خبرنامه دانشجویان ایران

خبرنامه دانشجویان ایران

امروز : 02 آذر 1393

اخبار

 
 
منابع آزمون کارشناسی ارشد
عکس روز
تاریخ: 
آرشیو
آشنا: مذاکرات در حد مجلس نیست(!)/ سناتور آمریکایی: کنگره باید توافق ایران را به رای بگذارد
در عین حال مارک کرک، سناتور آمریکایی، در مصاحبه با شبکه "صدای آمریکا" با اشاره به اینکه کنگره باید توافق با ایران را به رای بگذارد، گفت: برای پایدار و دائمی شدن این توافق، و اصولاً هر توافقی، طبق قانون اساسی باید کنگره نیز آن را تائید کند.
اگر استقلال و پرسپولیس نباشند؛
چرا دیگر دربی جذاب نیست؟
در آن سال‌ها ترکیب دو تیم تاج و پرسپولیس طی سال‌ها کم‌تر تغییر می‌کرد و از این‌رو هردو تیم واجد روح و حال و هوای خاص خود بودند. اما اکنون در یک فصل تیم به‌کلی دگرگون می‌شود. از این‌رو به جز اسم، این دو تیم فاقد هرگونه عناصر ثابتی هستند. این تغییرات البته در تیم...
انرژی هسته‌ای به چه دردهایی می‌خورد؟
در آستانه توافق نهایی در مذاکرات هسته ای، شاید مرور فواید و کاربردهای دانش هسته ای خالی از لطف نباشد چه اینکه برخی اینگونه القا می کنند که مقاومت بر سر دستاوردهای هسته ای آنچنان ارزشی ندارد!
نامه 300 دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به رئیس جمهور؛
نباید به سناریوی «تعلیق به جای لغو» تن داد/ «قلب راکتور اراک باید آب سنگین بماند»
باید تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا و کنگره آمریکا همگی به صورت یکجا لغو شدند، به ویژه تحریم CISADA که از تحریم‌های اعمالی کنگره در سال 2010 است و از مهم‌ترین و اثرگذارترین تحریم‌ها بر روی اقتصاد کشور است و تحریم‌های نفتی و بانکی را...
رئیس سازمان بسیج دانشجویی در نشست خبری مطرح کرد؛
تا این لحظه مجوز برگزاری این تجمع فردا صادر نشده/ دانشجویان هیچ گاه فتنه‌گران را به دانشگاه‌ها راه نخواهند داد
بعضی‌ها دنبال آن هستند که فتنه 88 را به اندازه یک اتفاق اجتماعی تغییر دهند. ما فتنه 88 را آمدن پای کار دشمن با همه حیثیت خودش برای براندازی نظام جمهوری اسلامی می‌دانیم. ما فتنه 88 را جنگ احزاب انقلاب می‌دانیم که دشمنان پیدا و پنهان در مقابل آن ایستادند.
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مطرح کرد؛
مجلس در برابر منفعت طلبی گروه خاص مقاومت می‌کند؟/ سرانجام فرمول قیمت خوراک پتروشیمی
بحث «تعیین فرمول به جای تعیین عدد» برای قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی می تواند برکات زیادی را به همراه داشته باشد اما بخاطر عدم حضور و مشارکت کمیسیون های تخصصی مجلس و همچنین نفوذ برخی ذی نفعان منجر به تعیین فرمولی ناکارآمد شد و این فرصت به تهدید تبدیل می شود.
در مناظره ای با موضوع فرهنگ دولتی در اصفهان مطرح شد؛
زیباکلام: مهندسی فرهنگی را قبول ندارم/ همایون: اگر مهندسی فرهنگی نبود خداوند هم پیامبری نمی فرستاد
دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، نیز در ادامه مناظره با دکتر محمدهادی همایون عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به بحث مهندسی فرهنگی گفت: اگر منظور از مهندسی فرهنگی این باشد که شما از طریق رسانه ها، رادیو و تلویزیون و ......
در نشست مشورتی جشنواره فیلم عمار مطرح شد؛
حسن عباسی:  بیش از 33 درصد کودکان جهان زنازاده هستند/ طالب‌زاده: المنار اصلاً انیمیشن آمریکایی پخش نمی‌کند
امسال سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد بیش از سی و سه درصد کودکان جهان زنازاده هستند، کلمبیا با 86 درصد بیشترین آمار را دارد، برزیل 66 درصد، فرانسه 56 درصد، سوئد 54 درصد و جالب است که اسراییل فقط 5 درصد آمار دارد. در جهان اسلام ترکیه بیشترین آمار را دارد که 3 درصد است،...
تجمع دانشجویان در مقابل رآکتور تحقیقاتی تهران
بنابراین گزارش، این تجمع به همت چهار اتحادیه بزرگ دانشجویی جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت و جنبش عدالتخواه دانشجویی فردا یک‌شنبه 2 آذر در مقابل راکتور تحقیقاتی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
بسیج دانشجویی 15 دانشگاه مطرح کردند؛
تعدیل تعرفه‌ها یا تکریم جیب بخش خصوصی؟!
به روز رسانی تعرفه های درمان می توانست زمینه ایجاد فرصت بزرگتری برای نظام سلامت در امر تحول را فراهم سازد که متاسفانه به علت رویکرد غلط مجریان این طرح، به سود ذی نفعان بخش خصوصی مصادره شد. سوال اصلی اما اینجاست؛ که چرا اقدام فوق – یعنی بازبینی ارزش نسبی تعرفه ها-...
امشب در برنامه «نگاه یک»؛
بررسی گزارش تحقیق و تفحص دانشگاه آزاد با حضور علیرضا زاکانی و جوادهروی
موضوع این هفته برنامه "نگاه یک"، بررسی گزارش تحقیق و تفحص مجلس از دانشگاه آزاد خواهد بود که با حضور علیرضا زاکانی و جواد هروی، دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از شبکه اول سیما پخش می شود.
بررسی وضعیت نشر و سرانه مطالعه در «مناظره» ؛
چند فیلم دیدیم که در آن قهرمان داستان، «کتاب» بخواند؟/ رسانه «نویسنده مرده» را بیشتر دوست دارد/ کتاب در وضعیت فعلی کدام یک از مشکلات مردم را حل می‌کند؟
درکجای دنیا تا دیروقت فیلم پخش می‌کنند؟ یا ساعت 7 صبح برای کودکان کارتون پخش می‌کنند؟ ما در کجای دنیا آنچنان سریال های زیادی داریم؟ وقتی تا دیروقت سریال پخش می‌شود قطعا مخاطب به سمت تلویزیون نمی‌رود در حالی که برنامه‌های ما هم هم برپایه فکر ساخته نشده‌اند.
مشکلات نشر دانشگاهی در این هفته «حذف و اضافه»،
فضلی نژاد: با یک جریان مافیای ترجمه در ایران مواجیهم/ کوشکی: در دانشگاه تاریخ را به روایت اساتید خارجی تدریس می کنیم
عصر روز 29 آبان  ماه بیست ودومین قسمت از برنامه «حذف و اضافه» با موضوع بررسی موانع و مشکلات نشر دانشگاهی به طور زنده روی آنتن شبکه سه سیما رفت. در ابتدا خلاصه ای از قسمت پیشین این برنامه پخش شد و در آیتم خبرنامه به آخرین تحولات هفته گذشته دانشگاه پرداخته شد.
غلامحسین مظلومی؛ آقای گل فوتبال ایران
حال و هوای «غلام سرطلایی» پس از دیدار با رهبر انقلاب / گوشه ای از افتخارات یک «استقلالی»
بعد از دیدار سال گذشته اش با رهبر انقلاب (در همین روزهای آبان) بود که گفت: حالم بهتر شده و تمریناتم را شروع کرده ام. غلام سرطلایی سالهای دور استقلال می گوید: تفقد ایشان نسبت به من بی‌ارزش چیزی نیست که بتوانم آن را فراموش کنم.
در گفتگو با مدیرکل فرهنگی دانشگاه صداوسیما:
سینما به خاطر دوری از مردم دچار بحران شده است
این امیدواری ناشی از نوع کار و مطالعاتی است که درباره تاریخ و رفتار اجتماعی مردم به ویژه درباره دوره قاجاریه و اواخر دوره پهلوی داشتم. ما در اواخر دوره رضاخان و اوایل پهلوی دوم واقعا در یک انحطاط اخلاقی عمیق به سر می‌بردیم و فضا یک فضای ناامید کننده بوده است. شما اگر...
یکسال بازی با نفس مردم
هر روز که می‌گذرد، ابعاد تازه‌ای از دروغ بزرگ «آلاینده بودن بنزین تولید داخل» افشا می‌شود؛ دروغی که بهانه‌ای شد برای تیشه زدن به ریشه خودکفایی در ایران و آغاز مجدد واردات گسترده بنزین از خارج از کشور؛ آن هم بنزین‌های بی‌کیفیت چینی که یکی از کارشناسان این حوزه از آنها...
در گفت‌وگو با دختر شهید دهقانی مطرح شد؛
ویژگی های یک شهید دفاع مقدس: عکاسی، فیلم سازی، تسلط به 7 زبان
شهید محمد دهقانی استعداد بسیار عجیبی در هنر و بخصوص عکاسی داشت. در جوانی برای ثبت رشادت ها و دلیرمردی های رزمندگان به جبهه عزیمت میکند و سر انجام در عملیات کربلای پنج در شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل می آید.
اردوی تشکیلاتی سیاسی غدیر 15 دانشگاه شاهد؛
از پخش مستند میراث آلبرتا(2) تا بربرپایی گعده‌های شبانه دانشجویی + عکس
حسین شمقدری، کارگردان مستند میراث آلبرتا که به دنبال ساخت سومین شماره این مستند است در پانزدهمین اردوی غدیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد حضور یافت و پیش از پخش مستندش به سخنرانی و گفت و شنود با دانشجویان حاضر پرداخت.
موضوع برنامه این هفته «حذف و اضافه»؛
میزگرد دانشجویی در مورد عملکرد و دغدغه های بسیج دانشجویی در تلویزیون
این برنامه که بعد از ظهر پنج‌شنبه 29 آبان ماه به طور زنده از شبکه سه سیما به روی آنتن می‌رود، در بخش اول با حضور محمدرضا حاتمی، مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، به بحث و بررسی پیرامون کتب دانشگاهی و نمایشگاه تخصصی نشر دانشگاهی ورود می‌کند.
فیلم:: «معبر»؛ پیاده روی اربعین از نگاهی متفاوت
در شیوۀ متفاوتی که کارگردان برای روایت این مستند انتخاب کرده، ظرفیت جدیدی برای بیان بسیاری از ناگفته‌ها درباره «بزرگترین اجتماع شیعی جهان» و «حماسۀ بزرگ دفاع مقدس» پدید آمده و نمای جدیدی از هر دو حادثه خلق می‌شود تا مخاطب را به درک لایه های عمیق تری از هر دو حادثه...
آرزویی به قدمت سه دهه؛
گزارشی از تلاشهای آیت الله خامنه ای برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت
قتی در اولین روز سال ۹۲ و در سخنرانی عمومی رهبر انقلاب اسلامی در حرم مطهر رضوی این عبارات از ایشان شنیده شد موجی از اظهارنظرها از سوی افراد و رسانه‌های مختلف در تحلیل این سخنان ایجاد شد. هرچند تفاسیر صرفاً سیاسی از این جملات تا مدتی بر تحلیل عمیق مسأله از زوایایی چون...
به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) در گفتگو با حجت الاسلام دعایی؛
برای ارتباط با خدا قرآن بخوانیم یا دعا؟/ آیا دعا می تواند جایگزین عمل شود؟
دعا مانند بسیاری از آموزه‌های دینی، کارکردهای بسیاری دارد که آن را از یک عمل نمادین خارج می‌کند. از بالا رفتن در مراتب وجود، امید آفرینی، نگاه مثبت به آینده و آرامش بخشی تا تغییر در قضای الهی، تنها بخشی از آثار دعاست.
چرا در دهه 60 فرمان ازدیاد نسل توسط امام(ره) صادر شد؟
هنوز هم پس از گذشت بیش از بیست سال از دهه 60 این سوال در ذهن خیلی از افراد بجای مانده است که چرا در بحبوحه جنگ و وجود بحران های اقتصادی و عدم امکانات موجود، امام خمینی (ره) فرمان ازدیاد نسل و فرزند آوری را به آحاد جامعه و مردم انقلابی آن دوران ابلاغ نمودند!؟
گفتاری از حجت الاسلام پناهیان
با فضای مجازی چه کنیم؟
فضای مجازی محل امتحان‌ها و تکلیف‌های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است.
۱۰نکته برای هک نشدن
وای فای گوشی همراه خود رادر مکان‌های ناامن خاموش کنید. اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید بلوتوث یا وای فای خود را خاموش کنید، بهتر است از گزینه «عدم‌نمایش برای دیگران» یا «حالت امن» و یا گزینه‌های مشابه که در بخش امنیتی تنظیمات دستگاه شما موجود است، استفاده کنید.
ترور رحیم‌پور موجه است!
جریان معرفتی متجمّد که رحیم‌پور را موی دماغ خود می‌دید، فرایند تسویه حساب خود را آغاز کرده و به جای نقد آن‌چه که او حقیقتاً گفته و به جای رویارویی نظری و فکری، از پشت به او خنجر می‌زند. رحیم‌پور در این روزها، باید هزینة شفافیّت و سخنانی که نگفته یا سخنانی را که گفته...
نگاه «توسعه گرا» و «امنیتی» با دانشگاه چه کرد؟
قفل دانشگاه
فردای حضور روحانی در دانشگاه تهران یکی از نشریات دانشجویی تیتر زد:«آقای روحانی لطفا دانشگاه را امنیتی کنید!» . منظور آنها این نبود که واقعا آقای روحانی دانشگاه را امنیتی کند. اتفاقا آنها این حرف را می زدند تا روحانی دانشگاه را امنیتی نکند.
در برنامه متن و حاشیه مطرح شد؛
جزئیاتی دیگر از رابطه بنزین و آلودگی هوا، استیضاح فرجی دانا و بی وزیری وزارت علوم/ باهنر: برخی فکر می‌کنند دانشگاه آزاد املاک هیات موسس است
همان شب که روز بعدش استیضاح مطرح شد بنده با آقایان وزرا و برخی معاونین رییس جمهور تماس گرفتم و گفتم اگر مفاد آن توافقی که صورت گرفت همین امشب هم اجرایی بشود می توان فردا استیضاح را تحت تاثیر قرار داد اما با احترامی که برای اقای فرجی قائلم یا نخواستند و یا نتوانستند.
محمدفرهادی گزینه پنجم دولت برای وزارت علوم +سوابق
فرهادی در کارنامه اجرایی خود علاوه بر وزیر بهداشت دولت خاتمی ، وزیر فرهنگ و آموزش عالی طی سال‌های 1364 تا 1368 بود. وی مدتی نیز به عنوان رئیس دانشگاه تهران و قائم مقام جمعیت هلال‌احمر به فعالیت مشغول بوده است.
در گفتگویی با «خبرنامه دانشجویان ایران»؛
اکران دانشجویی «شیار 143» در چمران اهواز + تصاویر
این برنامه پاسخی بود به درخواست مکرر دانشجویان دانشگاه از اعضای این تشکل مبنی بر اکران این فیلم در دانشگاه، اما چون این فیلم هنوز روی پرده می باشد و اجازه اکران دانشگاهی ندارد، در پی آن شدیم که شرایط را برای حضور دانشجویان در یکی از سینماهای سطح شهر اهواز فراهم کنیم.
خبر های ویژه
آخرین اخبار
کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرنامه دانشجویان ایران می باشد.