گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 366796

کاهش هزینه دریافت وام مسکن

هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در ۱۵ روز ابتدای مردادماه سال جاری کاهش یافت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از آریا ، محاسبات مربوط به قیمت هر فقره اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نشان می دهد در نیمه ابتدایی ماه جاری، هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق کاهش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در ابتدای مردادماه در کانال 80 هزار تومان قرار داشت. همچنین بازار معاملات اوراق در انتهای تیر و در آستانه مرداد، در مرز قیمتی 90 هزار تومان به ازای هر فقره اوراق تسهیلات قرار داشت.

براساس آمارهای موجود میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در 31 تیرماه امسال-آخرین روز از تیرماه-به 89 هزار و 500 هزار تومان رسید. این در حالی است که از ابتدای مرداد ماه تاکنون ریزش قیمت اوراق آغاز شده است و ابتدا قیمت اوراق با نزول در کانال 80 هزار تومان وارد کانال 70 هزار تومان شده وسپس در روزهای اخیر به کانال 60 هزار تومان سقوط کرده است.

به این ترتیب در 15 روز ابتدایی مردادماه میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن نسبت به روزهای پایانی تیرماه سه کانال به عقب بازگشته است. در روزهای پایانی تیرماه حتی میانگین قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن در برخی روزها از مرز 90 هزار تومان نیز گذشت و این موضوع هزینه دریافت تسهیلات را برای متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات که تسهیلات بدون سپرده مسکن و رایج ترین شکل دریافت تسهیلات مسکن در شرایط فعلی محسوب می شود به میزان محسوس افزایش داد.

اما بازگشت به عقب و سقوط آزاد قیمت اوراق در 15 روز ابتدایی مردادماه به صورت مجدد هزینه دریافت این تسهیلات را برای متقاضیان کاهش داد و برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند فعلا انتظاری از بابت افزایش محسوس قیمت اوراق در کوتاه مدت وجود ندارد.

هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق به واسطه خرید اوراق، در 31 تیرماه امسال که میانگین قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات مسکن معادل 89 هزار و 500 تومان بود برای دریافت تسهیلات 140 میلیونی انفرادی و 240 میلیونی زوجین در شهر تهران به ترتیب معادل 25 میلیون و60 هزار تومان و 42 میلیون و 960 هزار تومان بود.

این هزینه هم اکنون با کاهش قیمت اوراق و ورود آن به کانال 60 هزار تومان با احتساب میانگین 65 هزار و 490 تومان یاقیمت اوراق در روز 15 مرداد برای متقاضیان دریافت تسهیلات انفرادی به 18 میلیون و 337 هزار تومان و برای زوجین متقاضی دریافت تسهیلات به 31 میلیون و 435 هزار تومان در شهر تهران به ترتیب برای دریافت تسهیلات 140 و 240 میلیون تومانی کاهش یافته است.

به این ترتیب ظرف 15 روز منتهی به پایان نیمه اول مردادماه سال جاری، هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق برای متقاضیان انفرادی این تسهیلات در شهر تهران نسبت به ابتدای مرداد حدود 7 میلیون تومان و برای زوجین متقاضی دریافت این تسهیلات در پایتخت بیش از 11 میلیون تومان کاهش یافته است.

مهم ترین علت افزایش قیمت اوراق در تیرماه به بروز نوسانات شدید در بازار سهام مربوط می شود. کاهش قیمت اوراق در روزهای اخیر از یک زاویه به معنای افزایش قدرت تسهیلات مسکن برای خرید مسکن واحد مسکونی از سوی متقاضیان است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری