تاریخ انتشار: سه شنبه 1402/06/28 - 22:10
کد خبر: 482219

تلاش صندوق رفاه برای اختصاص خوابگاه به همه دانشجویان دختر غیر بومی

تلاش صندوق رفاه برای اختصاص خوابگاه به همه دانشجویان دختر غیر بومی

سعی ما بر این است که هیچ دانشجوی دختری بدون خوابگاه نماند

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان با شروع مهرماه ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، درباره حمایت‌های صندوق رفاه دانشجویان و دغدغه های همیشگی این صندوق درباره خدمات رفاهی دانشجویان گفت: صندوق رفاه دانشجویان به دنبال ایجاد فرصت مناسب برای حل مسائل رفاهی دانشجویان است بطوری که آنها با آمادگی کامل و بدون دغدغه معیشتی و با آرامش ذهن و انبساط خاطر به امر آموزش و تحقیقات مشغول شوند.

وی درباره تعداد خوابگاه های دانشگاهی گفت: ظرفیت خوابگاه‌های ملکی دانشگاه‌های کشور ۲۲۲ هزار دانشجو است که از مهرماه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همچنین علاوه بر آن برای حدود ۲۲ هزار نفر دانشجو هم خوابگاه‌های استیجاری، اجاره شده است که مهرماه در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در کنار این ظرفیت ۲۴۴ هزار نفری، تعدادی از دانشگاه ها که خوابگاه نیاز داشتند به صورت خودگردان خوابگاه گرفته‌اند بنابراین سال تحصیلی جدید مشکل خاصی از نظر خوابگاه ها در سراسر کشور نخواهیم داشت یا خیلی کم خواهد بود.

* اجاره بهای خوابگاه نسبت به سال گذشته حداقل افزایش را داشته باشد

وی درباره اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی گفت: سعی شده است که اجاره بهای خوابگاه نسبت به سال گذشته حداقل افزایش را داشته باشد، به طوری که حداکثر مبلغ خوابگاه رتبه یک، یک نفره ۲۰۰ هزار تومان در ماه است و برای "چند نفره" این مبلغ در حدود ۸۰ هزار تومان هم پایین می آید، مبلغ نازلی در نظر گرفته شده است تا دانشجویان با مشکل خاصی روبرو نشوند.

گنجی با تاکید بر اهمیت امنیت همه جانبه دانشجویان دختر، عنوان کرد: سعی ما بر این است که هیچ دانشجوی دختری بدون خوابگاه نماند و این را به تمام روسای دانشگاه ها اعلام کرده‌ایم و یکی از مولفه‌های ارزیابی دانشگاه‌ها این است که دختران دانشجوی نیازمند به خوابگاه بدون خوابگاه نمانند چرا که این موضوع از تمام جوانب برای ما حائز اهمیت است به همین دلیل این موضوع را به عنوان شاخص ارزیابی دانشگاه ها در نظر خواهیم گرفت.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره کمک صندوق برای تعمیر و تجهیز خوابگاه دانشجویی گفت: برای کمک به تعمیر، تجهیز و بازسازی خوابگاه ها سازمان برنامه و بودجه مستقیما هزار و سیصد و هفتاد و نه میلیارد تومان پول به حساب دانشگاه‌ها واریز کرده تا دانشگاه‌ها از آن برای این منظور استفاده کنند.

گنجی در ادامه با توجه به اهمیت موضوع، مجددا به ظرفیت ۲۴۴هزار نفری خوابگاه های دانشجویی اشاره و تاکید کرد: در حال حاضر در آستانه مهرماه و شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه های سراسر کشور از پوشش ظرفیت ۲۴۴هزار نفری خوابگاه های ملکی و استیجاری برخوردار می باشند و تقریبا می‌توان گفت مشکل خاصی از نظر خوابگاهی برای دانشجویان، خصوصا دانشجویان دختر وجود ندارد.

وی درباره هزینه تغذیه دانشجویان نیز گفت: صندوق رفاه دانشجویان تمام سعی خود را می‌کند تا هزینه غذای دانشجویان برای دانشجویان مشکل ایجاد نکند و مبلغی که از دانشجویان اخذ می شود زیر ۱۵ درصد هزینه‌ی تمام شده غذا باشد، در این راستا در سال تحصیلی جدید قیمت غذای کم هزینه پنج هزار تومان، قیمت غذای متوسط هزینه هشت هزار تومان و قیمت غذای پرهزینه ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: شعار ما این است که هیچ دانشجویی نباید گرسنه در خوابگاه‌ها سر روی بالش بگذارد و این را با راه اندازی صندوق خیریه رفاه دانشجویان محقق کرده‌ایم یعنی کسانی که توان پرداخت هزینه غذا را ندارند حتما به معاونین دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند و کارت تغذیه آنها در آنجا شارژ خواهد شد.

گنجی تاکید کرد: امیدواریم که هیچ دانشجویی ترم آینده مشکل خاصی نداشته باشد.

وی درباره پرداخت وام های دانشجویی هم گفت: وامی که در سال ۱۴۰۰ به دانشجویان در یک نیم سال پرداخت شد حدودا ۲۷۰ میلیارد تومان بود امسال در سال ۱۴۰۲ در ترمی که گذشت حدود 450 میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت شد یعنی یک رشد حدود ۶۰ درصدی در این زمینه داشتیم. هرچند که سازمان برنامه و بودجه اعتبار اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان را بیشتر از ده درصد افزایش نداده بود اما سعی خود را کردیم که مشکلی برای دانشجویی ایجاد نشود.

گنجی درباره ثبت نام وام های جدید برای سال تحصیلی جدید هم گفت: از اول مهرماه نیم سال جدید دانشگاه ها براساس برنامه ریزی تقویمی که دانشگاه ها دارند شروع می شود. با توجه به قانون جوانی جمعیت وامی که سال ۱۴۰۰، برای دانشجویان دانشگاه های تهران ۳۰ میلیون تومان بود امسال برای دانشجویان دانشگاه های تهران ۷۰ میلیون تومان شده است، یعنی بیش از صد در صد افزایش یافته است. برای شهرستان ها ۲۵ میلیون تومان بود امسال این رقم به ۵۰ میلیون تومان رسید، یعنی صد درصد افزایش داده شد و برای شهرهای کوچک هم ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: میزان وام تحصیلی برای مقاطع کاردانی و کارشناسی سه میلیون تومان ، برای مقطع کارشناسی ارشد پنج میلیون تومان و برای مقطع دکتری هفت میلیون تومان است و اگر دانشجو متاهل باشد دو برابر این مبلغ وام دریافت خواهد کرد.

وی افزود: اگر سازمان سنجش اسامی دانشجویان نو ورود را اعلام کند و این دانشجویان ثبت نام کنند و اطلاعات آنها در وزارت علوم ثبت شود، بعد از آنکه آنها به عنوان دانشجو شناخته شدند در اسرع وقت تاریخ ثبت‌نام وام ها را اعلام خواهیم کرد در واقع بعد از ثبت نام دانشگاه ها ، صندوق رفاه دانشجویان حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز بعد شروع به ثبت نام از دانشجویان برای وام‌های دانشجویی خواهد کرد.

گنجی درباره وام اربعین هم اشاره کرد: لیست تعداد افرادی که به صندوق رفاه دانشجویان برای دریافت وام اربعین اعلام شد، به همه آنها وام پرداخت شده یا در حال پرداخت می باشد. برای پرداخت وام اربعین تعداد و سقف خاصی نداشتیم و هر تعداد که اعلام شد به آنها وام پرداخت شد چرا که راهپیمایی و زیارت اربعین از سفرهای پر برکت است که برای دانشگاه‌ها و خود زائرین برکات فراوانی به همراه داشته و دارد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای تمام دانشجویان خصوصا دانشجویان جدیدالورود گفت: امیدوارم تمام دانشجویان عزیز آغازی پر انرژی و پرنشاط داشته و در کنار کسب مهارت ها و آموزش های مورد نیاز برای پیشرفت کشورمان از آموزه های معرفتی و شناختی نیز در جهت رشد و توسعه فردی و ارتقا معنویات و بالندگی های مثمر ثمر برای خدمت بهتر پس از فراغت از تحصیل برخوردار شده و سال بسیار پر رونق و با برکتی را تا پایان این مسیر داشته باشند. 

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تکلیف وزارت اقتصاد برای ارائه سالانه برنامه تامین مالی رشد اقتصادی کشور
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
کمبود آب و غذای سالم در جهان امروز
خوش آمدگویی جالب پرسپولیسی ها به بازیکن جدید
اجرای یک میلیون و ۷۵۹ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور
ابوترابی: مجمع تشخیص، دولت و قوه قضائیه را از طرح شفافیت مستثنی کرد
مخبر: سپاه کارهایی فراتر از تصور انجام داد
دلیل تمرکز وزارت جهاد کشاورزی روی کشت کلزا
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
حملات هوایی تل‌آویو به شرق غزه
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
قیمت نفت از ۹۳ دلار عبور کرد
تقابل تیم ملی والیبال با میزبان برای رسیدن به طلا
اعتصاب۴ روزه شد/اعتراض بازیکنان استقلال به بی پولی ادامه پیدا کرد
برنامه روز سوم کاروان ایران در بازی‌های آسیایی اعلام شد
ایران سومین کشور دنیا در تولید ماده اولیه داروی ضد سرطان خون
ایران، دومین کشور موفق دنیا در تولید داروی سکته مغزی شد
رئیسی: برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات مسکن عملکرد قابل قبول ندارند
رسانه‌های بیگانه چگونه در اغتشاشات از سلبریتی‌ها بهره‌کشی می‌کنند؟
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
۱۱ هزار معلم پرورشی در سال تحصیلی جدید جذب می‌شوند
دانشجویان دانشگاه علامه ۷ رتبه برتر المپیاد علمی کسب کردند
اعلام نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبان آزمون آموزگاری
تحویل آنی کارت بلیت دانش‌آموزی و دانشجویی
تصاویر| اولین روز سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی شریف
کسب ۹ مدال المپیاد علمی از سوی دانشجویان شریف
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
انتصاب رضا آزاد به عنوان معاون امور روابط عمومی و حوزه وزارتی وزارت علوم
آیین غبارروبی و تجدید میثاق با شهدا در دانشگاه علوم پزشکی اهواز +عکس
تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی با شهدای گمنام +عکس
همکاری‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه تایلندی
کتب معارفی دانشگاه با توجه به تغییر نسل‌ها نیاز به بازنویسی دارند
دانشجویان دانشگاه شریف در المپیاد علمی کشور ۹ مدال کسب کردند
خوابگاه‌های دانشگاه تهران بهسازی و آماده ورود دانشجویان شد
فرصت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
نفرات برتر المپیاد دانشجویی برای معرفی به دانشگاه درخواست دهند
دانشجویان الکترونیکی حاضر غایب می شوند
آغاز حذف و اضافه ترم مهر دانشگاه آزاد استان تهران
ثبت‌نام بورسیه دانشجویان مستعد دانشگاه تهران آغاز شد
بهره‌برداری از خوابگاه۲۰۰ نفری دانشگاه خواجه نصیر
حملات به سایت وزارت علوم دفع شد
نظرسنجی
عملکرد مسئولین از نظر خدماتی، امنیتی، حمل و نقل و ... را در اربعین حسینی امسال چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top