گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 368573

اعتراض دبیران ادبیات فارسی به سوالات کنکور ۹۹

در قسمتی از این نامه اعتراضی آمده است: آزمون کنکور امسال در درس ادبیات فارسی انتقادهای فراوانی به همراه داشت. ‌انتقادی از سر حیرت و افسوس که امید است بازتاب آن تا امروز به گوش مسئولان رسیده باشد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دبیران ادبیات پارسی در کمپینی که در سایت کارزار راه اندازی کرده‌اند؛ اعتراض خود را در این نامه خطاب به ریٔیس سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به محتوای سوالات این درس در کنکور ۱۳۹۹ اعلام داشته اند.

متن نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر خدایی
رئیس محترم سازمان سنجش

آزمون کنکور ۱۳۹۹ تمام شد اما آنچه بر جای ماند تا چندین سال بر ذهن دبیران و زندگی دانش‌آموزان این مرز و بوم اثر خواهد گذاشت. غم‌نامۀ ادبیات با کتاب‌های درسی نظام جدید آغاز شد. حذف متون معتبر ادب فارسی و جایگزینی آن‌ها با بریده‌هایی از متون کم‌اعتبار معاصر، لاشه‌ای از کتاب‌های خوب نظام قدیم به جا گذاشت. حال، کنکور ۱۳۹۹ از این لاشه انتظارهای عجیب‌وغریبی دارد. چه به دانش‌آموزان آموخته‌ایم که توقعمان تا این حد باشد؟ پیوند دادن خیل دانش‌آموزان با شعر و ادب فارسی در دورۀ معاصر حقیقتاً امری است دشوار که بر دوش دبیران زحمت‌کش ادبیات قرار گرفته است. ما، دبیران ادبیات، همواره سعی کرده‌ایم در جهت ایجاد این رابطه و آشنایی دانش‌آموزان با ریشه‌های فرهنگی سرزمین خود بکوشیم.

بااین‌حال دیگر تاب این حملات را نداریم. آزمون کنکور امسال در درس ادبیات فارسی انتقادهای فراوانی به همراه داشت. ‌انتقادی از سر حیرت و افسوس که امید است بازتاب آن تا امروز به گوش مسئولان رسیده باشد. قصد واشکافی تست به تست آزمون را نداریم اما حفظ کردن گوینده و مؤلف جمله‌به‌جمله‌ی کتاب‌های فارسی دهم و یازدهم و دوازدهم کاری عبث و بیهوده است که داوطلبان را متحیر کرده است. مبحث اجزای اصلی جمله که به لطف مؤلفان کتاب درسی از کتاب‌های درسی حذف شده‌بود، اینک در تست‌های کنکور نمایان شده است و در نهایت طرح تست‌هایی در مبحث آرایه‌ها و قرابت معنایی که جز شگفتی و حیرت داوطلبان و دبیران ادبیات نتیجه‌ای نداشته‌ است.‌ تمام این‌ها صرفاً به این دلیل است که طراحان سازمان سنجش هیچ‌گاه پاسخ تشریحی برای آزمون‌ها ننگاشته‌اند و هیچ‌گاه پس از کنکور خود را در معرض پرسش‌ها و انتقادهای دبیران قرار نداده‌اند.

هرچند همگی اذعان داریم که وجود آزمونی برای سنجش اقلیت برتر هر رشته ضروری است، اما طراحان ادبیات فارسی باید پاسخگوی عملکرد خود و طرح سؤالات خارج از اهداف آموزشی، خارج از کتاب درسی نظام جدید و تست‌های دردسرساز شمارشی که به افراط در این دوره مطرح شد و جز واخوردگی ارمغانی برای دانش‌آموزان نداشت، باشند.

به‌راستی چرا طراحان کنکور هیچ‌گاه پس از کنکور با دبیران ادبیات رودررو نشده و به انتقادهای آنان پاسخ نداده‌اند؟

پاسخگو نبودن چه دردی است که دامان این سرزمین را گرفته‌است؟

همه مسئولند و هیچ‌‌کس پاسخگو نیست.

ما دبیران ادبیات با نوشتن این متن، اعتراض رسمی خود را به مسئولان سازمان سنجش اعلام می‌کنیم و خواستار پاسخگویی آشکار مقامات به اعتراض برحق خود هستیم.

والسلام علی من اتبع الهدی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری