خبرنامه دانشجویان ایران

خبرنامه دانشجویان ایران

امروز : 27 آذر 1393

اخبار

 
 
عکس روز
کاش آن روز که روزی مرا می‌دادند/ بیشتر تذکره‌ کرببلا می‌دادند
دعوت یا دعوی کربلا
گرانی را تنور اکنون که داغ است، الا دولت! بچسبان نان خود را!‏
از همان روزی که دیدم خیمه ها آتش گرفت/ با همه قهرم ولیکن با عمویم بیشتر
من دختر خوبی شدم آرام می خوابم فقط/ امشب نمی دانم چرا هی درد می گیرد سرم
دختران شام می گردند همراه پدر/ کاش می شد تا تو هم با خود بگردانی مرا
ای غزه برای تو جز افسوس نداریم/ با این همه غمخوار چه جای نگرانی است؟
خیبر تو گشودی و نشان دادی که/ یک دست هم انگار صدایی دارد
اگر که پرچم عباس(ع) روی گنبد رفت/ سه ساله(س) خواست بگوید علم نیفتاده
سخت دل دادی به ما و ساده دل برداشتی/ دل بریدن هات حکمت داشت: دلبر داشتی
باتمام انتظارم پشت در می ایستم/ زیر باران صدایت شعله ور می ایستم
قطعه‌ایی از سر تو ساخته بودند به نی/ قافیه خون شد و فکر شعرا ریخت به هم
تمام ناحیه خیس از دو چشم گریانش
آقا شما بیا ، تدارک اطعام با "بسیج"
آقا چه شد که روی تو در آفتاب سوخت
پیشخوان ادبی
پیشخوان ادبی
تاریخ: 
آرشیو
نویسنده کتاب «از صفر تا صد یک تشکل فرهنگی» مطرح کرد؛
بـــلاتکلیـــفیم؛ ضرورت بازتعریف فعالیت فرهنگی مختلط در تشکل های دانشجویی/ از «همسنگر» تا «همکار»
در تشکل‌های فرهنگی دینی نمی‌توان این بحث را با تعبیر اختلاط زن و مرد و یا رابطه و امثال آن مطرح کرد. بلکه در چنین محیط‌هایی بحث‌ مراودات فردی و جمعی با جنس مخالف در یک پروسه کاری مطرح است که نوع، میزان، چرایی و چگونگی‌ آن باید به دقت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
گزارشی از وضعیت ارائه دروس بی‌فایده در دانشگاه‌ها؛
سر فصـــل‌های فرســـوده
دانشگاه‌های بر‌تر دنیا با روش‌های پیشرفته تدریس، اولویت را بر تربیت محقق قرار می‌دهند و دوره‌های آموزشی را طوری طراحی می‌کنند که از آن یک پژوهشگر که به دنبال پاسخ «چراهای» مختلف در حوزه تخصص خودش است، بیرون بیاید.
نگاهی به فیلمی که نماینده افغانستان در اسکار شد؛
عاشقی در چند متر مکعب؛ این فیلم را درک کنیم
عشق متقابل صابر پسر جوان ایران مرو نا دختری از افغانستان نشان‌دهنده‌ی عشق متقابل میان دو سرزمین است که در طول سالیان دراز دستخوش حوادث گوناگونی شده است، و موانع زیادی سر راه رسیدن به این عشق ایجاد کرده است.
در نامه سرگشاده دبیر سیاسی اتحادیه اول دانشگاه آزاد افشا شد؛
تشکل سازی در دانشگاه آزاد چگونه انجام می‌شود؟/ انتخاباتی برگزار نشده و برای اعضا پست حقوقی هم تشکیل داده اند!
چندی پیش خبری در رسانه ها منتشر شد که حکایت از تشکیل شورای مرکزی جدید اتحادیه تشکلهای دانشجویی دانشگاه آزاد داشت. اما آنطور که محمد مسجدی فعال دانشجویی این دانشگاه گفته است، ظاهرا مواد قانونی برای این تغییرات اخیر رخ نداده است.
یک مقام آمریکایی در اندیشکده بروکینگز آمریکا مطرح کرد؛
تردید رهبر ایران درباره مذاکرات درست است؛ آمریکا حاضر نیست، برنامه هسته ای ایران را بپذیرد!
البته (آیت الله) خامنه ای در محافل عمومی می گوید بسیار تردید دارم که توافق امکان پذیر باشد، زیرا بعید می دانم که آمریکایی ها حاضر باشند برنامه هسته ای ما را بپذیرند. می دانید حق با او است، آمریکا حاضر نیست، برنامه هسته ای ایران را بپذیرد!
بازیگر فیلم قلاده های طلا: تا آخرین لحظه پای نظامم و خط قرمز هایش می ایستم
این بازیگر سینما پس از ایفای نقش در این فیلم سینمایی با برخوردهای زننده ای از سوی برخی سینماگران مواجه شد تا جائیکه وی را از محل جمع آوری کمک‌های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان اخراج کردند و یا در مقابل تئاتر شهر به وی توهین شد.
فیلم:: «زنده باد مخالف من» به روش انجمن تهران
در پی حضور حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران، اعضای یک انجمن به سیاق ادوار خود تلاش کردند با هیاهو این برنامه را بر هم بزنند. این مسئله آنجایی تعجب برانگیز است که طیف یاد شده مدعی آزادی بیان و ادب در انتقاد هستند. فیلم هایی که در ذیل می آید بخشی از ادعای انجمن تهران...
رهبری حرف دل مردم را زد؛ شما چه می‌کنید؟‬
هر کس به صفحه تلویزیون نگاه می‌کرد که کرور کرور مدیر مملکتی با جدیت علیه «فساد اقتصادی» حرف می‌زنند یاد زمانی می‌افتاد که بدون «شل کردن سر کیسه» کارش در ادارات و ... راه نمی‌افتد؛ دیگر باروپذیری جدیت مسولان برای جنگ با «موریانه فساد» خیلی سخت شده است ولی زمانی که خبر...
همراه با تشییع دو شهید گمنام برگزار شد؛
استقبال دانشجویان از بزرگداشت شهدای دانشجوی دانشگاه مازندران +فیلم و تصاویر
این مراسم با حضور و سخنرانی سیدناصر حسینی نویسنده کتاب "پایی که جا ماند"٬ در مسجد امام صادق(ع) پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد. مراسم مداحی و نمایشگاه تجسمی از حاشیه های این برنامه بود. آیین بزرگ‌داشت دو شهید دانشگاه مازندران برگزار شد.
خرده روایت‌های استاد رحیم پور ازغدی از دوستی دختر و پسر؛
ماجرای خانم هایی که پس از بیرون آمدن از مسجد با امام جماعت روبوسی می کردند!
آخر نماز که تمام میشد خانم ها که در مسجد حجاب داشتند وقتى میامدند بیرون روسرى ها را برمیداشتند و با امام جماعت روبوسى می کردند!!! و تقبل الله می گفتند! به روحانى شان گفتم شما ظاهراً در باره شراب و حجاب و روابط دختر و پسر هـیچ چیز به اینها نمی گویى! در جواب گفت اینجا...
پای درد دل‌های‌ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز
امسال هم دانش‌آموزان با شوق و ذوق فراوان منتظر نتایج کنکور بودند. با آمدن نتایج اولیه موج شادی مثل همیشه به راه افتاد و خانواده‌های بسیاری به شکرانه اینکه فرزندانشان با توجه به آمار سال‌های قبل، در رشته و شهر مورد علاقه خود پذیرفته خواهند شد بین دوستان شیرینی پخش کردند.
لحظه به لحظه با همایش «دانشگاه سدی در برابر فتنه»؛
پرتاپ کفش، نماد روشن فکری/ صفارهرندی: می‌خواهم برای سران فتنه گریه کنم!/ ضرغامی: خاتمی تا آخرین لحظه اسیر بازی موسوی بود +تصاویر
پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، مصطفی میرآخوری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در سخنانی گفت: منطق برخی ها امریکایی و اسراییلی است؛ دانشجویان پیرو خط امام ‌و رهبری زنده هستند چه انها را تازه به دوران رسیده و بی سواد بخوانید چه نخوانید.
چند می‌گیری حمله کنی؟! +عکس و فیلم
یک تشکل دانشجویی در دانشگاه تهران پیرامون وقایع دیروز نشریه ای با تیتر «چند می گیری برنامه بهم بزنی؟!» منتشر کرده است. اشاره این نشریه به فرافکنی های انجمن تهران در برنامه های مختلف است که در ادوار این انجمن نیز به خصوص در فتنه 88 سابقه داشته است.
سخنان مهم معاون علمی رئیس جمهور؛
این فکر اشتباه بود که اگر به دانشگاه پول دهیم از داخل آن خودرو بیرون می‌آید
نباید بودجه دولت را در تجاری‌سازی هزینه کرد و ما به عنوان یک استاد دانشگاه حق نداریم از یک دانشجوی دکترا در ظرف مدت 2 ساعت پروژه‌ای تعریف کنیم که بعد از 4 سال وقت‌گذاری از آن پایان‌نامه تنها 2 مقاله استخراج شود.
استانداری فارس از آن سوی بام افتاد؛
تشکل‌های دانشجویی تا تأییدیه استانداری را نگیرند، نمی‌توانند در هیأت نظارت، خواسته خود را مطرح کنند!
دانشجویان می گویند: شان استانداری صیانت از آرامش امنیتی استان است و با این نظر استاندار موافقیم؛ در واقع استانداری شان نظارتی و مشوری به هیات نظارت دانشگاه دارد و در نهایت می تواند با متخلفین برخورد کند اما هیچ گونه جایگاه دخالت در فعالیت های دانشگاهی ندارد.
کتابخانه دانشجویان ایران/ کتاب صدو بیست و سوم
دموکراسی یا دموقراضه؛ وقتی مردم از رنجی به رنج دیگر پناه می برند
به دنبال موفقیت نسخه انگلیسی کتاب در مدت دو ماه پس از رونمایی، انتشارات شمع و مه ترجمه «دموکراسی یا دموقراضه»‌ را به زبان آلمانی نیز در دست انجام دارد که توسط یک آلمانی زبان شرق شناس به نام یونگر در حال ترجمه و قرار است در نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2015 رونمایی شود.
تاملی در بیماری جدید «سلفی»؛
گاردین خطاب به مردم ایران: سلفی خانوادگی خود را با ما به اشتراک بگذارید
چندی پیش، گاردین انگلیسی در اقدامی عجیب از ایرانی ها خواست تا تصاویر و فیلم های درون خانه و دور هم جمع شدن های خصوصی و خانواده گیشان را در این سایت به اشتراک بگذارند که برخی نیز عکس های شخصی خود را برای این سایت ارسال کرده اند.
گفتاری از حجت الاسلام میرباقری به بهانه روز پژوهش؛
مولفه های پژوهشی در تراز انقلاب اسلامی
هیچ‌گاه طبقه‌ی روشن‌فکر و اندیشمند جوامع نباید خود را مقید به ترجمه‌ی محض سخن پیشینیان (اگر بر سبیل ناصواب باشد) بدانند و نقش خود را در بازگویی همان افکار منحصر کنند، بلکه می‌بایست برای حلّ معضلات جوامع خود و رفع نیازمندی‌های رو به تکامل آن‌ها بیندیشند و هر لحظه توان...
احمد توکلی در برنامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران؛
ریشه فساد را باید در دوره سازندگی دید/ نباید به مردم القا شود همه کشور دچار فساد اقتصادی است
نباید نا امیدی به بدنه جامعه تزریق شود به طوری که مردم احساس می کنند فساد همه جا را گرفته و دیگر نمی شود کاری کرد این که امروز من و شما در این محل جمع شده ایم نشان می دهد که هنوز جای کار و امید به اصلاح امور وجود دارد.
حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران مطرح کرد؛
به سران فتنه می‌گویم که اگر حزب الله نبود الان بایستی چکمه نتانیاهو را واکس می‌زدید/ اگر تقلب شد خاتمی چرا رای داد؟ +تصاویر
شریعتمداری در واکنش به شعار تعدادی که میرحسین موسوی را نخست‌وزیر امام خطاب می‌کردند، گفت: شریح قاضی هم قاضی امام علی بود و حکم قتل امام حسین(ع) را داد. در فتنه های خیابانی اگر حزب الله نبود فتنه گران شما را می‌خوردند. شما که در هاوایی و پیست اسکی الپ سوییس هستید و...
حرف های چالشی خانم دکتر همیز؛
گفتگوی خواندنی با کسی که معتقد است: کار فرهنگی مختلط مثل نماز خواندن با کفش می ماند
من خودم یادم است که حدود سال 74 یا 75 با دانشگاه امیر کبیر همکاری می‌کردم،‌ یک شب ساعت 8 باید برای انجام کاری به یکی از بخش‌ها می‌رفتم. وقتی وارد شدم، دیدم که بچه های مذهبی هشت نفر آقا و یک نفر خانم نشسته‌اند و دارند تصمیمات فرهنگی می‌گیرند، خیلی ناراحت شدم. آن دختر...
اسلام منهای اسلام/8
افکار حجتیه‌ای، یکی از آفت‌های فعالیت‌های مهدوی؛ حواسمان نباشد، ضربه می‌خوریم
شیوه تبلیغ حجتیه‌ای‌ها به این صورت است که دنبال تک‌تک انسان‌ها می‌روند و با نوعی تغذیه فکری شبیه شست‌وشوی مغزی به‌صورت سیال و بیرنگ آن‌ها را با خود همراه می‌کنند. در مواجهه با این افراد، متوجه نمی‌شوید که با انجمن حجتیه مواجه شده‌اید. به همین دلیل است که وقتی نیروی...
گزارشی از طولانی‌ترین تجمع دانشجویان در برابر دادگستری تهران
مطالبه عدالت روی آسفالت سرد خیابان
در میان همه انفعال ها و بی تفاوتی ها، اما جریان دانشجویی در تقویم خاطرات خود، روزهای قرمز شده زیادی دارد. روزهایی که برای مطالبه عدالت سخت هزینه داده است. هزینه ای که نه راستی ها برای مبارزه با فساد دادند و نه چپی ها به آن اعتقاد داشتند.
در همایش پیمان پولی دوجانبه در دانشگاه علم و صنعت چه گذشت؟/ نماینده بانک مرکزی بالاخره در جمع دانشجویان حاضر شد
پیش از این درخواست های دیگری توسط دانشگاهیان مبنی بر حضور مسئولان و پاسخگویی مطرح شده بود؛که هر یک با عذر و بهانه ای منتفی شد. با این حال خانم برهان آزاد دبیر کل اتحادیه پایاپای آسیا که به عنوان نماینده بانک مرکزی در این همایش شرکت یافته بود؛در ابتدای سخنرانی تصریح...
نگاهی به محتوای پربازدیدترین صفحات توئیتری در ایران و جهان؛
مدل‌ها و باراک اوباما، پربازدیدترین‌های توئیتر!
در حال حاضر پر مخاطب ترین صفحات توئیتری در سطح جهان مربوط به مدل ها و خواننده های زن مشهوری است که به دلیل جاذبه های جنسی، توانسته اند مخاطب های میلیونی به دست بیاورند.
حضور ضرغامی، صفارهرندی و روح الامینی در همایش سدی در برابر فتنه/ تهدید رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران
سومین همایش «دانشگاه سدی در برابر فتنه» با حضور عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صدا و سیما، محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روح‌الامینی و نورایی بازیگر فیلم «قلاده‌های طلا» برگزار می شود.
خسارت توطئه نفتی عربستان «بزرگتر- مساوی» آزادسازی اموال بلوکه شده ایران
برخی تحلیل گران این اقدام را در راستای اعمال فشار به ایران به خصوص در آسانه مذاکرات هسته ای می دانند؛ تحلیلی که با توجه به اظهارات مقامات کشورهای 1+5 و برخی رسانه ها آنچنان هم دور از ذهن نیست. شاید این تصور مطرح شود که عربستان نیز از کاهش قیمت ضرر خواهد کرد اما وقتی...
تاملاتی از دکتر داوری اردکانی درباره وضعیت «پژوهش» در ایران:
ماکس وبر معلم جامعه‌شناسی است، اما معلم عمل اجتماعی ما نیست؛ نباید این دو را با هم خلط کنیم/ مقاله بنویسیم، اما مقاله نسازیم
حرف بنده این است که مقاله بنویسیم، اما مقاله نسازیم. مقاله بنویسیم و در مقاله مسئله‌ای را که داریم مطرح کنیم، یا مسائلی که دیگران دارند را دوباره طرح کنیم، طرحش را توجیه کنیم و به آن مسئله پاسخ دهیم. آن‌گاه این 16 هزار مقاله نه فقط ما را به جایی می‌برد که سرعت رشد...
نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی به سران سه قوه؛
مبارزه با فساد در حد یک شعار سیاسی متوقف شده است/ از پرونده کرسنت شروع کنید
بسیج دانشجویی برای سنجش عزم قوای سه گانه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، پیگیری پرونده فساد بزرگ نفتی(کرسنت) را که هزینه‌های جبران ناپذیری برای ملت ایران به بار آورده و یکی از مصادیق بارز فساد مالی و اداری است را مطالبه می‌کند.
در گفتگو با عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما مطرح شد؛
ما در حوزه نرم افزاری رسانه مشکل داریم/ روی سنگ قبر محمدرضا پهلوی بنویسید که او نوار کاست را فراموش کرد
الآن اولیای امور، واقعاً به این نتیجه رسیدند که ما در حوزه نرم افزاری رسانه مشکل داریم. یعنی حتی اگر یک نفر را بخواهیم در حوزه رسانه آموزش بدهیم، نمی دانیم چه چیزهایی را باید به او یاد داد؟! همین که بفهمیم چه چیزی را باید به او بگوییم یک نرم افزار بسیار مهم است.
خبر های ویژه
آخرین اخبار
کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرنامه دانشجویان ایران می باشد.