گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 377201

جای صندوق رفاه دانشجویان در فضای آموزش مجازی خالی است

نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ برنامه زنده «به وقت ایران» چهارم آذرماه با حضور سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی در زمینه وضعیت آموزش مجازی دانشجویان در دوران کرونا از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.

لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی در این برنامه اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که این روزها دانشجویان و اساتید را با مشکل مواجه کرده است، بحث فضای مجازی است. در عین حال که فضای مجازی ارزان، پرسرعت و باکیفیت است اما اگر مباحث زیرساختی آن مهیا نباشد، گران، کم سرعت و بی کیفیت خواهد بود.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه شرایط برای آموزش مجازی برای دانشجویان مطلوب نیست، گفت: کلاس یک سیستم تعاملی است و در آن احساس منتقل می شود. وقتی سیستم تعاملی می شود بخشی از این احساس کم می شود، لیکن سیستم تعاملی که در فضای مجازی وجود دارد قابل قیاس با سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی نیست.

سیاهکلی افزود: سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی، کاملا یک طرفه است. در صورتی که در فضای مجازی سیستم کاملا تعاملی است. به جز احساسی که چهره به چهره می باشد بقیه فاکتورهای کلاس در آن نهفته است و این سیستم تاثیر گذار نیست.

وی همچنین عنوان کرد: بیش از 13 سال پیش، بحث شبکه ملی اطلاعات، توسط مقام معظم رهبری عنوان شد، که متاسفانه راه اندازی نشد و همچنین شبکه بین دانشگاه ها ضعیف انجام شد. اگر دارای زیرساختی بودیم که به جای ظرفیت، به آن سرعت می بخشیدم وضعیت به این شکل نبود و با وجود شبکه ملی اطلاعات مشکلات کنونی وجود نداشت.

نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 80 درصد فعالیت های ما در درون کشور است، اضافه کرد: از ظرفیت بین الملل جز ارسال یا دریافت مطالب استفاده دیگری نمی شود، که شبکه ملی اطلاعات همه امور را در برمی گیرد و در کنار آن اینترنت هم قرار می گیرد، ولی اینترنت نمی تواند شبکه ملی اطلاعات داشته باشد. بنابراین باید مسائل را در درون کشور حل کرد و اینترنت بین الملل هم نیز به آن اضافه شود.

وی استفاده از ظرفیت های آموزش از طریق فضای مجازی را بسیار خوب دانست و افزود: سال ها پیش دانشگاه های پیام نور این کار را شروع کرد و نسبتا موفق بود ولی به آن اهمیت داده نشد، متاسفانه تا به بحران نرسیم به حل مسئله نمی پردازیم.

سیاهکلی در رابطه با اختصاص بودجه 1400به امر آموزش مجازی، گفت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود. 20 تا 100هزارتومان میانگین استفاده هر دانشجو از اینترنت است که متاسفانه این رقم بالایی برای اوست و می بایست از صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شود.

وی اظهار داشت: بسیاری از ددانشجویان از نبود زیرساخت در مناطق خود رنج می برند. در حالی که صندوق رفاه دانشجویان موظف به پرداخت هزینه های است که رفاه دانشجویان را در برمی گیرد. ضمن اینکه مجلس در بودجه 1400 برای این امور بودجه ویژه ای در نظر خواهد گرفت تا دانشجویان بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تلویزیون باید تعاملی باشد، گفت: تلویزیون باید اختصاصی شود و فضای مجازی کمک می کند که تلویزیون قالب شکنی کند و از فناوری های نو استفاده کند و آینده نگر باشد.

سیاهکلی اضافه کرد: از دولتمردان، وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش خواهش می کنم که برای رفع مشکلات خود در این زمینه لایحه به مجلس ارائه کنند، در این صورت مجلس با خیال راحت تر، به این امور خواهد پرداخت.

* کرونا ما را 6 سال در حوزه آموزش مجازی جلو انداخت

در ادامه برنامه؛ سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران هم اظهار داشت: برای آموزش مجازی آمادگی نداشتیم، کشور از حجم بالای دانشجو برخوردار است و طبیعتا وجود زیرساخت از اهمیت بسیاری برخوردار است. مسئله توزیع پهنای باند و نرم افزارهای آموزشی با ضعف روبه روست.

وی با بیان اینکه نکته مهم و اساسی مسئله آموزش دانشجویان و اساتید در فضای مجازی بود، افزود: آموزش و پذیرفتن این موضوع از سوی دانشجو و استاد مستلزم زمان بود و این موضوع مشکلی است که سیستم، استاد و دانشجو را درگیر کرده است. ولی می بایست به مرور زمان این مشکلات حل و فصل شود.

آقامیری در ادامه گفت: پذیریش فضای مجازی برای دانشجویان یک بحران بود و هنوز منتظر هستند که به فضای کلاس حضوری برگردند. اشکال بزرگی که در این زمینه وجود دارد، مسئله انتقال دانشجویان به سیستم هاست و اکنون کلاس های برخی از دانشجویان تشکیل نشده، که موجب گله مندی آنها شده است.

وی افزود: دانشگاهی مانند شهید بهشتی در ابتدا با مسئله فرهنگی و پذیریش اساتید با برگزاری کلاس های مجازی روبه رو بود ولی رفته رفته این امر منظم تر شکل گرفت. اما در دانشگاه آزاد به دلیل حجم بالای دانشجو مشکلات بیشتر است، و هنوز درصدی از کلاس ها تشکیل نشده است. امید است که از هفته آینده این مشکلات برطرف شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان شد: یکی از مشکلات انتقال اطلاعات دانشجو برای ثبت نام است، که خوشبختانه در حال به روز رسانی است.

وی با تاکید براینکه کرونا ما را 6 سال جلو انداخت، گفت: در زمینه استفاده از فضای مجازی به عنوان یک ابزار جدید برای آموزش، کرونا ما را جلو انداخت.

آقامیری تاکید کرد: شاید اگر زیرساخت ها فراهم بود و شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده بود، امروز از مشکلات کمتری در این زمینه رنج می بردیم. ولی علیرغم تمام مشکل موجود، در زمینه استفاده از فضای مجازی، پرش بلندی از شرایط رکود کنونی، به یک حالت فعال تبدیل شد و این تهدید به فرصت تبدیل شد.

وی تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان باید برای ایجاد زیرساخت های آموزش مجازی هدایت شود و در قالب ارائه و توزیع تبلت یا به طرق مختلف دیگر به دانشجویان کمک کند. به نظر می رسد که با تصمیم گیری و مدیریت مناسب مشکلات موجود در این زمینه حل خواهد شد.

وی اذعان داشت: اشکال بزرگی که در بحث های فنی وجود دارد، بخش کارهای عملی است، گاهی تا 30درصد کار دانشجو عملی است و هنوز زیرساختی برای این موضوع فراهم نشده است. بنابراین نباید کارگاه های عملی نباید تعطیل باشند و باید آزمایشگاه ها و کارگاه های عملی را با ظرفیت پائین برگزار کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری