گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 324223

حاشیه‌های فرهنگی دانشگاه شریف از کنسرت تا اردوهای مختلط؛

در اردوی کوه نوردی مختلط دانشگاه شریف چه گذشت؟

جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در قالب «گروه کوهنوردی» برای فتح قله دماوند راهی می شوند که این اردو چندان بی حاشیه نماند، انتشار تصاویر جشن و پایکوبی به صورت مختلط باعث تعجب سایر دانشجویان شده و اعتراض آنان را نسبت به این هنجار شکنی در پی داشته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ چند دختر و پسر جوان، دست در دست هم، سرود می‌خوانند و عکس یادگاری می‌گیرند. این، تصویری است که اخیرا از صعود شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به قله‌ دماوند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

این دانشجویان که در قالب «گروه کوه» دانشگاه شریف عازم قله‌ دماوند شده بودند، در قالب چهار گروه و از چهار سمت به سمت بام ایران حرکت کرده و در قله، به هم رسیده بودند.

تصاویری که از جشن و پایکوبی این گروه در قله‌ی دماوند انتشار یافت، با آن‌چه که در قوانین و آیین‌نامه‌های رسمی کشور درباره‌ی «اردوهای دانشجویی» وجود دارد، فرسنگ‌ها مغایرت داشت.

بر اساس ماده 11 «آیین‌نامه اردوهای دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی» مصوب 15 شهریور 95، برگزاری اردوهای دانشجویی به صورت مختلط، مجاز نیست. با این حال اما دانشجویان عضو گروه کوه دانشجویی دانشگاه شریف، در اردوی صعود به قله‌ دماوند، تمام آن‌چه از یک اردوی مختلط انتظار می‌رود را به نمایش گذاشتند! از گرفتن عکس‌های یادگاریِ صمیمانه در قاب‌های مختلط، تا سرودخوانی جمعی بدون رعایت چارچوب‌های عرفی و احکام شرعی.

گذشته از همه اینها، انتشار فیلم سرودخوانی این دانشجویان توسط حساب رسمی دانشگاه صنعتی شریف در توییتر، جنبه تاریک‌تر این ماجرا بود.

انتشار این فیلم توسط اکانتی که گویا از سوی روابط‌عمومی دانشگاه شریف اداره می‌شود، به معنای همراهی دانشگاه شریف با این اقدام هنجارشکنانه بود و اعتراض بسیاری از دانشجویان دانشگاه شریف را برانگیخت.

پس از شدت گرفتن اعتراضات دانشجویان شریف در فضای مجازی، سیدحسن حسینی معاون فرهنگی این دانشگاه به اردوی گروه کوه شریف واکنش نشان داد. او در حساب توییتری خود نوشت:«گروه کوه از چهار جبهه و گروه کاملا مجزا صعود کرد و در قله دقایقی جشن صعود گرفتن. من تذکر دادم و به دوستانمان اعتراض کردم. از دلسوزی رفقا در این تذکر ممنونم.»

واکنش صریح حسینی به هنجارشکنی در اردوی گروه کوه دانشگاه شریف در حالی اتفاق می‌افتد که این هنجارشکنی، نخستین اتفاق ناهنجار فرهنگی در دانشگاه شریف پس از انتصاب حسینی به معاونت فرهنگی این دانشگاه نیست.

سوم خردادماه 1397 و 10 اردیبهشت 1398، دانشگاه شریف از دو «کنسرت» میزبانی کرد. اتفاقی که بر خلاف نظر صریح مقام معظم رهبری درباره ممنوعیت برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها بود. حسینی البته نه تنها در مواجهه با این کنسرت‌ها سکوت کرد، بلکه خود در مقام معاون فرهنگی دانشگاه، اصلی‌ترین حامی و برگزارکننده‌ی این دو رویداد بود و در کنسرت اردیبهشت98، در کنار محمدعلی نجفی در ردیف اول تماشاگران کنسرت نشسته بود.

حواشی گروه کوه دانشگاه شریف، بار دیگر لزوم توجه و حساسیت نسبت به رویدادهای فرهنگی در دانشگاه‌ها را به مسئولین و سیاست‌گذاران عرصه‌ آموزش عالی یادآوری کرد. رسیدن به رشد علمی و ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌های کشور بدون پالایش فضای فرهنگی دانشگاه‌ها از اقدامات هنجارشکن و خارج از عرف، امکان‌پذیر نخواهد بود.

منبع: فارس


download

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.