گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 269935

نظر معاون آموزشی درباره خاطیان تجمع اخیر در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران؛

نمره کسی که در امتحانات شرکت نکند ۰.۵ است

صدور احکام قضایی برای برخی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ظاهرا بهانه خوبی برای فرار از امتحانات پایان ترم برای برخی دانشجویان شده است تا با جنجال‌آفرینی به نوعی بر آن تاثیر بگذارند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ از آغاز هفته که خبر این احکام منتشر شد، تعدادی از فعالان صنفی دانشکده علوم اجتماعی که حداکثر تعدادشان آن‌طور که در تصاویر معلوم است بیست و چند نفر بیشتر نیست، احکام همکلاسی‌هایشان را بهانه کردند تا امتحانات را لغو کنند. حتی روز سه‌شنبه تهدید کرده بودند در صورتی که وزیر علوم به جمع‌شان نیاید، امتحانات هفته بعد را هم لغو خواهند کرد.

این در حالی است که مسئولان دانشکده و اساتید دانشگاه که روز دوشنبه به جمع‌شان آمده بودند و حتی مسئولان وزارت علوم از این دانشجویان خواسته‌اند روند امتحانات را مختل نکنند، چراکه آنها معتقدند حرکات افراطی حتی برای رسیدگی به پرونده دوستان‌شان هم خوب نیست؛ البته آنها قول داده‌اند از مراجع قانونی پیگیری کنند و با مسئولان هم رایزنی کرده و جلساتی داشته‌اند. وزیر علوم نیز گفته بود همکاران من در دانشگاه تهران و ستاد وزارت علوم پیگیر حل مشکل دانشجویان از راه‌های قانونی بوده‌اند و شخصا نیز با رئیس قوه قضائیه برای رفع مشکل این دانشجویان صحبت کرده‌ام و از دانشجویان نیز می‌خواهم در مهلت قانونی، با مراجعه به مراجع قضایی درخواست تجدیدنظر خود را تسلیم کنند.

بیشتر بخوانید// گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» از اعتراض تعدادی از دانشجویان به احکام قوه قضائیه

با این حال این تعداد هر روز به خواسته‌های خود اضافه می‌کنند و مصر به مطالبات افراطی هستند. شاید اگر جریان دیگری مطالبات خود را از طریق تجمع و تهدید به مختل‌سازی روند جاری امور برای فشار مسئولان پیگیری می‌کرد، تا این اندازه با آن مماشات صورت نمی‌گرفت.

یک دانشجو در این‌باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «روز یکشنبه برای امتحان به دانشکده رفتم، اما یکی از همین دوستان صنفی جلوی در محل آزمون ایستاده بود و مانع ورود دانشجویان به جلسه امتحان می‌شد و جالب اینکه دانشکده هم مانع این کار نمی‌شد. به او گفتم این روش شما با راهکارهای مدنی همخوانی ندارد و خلاف اصول دموکراسی است، چراکه نوعی آنارشیسم است.»

دانشجوی ارشد دانشکده علوم اجتماعی می‌گوید: «حتی این اقدام دوستان به درگیری فیزیکی هم رسید که خوشبختانه ختم به خیر شد.»البته دانشکده می‌گوید هیچ امتحانی لغو نشده و نخواهد شد، اما ظاهرا اطمینانی به این تعداد داده شده که امتحان مجددی در کار است و آن تعداد دانشجویانی که سر جلسه امتحان حاضر نشده‌اند، فرصت مجددی خواهند داشت. مصاحبه سرپرست دانشکده با ایسنا این شائبه را ایجاد کرده است.

سیدمهدی اعتمادی‌فرد، سرپرست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران می‌گوید: «تاکنون هیچ امتحان پایان‌ترمی از سوی دانشجویان معترض به احکام قضایی دانشجویان دانشگاه لغو نشده است. فقط برخی از این دانشجویان سر جلسه امتحان حضور پیدا نکردند که ما با آنها صحبت کردیم و قرار شد راهکاری برای امتحان آنها پیدا کنیم.»

برای روشن شدن این موضوع سراغ معاون آموزشی دانشگاه رفتیم تا از کم و کیف این موضوع و همچنین قوانین آموزش در این‌باره جویا شویم.

سیدحسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره قوانین امتحانات به «فرهیختگان» می‌گوید: «اگر فردی تحت هر شرایط غیرموجه در امتحانات شرکت نکند، نمره‌اش نیم می‌شود، به‌طوری که در معدل هم تاثیر‌گذار است و این طبق قانون دانشگاه تهران بوده و خواهد بود.»

او که مساله اصلی دانشگاه را آموزش می‌داند، تاکید می‌کند: «شرایط حضور دانشجویان در امتحانات دانشگاه تهران کاملا مشخص است؛ یعنی طبق قانون دانشجو تا دو هفته قبل از امتحان می‌تواند درس خود را حذف اضطراری کند و پس از حذف دیگر نیاز نیست امتحان آن را حضور داشته و شرکت کند، اما اینکه در قانون عنوان شده است غیبت موجه باعث حذف درس می‌شود، یعنی اینکه به‌طور مثال یکی از بستگان درجه یک دانشجو فوت کند یا خود شخص دچار بیماری‌ای شود که منجر به بستری شدن در بیمارستان شود، در این صورت است که دانشجو می‌تواند غیبت کند و آموزش برای او نمره رد نمی‌کند، بلکه درس را حذف می‌کند، البته در ابتدا نمره صفر اعمال می‌شود، بعد دانشجو باید براساس مدارک خود به واحد مربوطه مراجعه کند و پس از بررسی نمره در کارنامه او بی‌اثر می‌شود.»

بیشتر بخوانید// تشکیل کمیته پیگیری وضعیت ۵ دانشجوی دانشگاه تهران

حسینی در میان صحبت‌هایش نصیحتی هم به دانشجویان می‌کند و می‌گوید: «دانشجویان نباید به فکر حذف درس باشند، بلکه برای ترمی که زحمت کشیده‌اند باید امتحان را به خوبی برگزار کنند و نتیجه مثبت بگیرند.»  او در پاسخ  به اینکه این قوانین شامل دانشجویانی که در روزهای  اخیر در امتحانات دانشکده علوم اجتماعی  شرکت نکرده اند  می شود یا خیر؟گفت:«ما در بحث آموزش با کسی تعارف و شوخی نداریم. آنچه را که قانون گفته است اجرا می‌کنیم و دانشجویان هم قطعا برای همین مساله به دانشگاه آمده‌اند که تحصیل کنند و مسائل علمی بیاموزند.»

وقتی از او درباره ادعای اینکه در چند سال اخیر هم از این‌گونه اتفاقات رخ داده است و برای دانشجویان دوباره امتحان برگزار شده است سوال می‌شود، می‌گوید: «بنده به‌عنوان معاون آموزشی دانشگاه تهران ادعای کسانی را که عنوان کرده‌اند در سنوات گذشته هم در امتحان شرکت نکرده‌ایم و بعد دانشگاه برای ما به صورت مجزا امتحان برگزار کرده است، رد می‌کنم و به یاد ندارم این‌گونه بوده باشد. بعید می‌دانم این روال اتفاق افتاده باشد، ولی در هر حال قانون مشخص است.»

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.