گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 374726

گفتگویی جالب با برخی موسسات برای اعزام دانشجو به دانشگاه‌های خارجی؛

پشت پرده اعزام این روزهای دانشجویان به خارج از کشور

برای کشور‌های اروپایی هم باید بگویم که انگلیس از کانادا گران‌تر است. برای شروع کار هم باید ۳۰۰ میلیون تومان پول یا ۱۰ هزار دلار داشته باشید. آلمان یک تمکن مالی ۱۰ هزار و ۲۳۶ یورویی از شما می‌خواهد با این تمکن مالی صرفاً می‌توانید وارد خاک آلمان شوید و شروع به تحصیل کنید، البته دانشگاه‌ها رایگان است.

به گزارش سرویس صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مؤسسات اعزام دانشجو همچنان روز‌های پر مشتری خود را سپری می‌کنند. نه کرونا و نه قیمت دلارتغییری در کسب و کار این مؤسسات ایجاد نکرده و حتی کسب و کار خیلی از آن‌ها سکه هم شده است. مؤسساتی که می‌خواهند با هر ترفندی، مشتریان خود را به دانشگاه‌های مختلف دنیا بفرستند. در این ماجرا برخی از این مؤسسات موفق هستند و برخی دیگر نه. اگرچه دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند به خاطر تسلط به زبان انگلیسی خودشان دست به کار می‌شوند و از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا پذیرش می‌گیرند، اما عده‌ای دیگر که سطح علمی بالایی ندارند به سراغ مؤسسات اعزام دانشجو می‌روند.

این مؤسسات اگرچه در تبلیغاتشان دانشگاه‌های کانادا و امریکا را پیشنهاد می‌دهند، اما در روند کار دانشجو را به دانشگاه‌های کشور‌های آسیای میانه، مالزی، هند یا کالج‌های غیرمعتبر کشور‌های غربی می‌فرستند که مدارک تحصیلی بسیاری از آن‌ها از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری غیرمعتبر اعلام شده است. فقط کافی است جست‌و‌جویی در اینترنت داشته باشید و نام مؤسسه اعزام دانشجو را جست‌و‌جو کنید، ده‌ها صفحه آگهی برای شما باز می‌شود که شما را به سمت دانشگاهی می‌برد، که آرزویش را دارید. تبلیغاتی که روی پذیرش آسان و سریع تأکید دارد.

برخی می‌نویسند، پذیرش دانشجو در بهترین دانشگاه دنیا، پذیرش تضمینی در دانشگاه‌های اروپا فقط با ۳۰۰ یورو، اعزام دانشجو به بهترین دانشگاه‌های کانادا و ... برخی دیگر هم از پذیرش بدون دغدغه در رشته پزشکی دانشگاه‌های دنیا، اخذ اقامت موقت و دائم در کمترین زمان ممکن از طرف مؤسسات مهاجرتی و دریافت ویزا می‌گویند. گروهی هم دانشگاه‌های کشور‌های اطراف را تبلیغ می‌کنند، از جمله «در ترکیه هم کار کنید هم درس بخوانید یا قبولی ۱۰۰ درصد پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های معتبر ترکیه.»

البته این آگهی‌ها جدای از تبلیغات مختلفی است که به‌صورت تراکت و پوستر نزدیک دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پخش می‌شود. این همه در حالی اتفاق می‌افتد که وزارت علوم بار‌ها و بار‌ها هشدار داده است که خانواده‌ها فریب تبلیغات مؤسسات اعزام دانشجو را نخورند.

با یکی از این مؤسسات اعزام دانشجو تماس گرفتیم. منشی این دفتر درباره اعزام به کشور‌های اروپایی و امریکا می‌گوید: «رفتن به دانشگاه‌های خارج از ایران بستگی دارد به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، بودجه و زمانی که شما می‌گذارید.»

به او می‌گویم که می‌خواهم در رشته کارشناسی ارشد درس بخوانم، کدام کشور راحت‌تر می‌توانم پذیرش بگیرم؟ درپاسخ می‌گوید: «می‌توانیم برای شما در کانادا بورسیه بگیریم. اگر بورسیه نتوانیم بگیریم شما باید سالی ۱۶ هزار دلار کانادا هزینه تحصیل بدهید این جدای از هزینه زندگی است. اما مثلاً کشور ایتالیا هزینه تحصیل ارزانتر است. ایتالیا سالی ۲۰۰ میلیون می‌شود. این هزینه اولیه است و شما می‌توانید آنجا کار کنید. سالی ۱۰۰ میلیون هم می‌توانند برایتان بفرستند. آلمان که اصلاً تحصیل رایگان است. شما حتی می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید و فقط هزینه زندگی و اجاره مسکن می‌ماند.

برای کشور‌های اروپایی هم باید بگویم که انگلیس از کانادا گران‌تر است. برای شروع کار هم باید ۳۰۰ میلیون تومان پول یا ۱۰ هزار دلار داشته باشید. آلمان یک تمکن مالی ۱۰ هزار و ۲۳۶ یورویی از شما می‌خواهد با این تمکن مالی صرفاً می‌توانید وارد خاک آلمان شوید و شروع به تحصیل کنید. البته دانشگاه‌ها رایگان است. برای هزینه‌های زندگی هم می‌توانید خودتان کار کنید تا هزینه‌ها را ساپورت کنید.»

