گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 378606

نامه دفتر تحکیم وحدت به رئیس بانک مرکزی درخصوص سایت‌های شرط‌بندی

دفتر تحکیم وحدت طی نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی نوشت: آقای همتی! چرا برخی بانک‌های دولتی و خصوصی درگاه رسمی خود را در اختیار تراکنش‌های سایت‌های شر‌ط‌بندی و قمار قرار می‌دهند، چه پاسخی دارید؟

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اتحادیه دفتر تحکیم وحدت طی نامه‌ای در واکنش به افزایش روز افزون سایت‌های قمار و شرطبندی در بستر فضای مجازی به عبدالناصر رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نوشت: امروز شرکت های psp و پرداخت‌یار عضو شبکه الکرونیکی پرداخت کارت (موسوم به شاپرک)، در اختیار تراکنش‌های سایت‌های شرطبندی هستند. شرکت آواگستر زرین (پارس پی) تنها یکی از شرکت‌هایی است که درگاه انتقال پول خود را در اختیار قمارخانه مجازی شخصی با 5 میلیون دنبال کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام قرار داده است. آقای همتی چرا برخی بانک‌های دولتی و خصوصی درگاه رسمی خود را در اختیار تراکنش‌های سایت‌های شر‌ط‌بندی و قمار قرار می‌دهند، چه پاسخی دارید؟

متن این نامه به شرح زیر است:

رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،
جناب آقای دکتر همتی

سلام علیکم

در سال‌های اخیر، گسترش پیام‌رسان‌های خارجی در جامعه ایران و اقبال قشر جوان به حضور در این اپلیکیشن‌ها با خواب عمیق مسئولین در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای فضای مجازی همراه شده است و بار دیگر شاهد آن هستیم که تقاص ناکارآمدی‌ها در حوزه نظارت و مدیریت فضای مجازی بیش از هر مسئله دیگری دامن‌گیر فرهنگ شده و این معضل جامعه ایران را دچار مشکلات عدیده اجتماعی نیز کرده است.

یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد این شرایط بغرنج فرهنگی، افزایش روز افزون سایت‌های قمار و شرطبندی در بستر فضای مجازی است. اینکه افراد جامعه با میل شخصی به سمت این سایت‌ها می‌روند صحیح است اما این نکته سبب رفع اتهام دستگاه‌های فرهنگی از وجود ناکارآمدی نخواهد شد. امروز شاهد گسترش صفحات اینستاگرامی هستیم که مبتذل‌ترین و سخیف‌ترین محتوا را تولید می کنند صرفا برای یک هدف؛ گسترش و تبلیغ سایت‌های قمار و شرط بندی

بر همگان روشن است که رویکرد شوراهای فرهنگی_اجتماعی منفعلانه بوده است اما انتظار ما از ارگان‌هایی مانند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پلیس فتا و ... اتخاذ رویکردی قاطع و بدون اغماض با سایت‌های شرطبندی است که متاسفانه نه تنها تا به امروز برخورد قاطعی از دستگاه‌های مذکور شاهد نبوده‌ایم، بلکه موارد عجیب همراهی و ارائه خدمات به این سایت‌ها نیز مشاهده میکنیم.

جناب آقای همتی

برای این پرسش که چرا برخی بانک‌های دولتی و خصوصی درگاه رسمی خود را در اختیار تراکنش‌های این سایت‌ها قرار میدهند، چه پاسخی دارید؟ امروز شرکت های psp و پرداخت‌یار عضو شبکه الکرونیکی پرداخت کارت (موسوم به شاپرک)، در اختیار تراکنش‌های سایت‌های شرطبندی هستند. شرکت آواگستر زرین (پارس پی) تنها یکی از شرکت‌هایی است که درگاه انتقال پول خود را در اختیار قمارخانه مجازی شخصی با 5 میلیون دنبال کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام قرار داده است. در زیر مجموعه های تحت مدیریت شما چه میگذرد که نمیتوانید مقابل خروج روزانه میلیاردها ریال ارز از داخل کشور و این حجم عظیم پولشویی سازمان‌یافته را بگیرید.

