاهی به برنامه راهبردی ایران و چین
  نظرات بسیاری تاکنون درباره برنامه راهبردی ایران و چین منتشر شده اما سوال اساسی اینجاست که این برنامه چه منافعی برای جمهوری اسلامی ایران در پی دارد.
 • وحید یامین‌پور
  تأملی درباره سریال گاندو
  پیگیری این ایده در تلویزیون و سینما در سالهای پس از انقلاب تا زمانی که «آن چیز پس پرده» مربوط به دسیسه‌های «دشمن اجنبی» است، همان معنای سابق را افاده خواهد کرد و ذهنیت مخاطب ایرانی را در نفی‌گرایی انقلابی‌اش مستحکمتر خواهد کرد، اما گاندو ماجرا را تغییر داده و ذیل...
 • مصطفی ساجدی
  فوت آزاده نامداری و ما موجودات همیشه ترسناک
  هنرمندانی که اکنون می‌گویند رفتن او را باور ندارند، پشت سر او ایستادند یا نه برای آنکه بگویند این چادری‌ها «چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند» دربرابر این حجم از تخریب‌ها، سکوت کردند؟
 • محمدرضا باقری
  نگاه خوشبینانه به اینستاگرام
  شاید فکر کنید که این حرفها به خاطر شرایط کشورما و محدودیت‌ها و نوع نگاه‌ها به اینترنت است، اما ید نیست بدانید سازمان بریتانیایی «انجمن سلطنتی سلامت عمومی» طی پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام داد، اینستاگرام را مخرب‌ترین اپلیکیشن برای سلامت روانی معرفی کرد، زیرا...
 • پرویز امینی
  جناب خاتمی شما بخشی از مسئله‌اید
  جناب خاتمی! اعلام همراهی و همدلی با رنج‌های مردم در آغاز سال جدید به چه درد مردم می‌خورد؟ کدام دردها و کدام رنج‌های آنها را برطرف می‌کند؟ آیا مشکل گرانی کالا و خدمات، مسکن، اشتغال، رفاه، نابرابری و فقر و کرامت اجتماعی ایرانی را برطرف می‌کند؟
 • مهدی رضا برنا
  ملی شدن صنعت نفت نوین
  یکم، میزان هزینه های تحمیلی به کاربران ایرانی می باشد. به عبارت دیگر ناتوانی در داخلی کردن کاربرد های اینترنت باعث شده است که پول بیشتری از جیب کاربران ایرانی خارج شود. اگر می توانستیم در این زمینه موفقیت پیدا کند پول پرداختی از جیب کاربران ایرانی بسیار کاهش پیدا می...
 • سیدعلیرضا ساداتی
  مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم در نگاه اسلامی
  یک مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که مردم اشتباه می کنند و این اشتباهات ممکن است به حکومت اسلامی و نگاه مردم به اسلام آسیب بزند. در پاسخ به این مسئله باید گفت که اگر حضور مردم را بخواهیم نادیده بگیریم باید عده ای از خواص یا نخبگان جامعه مسئولیت انتخابات را...
 • نیما نرگسیان
  ۷ نکته در مورد FATF
  طبق معاهده مذکور، باید توجه کرد که تمام فعالیت های اقتصادی در هر قسمت و ارگانی باید زیر نظر کشورهای قضات باشد یعنی شفافیت کامل اقتصادی برای کشور های خارجی. این شفافیت برای کشوری مثل ایران که تحت تحریم های همه جانبه خارجی است میتواند سبب بسته شدن شاهراه های دور زدن...
 • امیر ابیلی
  لزوم گذار به سرگرمی‌سازی
  طبعا واکنش‌ها به کلیپ ساسی هم مشخص بود. پس از تحلیل‌های دغدغه‌مندانه اولیه، روزهای بعد داب‌اسمش و رقص مردم-نوجوانها- با آهنگ او شبکه‌های اجتماعی را پر می‌کند. اگر مدارس باز بود کشور چندین هفته هم درگیر پیدا کردن دست نفوذی‌های استکبار در ترویج این اهنگ در مدارس بود و...
 • علی مرادخانی
  ما و چالش مانکن‌ها!
  بازی به کثیفترین شکل ممکنش دارد جلو می رود. استفاده از شنیع ترین ابزارهای جنسی و فاحشه ای که نماد پورنوگرافی در جهان است، برای مخاطب نوجوان و کودک در هیچ کجای دنیا پذیرفتنی نیست ولی حالا ساسی مسیر پیشینیانش(شاهین نجفی، تتلو، مهراد جم) را تکمیل کرده.
 • مصطفی ساجدی
  چرا ساسی مانکن کارش را دقیق انجام داده؟
  آنچه می‌بینیم، تبعات فرهنگی یک سیاست اقتصادی است که اکنون علیه آموزه‌های انقلابی قد علم کرده است. این روند طبیعی جهان است. این علاقه نوجوانان و جوانان به چنین ربطی هم به نشان دادن تنبک و سه تار توی تلویزیون ندارد.
 • حسین عزیزی
  جایگاه قضات در سریال‌های صداوسیما
  سریال دیگری که پخش شد، “خانه امن” بود که در آن نیز قاضی فردی وابسته به یک نهاد امنیتی و به لحاظ روان شناختی دارای تزلزل های فراوان است.
 • امیرعباس محمدلو
  حداقل دستمزد‌های غیرقانونی!
  در تمامی سال‌ها و تقریبا در هر موقعیتی، اولین جایی که ذهن کارفرما و دولت برای کاهش هزینه‌ها به آن می‌رسد، کاهش دستمزد واقعی کارگران است که این موضوع برای خود دلایلی دارد.
 • سیداحسان خاندوزی
  ماجرای یک رد و یک تأیید بر کلیات بودجه
  تلاش ما آن است که خروجی مجلس، تراز بهتری نسبت به لایحه اصلاحی داشته باشد تا به فرمایش دقیق رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، ام‌الخبائث را که کسری بودجه دولت است چاره کنیم و بر توان تاب‌آوری کشور در شرایط جنگ اقتصادی، بیفزاییم.
 • محمد دلگشایی
  داستان یک پرچم
  آنان که آمالشان ژاپن اسلامی و... بود را تنها خون حاج قا...م رسوا نمود و نشان داد که نارضایتی از وضع امروز نه از باب سرخوردگی از انقلاب که نشأت گرفته از بی اعتقادی به آرمان اصیل انقلاب است!
 • سیدمحمدحسین الحسینی
  آسیب‌های اجتماعی جدید شهری
  دولت هم گاهی اوقات نیز مانند سایر پدیده ها با آن برخورد سلبی کرده و به جمع آوری این جوانان اقدام می نماید که روش مناسب و موثری برای این امر نیست.
 • محمدمهدی فراهانی
  آقازاده سازمان اوج!
  آقازاده فیلم ضدساختاری بود اما نه فقط ضد ساختارهای نظام بلکه ضد ساختار ذهنی مردم، این مجموعه برای نجات آقازاده‌های خوب آمده بود که نقش بازی کند، ساخته شده بود که بگوید: مردم! نگاه کنید قهرمان قصه فسادستیزی ما، یک آقازاده اصیل است، پس آقازاده بودن آنطور که در تمام این...
 • محمد فامیلیان
  اولویت‌های فضای نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی
  همچنین باید به این موضوع نیز توجه داشت که نشریات باید محلی برای نشر تفکرات جوشش‌یافته از بستر دانشگاه باشند و نه نشر محتوای تزریق‌شده و بعضی کپی‌های ناشیانه از مطالب القائی خارج از دانشگاه و اگر گفت‌وگو و بحث و جدلی نیز وجود دارد باید نشانه خروش تفکر پویا و نواندیش...
 • محمد علی‌بیگی
  برنامه زاویه و ضعیف‌کشی رئیس صداوسیما
  کسی که از صداوسیما سری دربیاورد می‌داند که دعوت افراد اهل اندیشه به آنتن آن اصلا و ابدا آسان نیست. آقا آسان نیست. صدا و سیما نتوانسته وجاهتی در میان این عزیزان برای خودش دست‌وپا کند.
 • سجاد فخرایی
  کدخداگرایی روحانی، از سعدآباد تا وین
  برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی باید از دیپلماسی اقتدار، عزّت، استقلال و مصلحت که نشات گرفته از دیپلماسی انقلاب اسلامی و گفتمان توحیدی است، استفاده شود.