او درباره هزینه این پذیرش می‌گوید: «روی ویزای دانشجویی هزارو ۷۰۰ دلار هزینه می‌گیرم. اگر تا آخر این هفته بیایید تخفیف هم به شما می‌دهیم. پذیرش دانشگاه خوب را تضمین می‌دهم و می‌گوید اگر نتوانم پذیرش دانشگاه خوب را بگیرم بخشی از مبلغ را به شما برمی‌گردانم. ویزا هم می‌توانیم بگیریم. من تا حالا ریجکتی هم نداشتم. در این دوران که کرونا است هم خیلی‌ها اقدام می‌کنند. یکی از دانش‌آموزانمان کانادا قبول شده است. فعلاً ترم‌اش را غیرحضوری می‌خواند و از ژانویه کلاس‌ها حضوری می‌شود. هم اکنون سفارت ایتالیا وقت می‌دهد و ویزا هم می‌دهد. از او می‌پرسم که آیا مجوزی از وزارت علوم دارند، پاسخ می‌دهد: «تا دو ماه آینده مجوز ما می‌آید.»

هزینه این مؤسسات البته قاعده خاصی ندارد هر مؤسسه‌ای برای خودش دفتری باز کرده و هر چقدر این دفتر شیک‌تر باشد، هزینه‌های دانشگاه‌های پذیرش هم بالاتر می‌رود. مؤسسه‌ای در سایت تبلیغی خود نوشته تخصص ما کار در کاناداست. با این مؤسسه که تماس می‌گیریم اول اسم و فامیل، سن، شماره تلفن، رشته تحصیلی و تمکن مالی را می‌پرسد و بعد وصل می‌کند به مشاوری که اطلاعات اولیه را می‌دهد و برای اطلاعات بیشتر می‌خواهد که حدود ۲۰۰ هزار تومان واریز کنم و حضوری هم مراجعه کنم: «در شرایط کرونا فقط سفر‌های توریستی لغو شده است، اما دانشجو در کشور‌های دیگر پذیرش می‌شود. این ترم البته به‌صورت آنلاین برگزار شده و ترم بعد دانشگاه‌ها حضوری است.»

او تأکید می‌کند: «بحث اینجاست که کلیت کار را انجام دهیم. شما می‌خواهید اقامت کانادا را بگیرید برای همین تحصیلی اقدام می‌کنید. برای گرفتن اقامت کانادا باید یک دوره دو ساله درس خوانده شود که سه سال هم که بگذرد فرد می‌تواند کار پیدا کند. ۵ سال هم بگذرد شخص می‌تواند شهروندی‌اش را بگیرد. پس اگر حق تحصیل را بگیرید و در ایران درس بخوانید انگار در دانشگاه کانادا هستید. هزینه یک دوره دوساله هم بین ۳۰ تا ۳۵ هزار دلار کاناداست که می‌شود، ترمی ۷ هزار دلار کانادا. البته به جز هزینه زندگی. در کانادا سد اصلی ویزاست. امیدواریم که بتوانیم این ویزا را بگیریم.»
خانواده‌ها به هر مؤسسه‌ای اعتماد نکنند

وزارت علوم بار‌ها و بار‌ها لیست مؤسساتی را که به‌صورت قانونی فعالیت می‌کنند در سایت اصلی سازمان امور دانشجویان منتشر کرده است و از خانواده‌ها خواسته که قبل از هر اقدامی از وزارت علوم استعلام بگیرند. چندی پیش، ابراهیم حاجی‌زاده مدیرکل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان تأکید می‌کند: خانواده‌ها و دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور به تبلیغات خیابانی و فضای مجازی توجه نکنند و صرفاً به مؤسساتی مراجعه کنند که اسامی آن‌ها در سایت سازمان امور دانشجویان ذکر شده است. با نظارت جدی کارگروه نظارت بر مؤسسات اعزام دانشجو به مؤسسات متخلف تذکرات لازم داده می‌شود و در صورت بی‌توجهی به اخطارها، اسامی مؤسسات متخلف از فهرست اداره کل بورس و اعزام دانشجو حذف می‌شود.

او تأکید می‌کند: دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور که به مؤسسات اعزام دانشجو مراجعه می‌کنند نباید به سادگی ادعای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج و پرداخت مبالغ مالی کلان در قبال این خدمت را قبول کنند و با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر از صحت این ادعا اطمینان حاصل کنند. مشاهده شده است که حتی با پلمب برخی مؤسسات، این مؤسسات در فضای مجازی و از طریق سایت‌های اینترنتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند که در این خصوص برای بستن این سایت‌ها در حال هماهنگی با پلیس فتا هستیم. به والدینی که برای اعزام فرزندانشان جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور نیازمند مشورت هستند تأکید می‌شود صرفاً با مؤسساتی که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند مشورت کنند. اسامی این مؤسسات در سایت این اداره کل به آدرس
 Scholarship.Saorg.ir در دسترس عموم است.

منبع: روزنامه ایران

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری