گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 377276

نقد و بررسی فنی نشریات دانشجویی/ هفته اول آذرماه

از فراموشی فونت‌های رایج تا استفاده مناسب از تصاویر +دانلود

در دوران فضای مجازی صحبت کردن از نشریات کاغذی به نظر کاری قدیمی و منسوخ شده به نظر می‌رسد، اما هنوز هم چه در بدنه دانشجویی و چه برای کسانی که قصد انتشار نشریه دارند، کاری جذاب و مهم است.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نشریات دانشجویی یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌ها دانشجویی با بدنه دانشگاهی است، هرچند گاهی این ارتباط روندی نزولی داشته است، اما نشریات دانشجویی نشان داده‌اند در صورتی‌که بتوانند ذائقه دانشجویان را به‌خوبی شناسایی کنند، با استقبال دانشجویان روبه‌رو خواهند شد. هرچند در دوران فضای مجازی صحبت کردن از نشریات کاغذی به نظر کاری قدیمی و منسوخ شده به نظر می‌رسد، اما هنوز هم چه در بدنه دانشجویی و چه برای کسانی که قصد انتشار نشریه دارند، کاری جذاب و مهم است. همین امر باعث شده هنوز هم شاهد نشریات مختلفی از نشریات انجمن‌های علمی گرفته تا نشریات تشکل‌های دانشجویی باشیم و حتی نشریاتی که مربوط به هیچ تشکلی نیستند، اما با گرد هم آمدن چند دانشجوی فعال مجوز انتشار نشریه را دریافت کرده‌اند.

اهمیت نشریات دانشجویی را می‌توان در استفاده از این ابزار رسانه‌ای برای ارتباط با تمامی دانشجویان دانست. طراحی موردپسند، استفاده از تیترهای جذاب، داشتن محتوای جذاب و... از نکات ریزی است که دانشجویان برای انتشار یک نشریه خوب باید به آن توجه کنند؛ کارهایی که شاید اهمیت خاصی در فضای مجازی نداشته باشند. برای مثال در فضایی مانند تلگرام طراحی چندان اهمیت ندارد. به همین بهانه پنج نشریه دانشجویی از طیف های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی کننده: مسعود باقرپور – فعال سابق نشریات و مدیرمسئول نشریه شناسنامه

حنیفا: شماره جدید نشریه حنیفا بسیج دانشجویی دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی (ره) با مدیرمسئولی سهیل حجتی و سردبیری محمد جواد کریمیان منتشر شد   که در این شماره به مسائلی مانند جنگ در قره باغ، مسئله کرونا، سواد رسانه ای و ... پرداخته شده است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

استفاده از تصاویر در نشریه

صفحه بندی نسبتا خوب

توییت گردی

تنوع مطالب

عدم استفاده از سایز مناسب برای تیتر

عدم استفاده از فونت رایج

برخی مشکلات ویراستاری

 
برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
نشریات دانشجویی - حنیفا

**********

اسوه: شماره جدید دوهفتــه نامــه سیاســی مذهبی هیئــت عاشــقان ثــارالله دانشــگاه علــوم پزشــکی تبریــز با مدیرمسئولی دبیر هیئت عاشقان ثارالله و سردبیری سید محمد صادقی منتشر شد. در این شماره به مسائلی همانند انتخابات آمریکا، معرفی کتاب، سنما و... پرداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

استفاده از تصویرسازی در نشریه

بررسی مسائل روز متوسط

صفحه بندی مناسب

برخورد برخی کلمات با کادرها

برخی مشکلات ویراستاری

اندازه متن نسبتا کوچک

 
برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریات دانشجویی - اسوه

**********

سحر: سی و یکمین شماره‌ی نشریه دانشجویی «سحر» دانشگاه علامه طباطبایی با مدیرمسئولی و سردبیری علیرضا بهرامی منتشر شد  که  در این شماره به در سه بخش سیاسی، فرهنگی و دانشگاه به مسائلی مانند نتیجه انتخابات آمریکا، ولنگاری آموزشی، تشکیلات و... پرداخته شده است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

استفاده از تصویرسازی در نشریه

جای مناسب اسم نویسندگان

بررسی مسائل روز

تیترهای جذاب

مطالب متنوع

عدم فاصله استاندارد بین خطوط و کلمات

استفاده از سایز و فونت نامناسب

شماره صفحه فهرست نامفهوم

ترتیب نامشخص صفحات

 
برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریات دانشجویی - سحر

**********

بی تعارف: شماره جدید نشریه دانشجویی بی تعارف به صاحب امتیازی انجمن اسلامی دانشجویان الزهرا (س) با مدیرمسئولی معصومه کرمی و سردبیری کوثر پاریزی منتشر شد    که در این شماره به مسائلی مانند مذاکرات با غرب، تاثیر رسانه ها در اغوای مردم، مسئله کرونا و ... برداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

به چالش کشیدن موضوعات جنجالی روز

چارچوب کلی و صفحه بندی مناسب

محل مناسب نام نویسندگان

گرافیک و صفحه آرایی یکنواخت
فونت نسبتا ریز
برخی اشکالات ویراستاری

 
برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریات دانشجویی - بی تعارف

**********

حیات: شماره چهل و هشتم نشریه فرهنگی - اجتماعی حیات به صاحب امتیازی هیئت الزهرا (س) دانشگاه صنعتی شریف با مدیر مسئولی مهدی فخرآبادی و سردبیری بهنام بالغی منتشر شد  که به مسائلی همانند حکومت اسلامی از نگاه قرآن، مردم و مسئولین در حکومت اسلامی، حکومت امام علی (ع) و ... پرداخته است.

نقاط قوت

نقاط ضعف

جلد، چارچوب و صفحه بندی مناسب

جایگاه مناسب نام نویسندگان

استفاده از تصاویر در نشریه

تیترهای نسبتا جذاب

تنوع در مطالب

عدم استفاده از فهرست مطالب

مشکلات ویراستاری

 
برای دانلود فایل پی‌دی‌اف این نشریه (اینجا) کلیک کنید.
 
نشریات دانشجویی - حیات

**********

 
مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  موافق برگزاری دو کنکور در سال هستید؟

  موافقم
  مخالفم
  موافقم اما با شرایط خاص
  مشاهده نتایج