خبرنامه دانشجویان ایران

خبرنامه دانشجویان ایران

امروز : 28 آذر 1393

اخبار

 
 
عکس روز
کاش آن روز که روزی مرا می‌دادند/ بیشتر تذکره‌ کرببلا می‌دادند
دعوت یا دعوی کربلا
گرانی را تنور اکنون که داغ است، الا دولت! بچسبان نان خود را!‏
از همان روزی که دیدم خیمه ها آتش گرفت/ با همه قهرم ولیکن با عمویم بیشتر
من دختر خوبی شدم آرام می خوابم فقط/ امشب نمی دانم چرا هی درد می گیرد سرم
دختران شام می گردند همراه پدر/ کاش می شد تا تو هم با خود بگردانی مرا
ای غزه برای تو جز افسوس نداریم/ با این همه غمخوار چه جای نگرانی است؟
خیبر تو گشودی و نشان دادی که/ یک دست هم انگار صدایی دارد
اگر که پرچم عباس(ع) روی گنبد رفت/ سه ساله(س) خواست بگوید علم نیفتاده
سخت دل دادی به ما و ساده دل برداشتی/ دل بریدن هات حکمت داشت: دلبر داشتی
باتمام انتظارم پشت در می ایستم/ زیر باران صدایت شعله ور می ایستم
قطعه‌ایی از سر تو ساخته بودند به نی/ قافیه خون شد و فکر شعرا ریخت به هم
تمام ناحیه خیس از دو چشم گریانش
آقا شما بیا ، تدارک اطعام با "بسیج"
آقا چه شد که روی تو در آفتاب سوخت
پیشخوان ادبی
پیشخوان ادبی
تاریخ: 
آرشیو
بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خرمشهر در پی لغو برنامه «تریبون آزاد»؛
توجیه غیر قانونی سد فعالیت دانشجویی نشود/ این عمل با انتظارات قانونی معاند است
مطابق آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان مصوب شورای عالی انقلاب، برگرفته از کتاب حقوق دانشگاهیان، مهلت قانونی پاسخگویی قانونی جهت برگزاری تریبون‌های، هفت روز کاری می‌باشد و طبق بند 4-3 (همان ماده) در صورت عدم پاسخگویی در مهلت مقرر، به منزله تایید تلقی می‌شود.
پیرامون تعلل دانشگاه قم در ساخت یادمان شهدای گمنام؛
شهدای گمنامی که در دومین سالگرد تدفین، هنوز یادمان ندارند +عکس
مسئولان قول دادند تا پایان تابستان 91 مقبره با شکوهی برای شهدای گمنام دانشگاه خواهند ساخت، یک سال گذشت و اتفاقی نیافتاد، بعد هم گفتند بودجه نیامده و فعلا نمی توانیم کاری بکنیم. اما شنیده شده که 100 میلیون تومان برای ساخت این یادمان در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.
یادداشت شفاهی دکتر حبیب شیرازی پیرامون علوم سیاسی اسلامی
حمایت از کرسی های آزاداندیشی در حد لفاظی باقی مانده است/ بگذارید حرف های ما شنیده شود
نمی‌توان تصور کرد اسلام در خصوص فرهنگ، اقتصاد و سایر ساختارها صحبت کرده باشد ولی در مورد سیاست سخنی به میان نیاورده باشد. در همین قرآن کریم که گفتیم کامل‌ترین کتاب است، در آیات زیادی به مسائل سیاسی بر می‌خوریم.
استادرحیم پور ازغدی در تبیین شخصیت شهید بهشتی:
فیلم:: به شهید بهشتی می گفتند: انحصار طلب، لیبرال سرمایه دار، فالانژ و ایدئولوگ خشونت؛ اما او صبر می کرد
موج شدید توهین ها و شایعه ها به حدی رسیده بود که کسی جرات نمی کرد نام او را بر زبان بیاورد. اما ایشان در مقابل این توهین ها آن قدر منطقی و متواضعانه برخورد می کرد که بیشترین نقش در مردمی و اسلامی شدن قانون اساسی را او بر عهده داشت.
اطلاعیه واحد سیاسی اتحادیه مستقل در پی اظهارت اخیر سید محمد خامنه‌ای:
تحریف تفکر امام(ره)، راه ضربه زدن به کسی که از شخصیت ایشان منحرف شده، نیست/ از هر دو این خطوط اعلام انزجار می‌کنیم
اگر کسی می‌خواهد انتقادی را نسبت به رفتار فعلی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد کند، بهتر است بجای استحاله شخصیت امام(ره) و انحراف از خط ایشان، اتفاقا بیاید و انحرافاتی که این شخصیت از خط امام(ره) پیدا کرده و برخی از ویژگی‌های برجسته و تفکرات ایشان را تحریف نموده است را...
در گفتگو با حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند مطرح شد:
هدف مشترک حوزه و دانشگاه، پرورش نخبگان و خواص جامعه/ ارتباط این دو باید شفاف‌تر شود
حوزه و دانشگاه هم به صورت فردی با مخاطبین مستقیمی که دارند - نخبگانی که در این دو نهاد مشغول به تحصیل هستند - و هم با مخاطبان غیر مستقیمی که دارد – و همچنین، عموم آحاد جامعه در فرهنگ سازی دخیل است.
پرویز امینی در واکنش به مصاحبه اخیر آیت الله محمد خامنه ای مطرح کرد:
اصولگرایان سکوت خود را در برابر ظلم به امام و شهید بهشتی بشکنند
در این مطلب هم به امام و هم به شهید بهشتی و هم به تاریخ انقلاب و هم به هاشمی ظلم شده است و تا این زمان همه ادعای انقلابی و خط امامی و اصول گرایی شما زیر سؤال است. شما رقیب سیاسی خود را به استفاده ابزاری از امام متهم می‌کردید و الان خود شما با سکوت خود درباره این...
هردم از این باغ بری می رسد؛
معاون دانشجویی دانشگاه سیستان به یک دانشجو گفت: «خفه شو؟!»
معاون دانشجویی دانشگاه با هل دادن یکی از دانشجویان بلند فریاد زد “خفه شو” بشین سرجات؛ و جالب است که همه این اتفاقات در مقابل چشمان استاندار و مسئولین دانشگاه به خصوص دکتر رضوانی ریاست دانشگاه رخ داد.
کودکان غزه با جملاتی زیبا نقاشی‌هایشان را به مردم ایران اهدا کردند +تصاویر
روی نقاشی کودکان جملاتی نظیر «ایران+ فلسطین= آزادی قدس»،«ملت واحد؛ امت واحده»، «درود فراوان به ملت جمهوری اسلامی ایران از طرف فرزندان ملت فلسطین»، «از ملت فلسطین به برادرانمان در ایران: من دوستتان دارم» و... به چشم می خورد.
فشار مالی به متقاضیان مسکن مهر؛ آیا راه دیگری نیست؟
از مردم درخواست شده بود که جهت تکمیل و آماده‌سازی واحدهایشان ۱۲ میلیون تومان در کمتر از ۱ ماه به‌حساب متمرکز مسکن مهر واریز کنند. میزان مبلغ و مدت بسیار کوتاه تعیین‌شده منجر به نگرانی شدید متقاضیان مسکن مهر فاز ۱۱پردیس شد.
اغتشاش و آشوب در دانشگاه ها سازمان دهی شده است؟
«تیم سیار» انجمن تهران در دانشگاه ها +تصاویر
در تازه ترین این موارد تصاویر جالبی از یک دانشجوی منتسب به طیفی خاص، در دو برنامه مختلف حضور داشته است. یکی‌از این برنامه‌ها مربوط به دانشگاه تهران و جلسه سخنرانی «حسین شریعتمداری» مدیرمسئول روزنامه کیهان است. دومین تصویر نیز متعلق به دانشگاه اصفهان و سخنرانی پزشکیان...
گفتگوی تمدنها پیش کش!
نوشته ای دیگر در مذمت تحرکات میلیشیای خاتمی
چند نکته درباره فسادی که «اقتصادی» نمی‌ماند؛
پای فساد سیاسی در میان است/ استفاده از منابع عمومی برای مقاصد خصوصی
احمد توکلی گفت: وقتی شایسه‌سالاری وجود نداشته باشد و وابسته‌سالاری پیدا شود، بهره‌وری و تولید در هر بنگاهی پایین می‌آید. این امر ثابت‌شده‌ای در اقتصاد سیاسی است. در مطالعاتی که درباره‌ی بحران سال ۱۹۹۷ آسیای جنوب شرقی صورت گرفت، اصطلاحی جعل شد به نام «سرمایه‌داری...
نویسنده کتاب «از صفر تا صد یک تشکل فرهنگی» مطرح کرد؛
بـــلاتکلیـــفیم؛ ضرورت بازتعریف فعالیت فرهنگی مختلط در تشکل های دانشجویی/ از «همسنگر» تا «همکار»
در تشکل‌های فرهنگی دینی نمی‌توان این بحث را با تعبیر اختلاط زن و مرد و یا رابطه و امثال آن مطرح کرد. بلکه در چنین محیط‌هایی بحث‌ مراودات فردی و جمعی با جنس مخالف در یک پروسه کاری مطرح است که نوع، میزان، چرایی و چگونگی‌ آن باید به دقت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
گزارشی از وضعیت ارائه دروس بی‌فایده در دانشگاه‌ها؛
سر فصـــل‌های فرســـوده
دانشگاه‌های بر‌تر دنیا با روش‌های پیشرفته تدریس، اولویت را بر تربیت محقق قرار می‌دهند و دوره‌های آموزشی را طوری طراحی می‌کنند که از آن یک پژوهشگر که به دنبال پاسخ «چراهای» مختلف در حوزه تخصص خودش است، بیرون بیاید.
نگاهی به فیلمی که نماینده افغانستان در اسکار شد؛
عاشقی در چند متر مکعب؛ این فیلم را درک کنیم
عشق متقابل صابر پسر جوان ایران مرو نا دختری از افغانستان نشان‌دهنده‌ی عشق متقابل میان دو سرزمین است که در طول سالیان دراز دستخوش حوادث گوناگونی شده است، و موانع زیادی سر راه رسیدن به این عشق ایجاد کرده است.
در نامه سرگشاده دبیر سیاسی اتحادیه اول دانشگاه آزاد افشا شد؛
تشکل سازی در دانشگاه آزاد چگونه انجام می‌شود؟/ انتخاباتی برگزار نشده و برای اعضا پست حقوقی هم تشکیل داده اند!
چندی پیش خبری در رسانه ها منتشر شد که حکایت از تشکیل شورای مرکزی جدید اتحادیه تشکلهای دانشجویی دانشگاه آزاد داشت. اما آنطور که محمد مسجدی فعال دانشجویی این دانشگاه گفته است، ظاهرا مواد قانونی برای این تغییرات اخیر رخ نداده است.
یک مقام آمریکایی در اندیشکده بروکینگز آمریکا مطرح کرد؛
تردید رهبر ایران درباره مذاکرات درست است؛ آمریکا حاضر نیست، برنامه هسته ای ایران را بپذیرد!
البته (آیت الله) خامنه ای در محافل عمومی می گوید بسیار تردید دارم که توافق امکان پذیر باشد، زیرا بعید می دانم که آمریکایی ها حاضر باشند برنامه هسته ای ما را بپذیرند. می دانید حق با او است، آمریکا حاضر نیست، برنامه هسته ای ایران را بپذیرد!
بازیگر فیلم قلاده های طلا: تا آخرین لحظه پای نظامم و خط قرمز هایش می ایستم
این بازیگر سینما پس از ایفای نقش در این فیلم سینمایی با برخوردهای زننده ای از سوی برخی سینماگران مواجه شد تا جائیکه وی را از محل جمع آوری کمک‌های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان اخراج کردند و یا در مقابل تئاتر شهر به وی توهین شد.
من، «چماق اصلاحات» 17 سال دارم
روانشناسی مخالفان شریعتمداری نتایج قابل تاملی درباره آنها به دست خواهد داد. افرادی که با هریک جمله ای که شریعتمداری به زبان می آورد، بیش تر توهین می کردند. اگرچه رفتارهای این گروه مسبوق به سابقه است
فیلم:: «زنده باد مخالف من» به روش انجمن تهران
در پی حضور حسین شریعتمداری در دانشگاه تهران، اعضای یک انجمن به سیاق ادوار خود تلاش کردند با هیاهو این برنامه را بر هم بزنند. این مسئله آنجایی تعجب برانگیز است که طیف یاد شده مدعی آزادی بیان و ادب در انتقاد هستند. فیلم هایی که در ذیل می آید بخشی از ادعای انجمن تهران...
رهبری حرف دل مردم را زد؛ شما چه می‌کنید؟‬
هر کس به صفحه تلویزیون نگاه می‌کرد که کرور کرور مدیر مملکتی با جدیت علیه «فساد اقتصادی» حرف می‌زنند یاد زمانی می‌افتاد که بدون «شل کردن سر کیسه» کارش در ادارات و ... راه نمی‌افتد؛ دیگر باروپذیری جدیت مسولان برای جنگ با «موریانه فساد» خیلی سخت شده است ولی زمانی که خبر...
همراه با تشییع دو شهید گمنام برگزار شد؛
استقبال دانشجویان از بزرگداشت شهدای دانشجوی دانشگاه مازندران +فیلم و تصاویر
این مراسم با حضور و سخنرانی سیدناصر حسینی نویسنده کتاب "پایی که جا ماند"٬ در مسجد امام صادق(ع) پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد. مراسم مداحی و نمایشگاه تجسمی از حاشیه های این برنامه بود. آیین بزرگ‌داشت دو شهید دانشگاه مازندران برگزار شد.
خرده روایت‌های استاد رحیم پور ازغدی از دوستی دختر و پسر؛
ماجرای خانم هایی که پس از بیرون آمدن از مسجد با امام جماعت روبوسی می کردند!
آخر نماز که تمام میشد خانم ها که در مسجد حجاب داشتند وقتى میامدند بیرون روسرى ها را برمیداشتند و با امام جماعت روبوسى می کردند!!! و تقبل الله می گفتند! به روحانى شان گفتم شما ظاهراً در باره شراب و حجاب و روابط دختر و پسر هـیچ چیز به اینها نمی گویى! در جواب گفت اینجا...
پای درد دل‌های‌ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز
امسال هم دانش‌آموزان با شوق و ذوق فراوان منتظر نتایج کنکور بودند. با آمدن نتایج اولیه موج شادی مثل همیشه به راه افتاد و خانواده‌های بسیاری به شکرانه اینکه فرزندانشان با توجه به آمار سال‌های قبل، در رشته و شهر مورد علاقه خود پذیرفته خواهند شد بین دوستان شیرینی پخش کردند.
لحظه به لحظه با همایش «دانشگاه سدی در برابر فتنه»؛
پرتاپ کفش، نماد روشن فکری/ صفارهرندی: می‌خواهم برای سران فتنه گریه کنم!/ ضرغامی: خاتمی تا آخرین لحظه اسیر بازی موسوی بود +تصاویر
پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، مصطفی میرآخوری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در سخنانی گفت: منطق برخی ها امریکایی و اسراییلی است؛ دانشجویان پیرو خط امام ‌و رهبری زنده هستند چه انها را تازه به دوران رسیده و بی سواد بخوانید چه نخوانید.
چند می‌گیری حمله کنی؟! +عکس و فیلم
یک تشکل دانشجویی در دانشگاه تهران پیرامون وقایع دیروز نشریه ای با تیتر «چند می گیری برنامه بهم بزنی؟!» منتشر کرده است. اشاره این نشریه به فرافکنی های انجمن تهران در برنامه های مختلف است که در ادوار این انجمن نیز به خصوص در فتنه 88 سابقه داشته است.
سخنان مهم معاون علمی رئیس جمهور؛
این فکر اشتباه بود که اگر به دانشگاه پول دهیم از داخل آن خودرو بیرون می‌آید
نباید بودجه دولت را در تجاری‌سازی هزینه کرد و ما به عنوان یک استاد دانشگاه حق نداریم از یک دانشجوی دکترا در ظرف مدت 2 ساعت پروژه‌ای تعریف کنیم که بعد از 4 سال وقت‌گذاری از آن پایان‌نامه تنها 2 مقاله استخراج شود.
استانداری فارس از آن سوی بام افتاد؛
تشکل‌های دانشجویی تا تأییدیه استانداری را نگیرند، نمی‌توانند در هیأت نظارت، خواسته خود را مطرح کنند!
دانشجویان می گویند: شان استانداری صیانت از آرامش امنیتی استان است و با این نظر استاندار موافقیم؛ در واقع استانداری شان نظارتی و مشوری به هیات نظارت دانشگاه دارد و در نهایت می تواند با متخلفین برخورد کند اما هیچ گونه جایگاه دخالت در فعالیت های دانشگاهی ندارد.
کتابخانه دانشجویان ایران/ کتاب صدو بیست و سوم
دموکراسی یا دموقراضه؛ وقتی مردم از رنجی به رنج دیگر پناه می برند
به دنبال موفقیت نسخه انگلیسی کتاب در مدت دو ماه پس از رونمایی، انتشارات شمع و مه ترجمه «دموکراسی یا دموقراضه»‌ را به زبان آلمانی نیز در دست انجام دارد که توسط یک آلمانی زبان شرق شناس به نام یونگر در حال ترجمه و قرار است در نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2015 رونمایی شود.
خبر های ویژه
آخرین اخبار
کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرنامه دانشجویان ایران می باشد.