مسئله مهم دیگر این است که ما در روند شارژحساب در سایت‌های شرطبندی گاها با  یک مسیر جایگزین نیز روبرو هستیم. برخی از این سایت ها برای شارژ حساب به سایت‌های واسطه‌ای متصل میشوند که در ظاهر ارتباطی با سایت شرطبندی ندارند اما در پشت پرده کاملا در خدمت بنگاه‌های شرطبندی هستند _که این سایت‌ها عموما سایت‌های خرید اینترنتی کتاب و لوازم خانه و ... هستند_. بانک مرکزی و پلیس فتا آیا اطلاع ندارند در سایت‌های فروش اینترنتی دامنه‌های مختلف، مخصوصا دامنه ir چه میگذرد؟ چه سازوکاری برای در اختیار گذاشتن یک درگاه به فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد که این فروشگاه ها به راحتی با سایت‌های قمار و شرطبندی همکاری میکنند؟

مسئله مهم دیگر استفاده برخی سایت‌های شرطبندی از API سامانه‌های پیامکی برنامه‌هایی مانند 780 یا آپ میباشد. چگونه ممکن است برنامه‌ای مانند آپ به یک IP  فیلتر شده خدمات ارائه دهد؟ در این روند پرواضح هست که یا این برنامه‌ها اطلاعی ندارند که با در اختیار گذاشتن شماره پیامکی مختص به خودشان در وسط میدان پولشویی و فعل حرام و جرم توسط این سایت‌ها قرار دارند و یا ذی‌نفع این سایت‌ها هستند که حاضر به خدمت‌رسانی را به این قمارخانه‌های اینترنتی میباشند.

بازمی گردیم به سخنان رهبر معظم انقلاب که فرمودند مشکل ما نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجاعت، اهتمام و پیگیری هستیم و اگر مسئولین مربوطه اندکی همت و البته شجاعت داشته باشند راهکارهایی هست که میتوان با انجام آن‌ها حداقل از خدمت‌رسانی ساختارهای جمهوری اسلامی به سایت‌های قمار و شرطبندی جلوگیری کرد و مقابل پولشویی‌های گسترده و حساب شده توسط این گروه‌ها را گرفت. ما در دفترتحکیم وحدت مجدانه پیگیر جلوگیری از گسترش این حرام شرعی در جامعه اسلامی هستیم

در آخر هم، لازم می‌دانیم راهکارهای خود را به دست مسئولان اجرایی مربوطه برسانیم:

1- تقویت بازوهای نظارتی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ بانک مرکزی باید به تمام قراردادهای شرکت‌های psp و پرداخت‌یار نظارت داشته باشد و تمام تراکنش‌های این شرکت‌ها شفاف و زیر نظر ناظر بانک مرکزی انجام گیرد.قدرتمند شدن اهرم نظارتی بانک مرکزی تا حد قابل توجهی از خدمت‌رسانی درگاه‌های رسمی عضو شاپرک به سایت‌های قمار و خرید و فروش درگاه‌های پرداخت جلوگیری خواهد کرد.

2- فعال کردن پتانسیل نظارت مردمی برای شناسایی درگاه‌های متخلف یکی از راه‌های موثر مبارزه با فساد سایت‌های شرطبندی می‌باشد که پلیس فتا تا به امروز در بکارگیری حداکثری ظرفیت‌های مردمی برای ایجاد امنیت پایدار در شبکه مالی کشور، ضعیف عمل کرده است.

3- طبق ماده 705-711 قانون مجازات اسلامی، باید با شرکت‌های psp و پرداخت‌یارهایی که به IP و دامنههای فیلترشده خدمت ارائه میدهند برخورد داشته باشد و رویکرد سختگیرانه‌ای برای این مجرمین توسط دادستانی اتخاذ گردد.

4- امروز شاهد نظارت بر IP های سایت‌های مختلف برای ارائه خدمات هستیم که این امر برای شناسایی و جلوگیری از خدمت‌رسانی درگاه‌های پرداخت کافی نیست و لازم است که سیستم نظارتی بر دامنه‌های این سایت‌ها نیز نظارت کامل داشته باشد و از آنجا که دامنه‌های سایت‌های شرطبندی تاحدودی مشخص است (.cv  یا  .im) میتوان تا حد قابل قبولی خدمت‌رسانی به این سایت ها را مسدود کرد. در خصوص سایت‌هایی که از دامنه متغیر استفاده میکنند نیز میتوان با اعمال محدودیت ارائه سرویس‌های بانکی به سایت‌های دامنه متغیر و منوط کردن ارائه خدمت به اخذ مجوز ویژه توسط این سایت‌ها، بخش زیادی از سایت‌های شرطبندی را شناسایی و خدمت‌رسانی شبکه بانکی کشور به آن‌ها را متوقف کرد.

از خداوند متعال برای شما توفیق خدمت به مردم ایران را مسئلت می‌نماییم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به کدام یک از نامزدها رای می دهید؟

  رئیسی
  جلیلی
  رضایی
  زاکانی
  قاضی زاده هاشمی
  همتی
  مهرعلیزاده
  رای نمی‌دهم
  مشاهده نتایج