گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 385955

۷۱۴ موسسه ایرانی در میان برترین‌های وبومتریکس

بر پایه ویرایش ژانویه سامانه رتبه‌بندی «وبومتریکس» (یا رتبه‌بندی وب دانشگاه‌ها) در سال 2021 میلادی، 714 مؤسسه ایرانی در سیاهه 20 هزار مؤسسه‌ای این سامانه هستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسنا؛ دانشگاه تهران موسسه‌ی برتر ایرانی است که در این سیاهه در رتبه‌ی 349 جهان و نخستِ ملی جای گرفته است. پس از این، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، شیراز، فردوسی مشهد، و صنعتی اصفهان در رتبه‌های دوم تا دهم ملی هستند.

هدف کلیدی از انتشار «وبومتریکس»، نه تنها رتبه‌بندی وبگاه‌ها، بلکه بهبود انتشارات در وب است. آزمایشگاه «سایبرمتریکس» سالانه دو ویرایش از نظام «وبومتریکس» در ماه‌های ژانویه و ژوئیه منتشر می‌کند. پشتیبانی از دسترسی آزاد، دسترسی الکترونیکی به انتشارات علمی، و دسترسی به دیگر منابعِ دانشگاهی از نخستین هدف‌های این نظام رتبه‌بندی هستند.

تأثیر (یا مشاهده‌پذیری)، دسترسی (یا شفافیت/ باز بودن)، و سرآمدی (پژوهش) سنجه‌هایی هستند که «وبومتریکس» برای ارزیابی وبگاه مؤسسه‌ها به کار می‌برد. در ویرایش‌های پیشین این نظام رتبه‌بندی، چهار سنجه ارزیابی به کار می‌رفتند، ولی در نخستین ویرایش سال 2021 میلادی، سنجه حضور (یا اندازة اطلاعات در وب) کنار گذاشته شده است.

در جدول یک، رتبه ملی و جهانی 10 دانشگاه برتر ایرانی در نظام رتبه‌بندی «وبومتریکس» و در جدول دو، رتبه جهانی آن‌ها در سنجه‌های گوناگون آمده است. سیاهه همه مؤسسه‌های ایرانی را در این رتبه‌بندی می‌توان در سامانۀ «نما» دید.

رتبه 10 مؤسسۀ برتر ایرانی در نظام رتبه‌بندی «وبومتریکس» در ژانویه ۲۰۲۱

رتبۀ 10 مؤسسه برتر ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «وبومتریکس» در ژانویه ۲۰۲۱

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه گزارش رتبه‌بندی «وبومتریکس»، «University of Washington» با بیشترین امتیاز پیشگام مؤسسه‌های جهان است و «Cornell University»، «Johns Hopkins University»، «Yale University»، «University of California San Diego»، «University of Toronto»، «University of Wisconsin Madison»، «Pennsylvania State University»، «New York University»، و «Eidgenössische Technische Hochschule ETH Zürich» در جایگاه‌های دوم تا دهم هستند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری