گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 375945

نقد و بررسی فنی نشریات دانشجویی/ هفته سوم آبان‌ماه

از تنوع در محتوا تا مشکلات ویراستاری +دانلود

در دوران فضای مجازی صحبت کردن از نشریات کاغذی به نظر کاری قدیمی و منسوخ شده به نظر می‌رسد، اما هنوز هم چه در بدنه دانشجویی و چه برای کسانی که قصد انتشار نشریه دارند، کاری جذاب و مهم است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نشریات دانشجویی یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌ها دانشجویی با بدنه دانشگاهی است، هرچند گاهی این ارتباط روندی نزولی داشته است، اما نشریات دانشجویی نشان داده‌اند در صورتی‌که بتوانند ذائقه دانشجویان را به‌خوبی شناسایی کنند، با استقبال دانشجویان روبه‌رو خواهند شد. هرچند در دوران فضای مجازی صحبت کردن از نشریات کاغذی به نظر کاری قدیمی و منسوخ شده به نظر می‌رسد، اما هنوز هم چه در بدنه دانشجویی و چه برای کسانی که قصد انتشار نشریه دارند، کاری جذاب و مهم است. همین امر باعث شده هنوز هم شاهد نشریات مختلفی از نشریات انجمن‌های علمی گرفته تا نشریات تشکل‌های دانشجویی باشیم و حتی نشریاتی که مربوط به هیچ تشکلی نیستند، اما با گرد هم آمدن چند دانشجوی فعال مجوز انتشار نشریه را دریافت کرده‌اند.

اهمیت نشریات دانشجویی را می‌توان در استفاده از این ابزار رسانه‌ای برای ارتباط با تمامی دانشجویان دانست. طراحی موردپسند، استفاده از تیترهای جذاب، داشتن محتوای جذاب و... از نکات ریزی است که دانشجویان برای انتشار یک نشریه خوب باید به آن توجه کنند؛ کارهایی که شاید اهمیت خاصی در فضای مجازی نداشته باشند. برای مثال در فضایی مانند تلگرام طراحی چندان اهمیت ندارد. به همین بهانه پنج نشریه دانشجویی از طیف های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید// نقد و بررسی فنی نشریات دانشجویی/ هفته دوم آبان‌ماه

بررسی کننده: مسلم خلخال/ مدیرمسئول فصلنامه علمی-دانشجویی طیف

سحر: سی امین شماره‌ی نشریه دانشجویی «سحر» دانشگاه علامه طباطبایی با مدیرمسئولی و سردبیری علیرضا بهرامی منتشر شد  که  در این شماره به مزایا و معایب آموزش مجازی، تجربه نگاری فعال سابق دانشجویی، بایدها و نبایدهای زندگی دانشجویی و... پرداخته شده است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

استفاده از تصویرسازی در نشریه

جای مناسب اسم نویسندگان

جذابیت تیترها، متوسط

مطالب متنوع

عدم فاصله استاندارد بین خطوط و کلمات

استفاده از سایز و فونت نامناسب

شماره فهرست مطالب نامفهوم

ترتیب نامشخص صفحات

 
 برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.

نشریه سحر

**********

کاری نو: دوهفته نامـۀ فرهنگـی سیاسـی صنفـی دانشـجویان دانشـگاه علـوم پزشـکی فسـا به صاحــب امتیــاز؛ کانــون کفــا؛ مدیرمســــئولی محمــد راســخی و ســردبیری امیرحســین رحیمــی منتشر شد  که در این شماره به مطالبی همچون کرونا، عقلانیت انقلابی، دروس مجازی، تحریف تاریخ و ... پرداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

چارچوب جلد و صفحه بندی مناسب

استفاده از تصاویر در نشریه

استفاده از مطالب متنوع

تیترهای جذاب

عدم ترتیب مناسب در فهرست مطالب

برخی مشکلات ویراستاری

 

 
 برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریه کاری نو
 

**********

حیات: شماره چهل و هشتم نشریه فرهنگی - اجتماعی حیات به صاحب امتیازی هیئت الزهرا (س) دانشگاه صنعتی شریف با مدیر مسئولی مهدی فخرآبادی و سردبیری بهنام بالغی منتشر شد  که در این شماره به موضوعاتی مانند تقابل سبک زندگی ها، ر وح یک تمدن، حیات طیبه و... پرداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

چارچوب و صفحه بندی مناسب

جایگاه مناسب نام نویسندگان

استفاده از تصاویر در نشریه

تیترهای نسبتا جذاب

تنوع در مطالب

عدم استفاده از فهرست مطالب در صفحه درست

برخی مشکلات ویراستاری

 
 برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریه حیات

**********

ناقوس: شماره‌ هفتم نشریه دانشجویی «ناقوس» دانشگاه علوم پزشکی یزد به مدیر مسئولی امیرحسین حاتمی‌زاده و سردبیری مونس کهدویی منتشر شد  که به موضوعاتی همچون سریال آقازاده، استاد آواز، روایتی از دانشجوی جدیدالورود و... پرداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

به چالش کشیدن موضوعات روز

محل مناسب نام نویسندگان

استفاده از تصاویر در نشریه


 

عدم استفاده از سایزو فونت مناسب برای تیتر و نام نشریه

تداخل برخی کلمات با تصاویر

برخی مشکلات ویراستاری

 

 

 برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.

نشریه ناقوس

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به کدام یک از نامزدها رای می دهید؟

  رئیسی
  جلیلی
  رضایی
  زاکانی
  قاضی زاده هاشمی
  همتی
  مهرعلیزاده
  رای نمی‌دهم
  مشاهده نتایج